Blog

Dijital Dünyada Nasıl Markalaşırsınız?

Dijital inovasyon, B2B kuruluşlarına markalarını hayata geçirmeleri için yeni yollar sunarak, müşteri deneyimini daha yüksek katılım, etkileşim ve kullanıcı deneyimi ile farklı bir düzeye taşımaktadır.

Dijital inovasyon, B2B kuruluşlarına markalarını hayata geçirmeleri için yeni yollar sunarak, müşteri deneyimini daha yüksek katılım, etkileşim ve kullanıcı deneyimi ile farklı bir düzeye taşımaktadır. Müşteriler artık markaları bir zamanlar olduğu gibi (izleyerek, okuyarak, dinleyerek) özümsemiyorlar, artık çok farklı seviyelerde markalı içerikle etkileşime girmek için

sınırsız erişime sahip olmaktadırlar.

Eriştiğimiz teknoloji miktarı, iş liderlerinin müşterilerinin istekleri, ihtiyaçları ve tutumları etrafında daha kişiselleştirilmiş, dijital bir strateji oluşturmasına olanak tanımaktadır. Bu bağlantı düzeyi heyecan vericidir ancak çoğu zaman dikkat dağıtıcı olmaktadır. Marka perspektifinden bakıldığında, markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurmasının kelimenin tam anlamıyla milyonlarca yolu vardır. Ancak modern pazarlamacının amacı, her etkileşimin önemli olması için stratejik ve hedefli olmaktır.

B2B Bağlamında Kişisel ve Dijital Platformlar

En yeni ve en büyük teknolojiyi benimsemek için aceleyle, genellikle başka bir durum ortaya çıkar.  Markanın stratejisini ilerletmede yüz yüze iş ilişkileri ne ölçüde kritiktir? Bu ikilemi pandeminin zirvesinde karantina dönemlerinde yaşadık ve şimdi ticari faaliyetin B2B işletmelerinden daha çok hibrit bir müşteri odaklı ve dijital olarak geliştirilmiş stratejiye geçtiğini görüyoruz.

Ancak bu gerilimi çevreleyen temel endişe devam etmektedir. Öyle ki paydaşların ölçüm ve metrikleri çevreleyen sürekli bir odaklanma ile sistemleri, süreçleri ve kanalları dijitalleştirmek için acele ettiğini ve diğer paydaşların daha kişisel bir hizmet modelini koruma arzusundaki değişime direndiğini görüyoruz.

Başarı, bu iki uç nokta arasında bir yerdedir. Dijitalin erişilebilirliğinin, hızının ve çevikliğinin müşteri ve işletme için daha iyi sonuçlar verdiği bazı alanlar ve insan müşteri temasının kolayca değiştirilemeyeceği bazı alanlar vardır. Anahtar, bu yaklaşımların her birinin tutarlı olmasını ve hiçbirinin daha geniş markanın birleştirici vaadinin önüne geçmemesini sağlamaktır.

Dijital Devrim Yol Göstermektedir

B2B işletmeleri dijital stratejilerini araçları ve kanalları etrafında yönlendirdiğinde, dijital strateji marka stratejisinden bağımsız olarak çalışma eğilimindedir. Genellikle dijitalin taktik düzeyde kilitlenmesiyle sonuçlanan bir yaklaşımdır. Markanın temeli olmadan, dijital iletişim özden yoksun olabilir ve en son tweet, en son teklif ve en son ölçümle dikkati dağıtabilir.

Ana fedakarlık, özellikle geri çekilecek merkezi bir rehberlik olmadığı için müşteri deneyiminin tutarlılığıdır. B2B bağlamında, kuruluşlar dikkatli olmazsa, markaları tüketici kaprisleriyle yönlendirilebilir ve bunaltılabilir ve kısa sürede uzun vadede yön, boyut ve özden yoksun olduğu anlaşılır.

Marka Stratejisi Dijital Stratejiyi Bilgilendirir

Alternatif olarak, B2B organizasyonları marka stratejilerini entegre edip dijital stratejilerini bilgilendirmek için kullandıklarında, tüketici akışı bağlamında organizasyonda gezinmeye yardımcı olan açık, güçlendirilmiş ve yol gösterici bir yol haritasına sahip olurlar.

 

Bugün, iş ya da zevk ne olursa olsun, hayatlar ve piyasalar dalgalı olmaya devam ediyor. Dijital dünyada B2B müşterilerine güvence, aşinalık ve kolay, güvenli kararlar sağlamaktadır. Bu anlamda, marka stratejisi, her dijital temas noktasının markanın vaadiyle tutarlı bir deneyim sunduğu dijital stratejiyi güçlendirmek için filtre uygular. Dijital platformlar, markanın farkını iletmek için bir fırsat olarak ele alınmakta ve değerli bir kanal olarak görülmektedir.

Marka konumlandırmanız net değilse, başlamak için ilk yer burasıdır, marka konumlandırmanızı tanımlamak son derece önemlidir ve çok önemli marka konumlandırmanızı ve anlatımınızı netleştirmek için 07Pixel gibi bir marka ajansıyla temasa geçmenizi öneririz. Net bir konumlandırmaya sahip olmanın, markanızın dijital kanallarınızda çevrimiçi iletişim kurma şekli de dahil olmak üzere sonraki her kararı ve stratejiyi çok daha kolay hale getirdiğini deneyimlerimizden biliyoruz.

Dijital Strateji

B2B bağlamında, mesele ‘dijital pazarlama’ yapmak değil, dijital dünyada etkili bir şekilde pazarlama yapmaktır. Dijital strateji, daha geniş marka stratejisinin yerini almamalı veya ondan ayrı çalışmamalıdır. Daha geniş iletişim araçları paketi arasında önemli bir araç olarak ele alınmalıdır.

Dijital kampanyalar, sosyal medya girişimleri ve ilgi çekici içerik, bir işletmenin büyümesini sağlamada etkili olsa da, bu taktiklerin marka için uzun vadeli bir platform oluşturma konusunda sınırlamaları vardır. Ancak iş, marka ve iletişim planlama sürecine entegre edildiklerinde bir markanın konumlandırmasını etkili bir şekilde iletmede kritik araçlar haline gelirler.

Bu, pazarlamacılar için bir meydan okumadır. Markanın kolay bir yatırım getirisi ölçüm metriği yoktur. Ekipler, hemen çıkma oranı, anahtar kelime hacmi, tıklama oranı, dönüşüm oranı, takipçiler, erişim, paylaşımlar, yorumlar, beğeniler veya yatırım getirisi gibi ölçülemeyen sayıda metrik aracılığıyla müşterilerinin çevrimiçi yolculuklarını takip edip ölçebildiklerinde, sayılar bir tür takıntı haline gelir. Her büyüklükteki işletme ve uzun vadede daha az değer sunar.

Pazarlamacılar, analiz etmek, kullanmak veya harekete geçmek için sahip olduklarından daha fazla ölçüm aracına erişebilir. Ancak, ölçüm uğruna ölçüm, boşa harcanan zamandır ve analitik, yalnızca işletmenin önemli iç görüleri incelemek ve damıtmak ve bu iç görüleri eyleme geçirilebilir stratejiye dönüştürmek için zaman ayırması durumunda avantajlıdır.

Dijital dönüşüm ve ölçümlerin merkezinde insan bağlantıları

Markalar, kuruluşlar ve müşterileri arasında anlamlı bağlantılar kurma gücüne sahiptir. Güçlü markalar, bir amaç belirleyerek ve pozitif bir kültür aşılayarak insanlığı büyük organizasyonlara enjekte etme kapasitesine sahiptir.

Ölçü takıntılı iş dünyasının aşırı doygunluğu, hepsi bir ve aynı olan marka itibarı ve müşteri takıntılı B2B organizasyonları için büyük bir boşluk ve fırsat bırakıyor. Marka ve dijital birlikte kullanıldığında, işletmeniz hedef kitlenize mümkün olduğunca tanıdık gelecektir.

Dijital pazar stratejileri ve ölçüm metrikleri her büyüklükteki işletme için önemlidir, ancak kanıtlanmış, kanıtlanmış bir temele sahip bir markayı ölçmek, olmayandan çok daha olumlu metrikler sağlayacaktır.

Marka stratejiniz, bu benzersiz değişim döneminde sizi ve işinizi güvenle yönlendirme gücüne sahiptir. Marka stratejinizi ilk sıraya koymak, dijital stratejinizi düzene sokacak ve ekibinizin sonsuz en yeni ve en iyi akışından dikkatinin dağılmasını önleyecektir. Hedef kitlelerinizle güçlü insani bağlantılar kurarken aynı zamanda mesajlarınızın tutarlı, özel ve ilgi çekici olmasını sağlamak için dijital kanalları kullanmak bu aşamada önemlidir.