Blog

E-Ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları

Pixel Eticaret sistemeleri yanında size sosyal medya desteği sağlıyor.

İnternetten alışveriş sıradanlaştı. Bunu herkes yapar ve son zamanlarda mağaza içi kredi kartı güvenlik sorunlarının oluşmasıyla, bir mağazaya seyahat etmekten veya kredi kartınızı telefonda rastgele bir müşteri hizmetleri temsilcisine vermekten genellikle daha güvenli olarak görülür.

İnternetten alışverişte güven artık sorun değil. Sorun, ziyaretçileri bir rakibinizden ziyade web sitenizden alışveriş yapmaya ikna etmektir. E-ticaret web siteniz, hedef kitlenizi yakalamak ve gelir elde etmek için güncel olmalı ve birkaç temel bileşeni içermelidir.

Kullanıcı Dostu Olması

Mağazanızı keşfetmek kolaysa, hemen bir işlem oluşturma şansınız daha yüksek olur. Ana sayfa davetkar olmalı, ziyaretçileri satın almak istedikleri ürünlere veya ürün kategorilerine tıklamaya teşvik etmelidir. Kategoriler açıklayıcıysa ve alt kategorilere ayrılmışsa, ziyaretçiler aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmelidir. Kullanıcı sorgusunu girdiğinde, arama çubuğunun bulunması kolay olmalı ve şu anda satışa sunulan tüm alakalı şeyleri hemen listelemelidir.

Alışveriş Sepeti ve Ödeme İşlemi

Alışveriş sepetine bir şeyler eklemek kolay olmalıdır. Renk ve tasarım tercihleri, görülmesi ve seçilmesi kolay olmalıdır. Müşteriler alışveriş yaparken sepetlerinde ne olduğunu görmeyi tercih ederler, bu nedenle tasarımınızın ve işlevselliğinizin buna izin verdiğinden emin olun. Ödeme süreci boyunca müşterilerin kafasını karıştırmayın. Basit tutun ve müşterilerinizin zamanına saygı gösterin. Alışveriş yapan kişi sitenizden alışveriş yaparken rahat olmalıdır.

Mobil Uyumluluk

Bir akıllı telefon, tüm online yetişkinlerin %75’ine eşittir. Çoğu durumda, mobil ziyaretler artık masaüstü ziyaretlerinden daha fazla. E-ticaret siteniz sadece bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda değil, herhangi bir cihazda çalışacak şekilde tasarlanmalı ve oluşturulmalıdır.

Harekete Geçirici Metinler

Müşterilerinizi sitenizde yönlendirirken, müşterilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz şeye tam olarak uyan harekete geçirici mesajlar kullandığınızdan emin olun. Örneğin, bir satışınız varsa, tıklama kutunuz “%20 İndirim İçin Burayı Tıklayın!” diyebilir. Bu ekstra desteği sağlamak şirketinize güven aşılar, müşterilerinize olan ilginizi gösterir ve işleri daha az sinir bozucu hale getirir. Asla bir tüketiciyi aptal gibi hissettirmeyin çünkü öyle değiller. Web sitenizi ziyaret edecek ve mevcut en büyük firmadan satın alacak kadar zekiler.

Resimler ve Açıklamalar

Tüketiciler satın alacak bir ürün ararken, karar vermeden önce o ürün hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmek isterler. İlgilendiğiniz ürünleri göremediğiniz veya bulamadığınız için online alışverişin sakıncaları olabilir. Sonuç olarak, ürünlerinizin profesyonel kalitede fotoğraflarının yanı sıra çeşitli perspektiflerden, bakış açılarından ve hatta bağlamdan görüntülere sahip olmak çok önemlidir. Nesnelerin ayrıntılı açıklamalarını sağlamak da çok önemlidir. Boyut, doku, kullanım, avantajlar, mevcut renkler vb. gibi tüm özellikleri kapsar. Potansiyel alıcınızın, başka bir yere gitmek yerine, ürününüzü satın alacak kadar iyi anladığından emin olmasını istiyorsanız açıklamalara dikkat etmelisiniz.

Müşteri Hizmetleri

Herhangi bir sorun veya soru olması durumunda, bir çeşit müşteri hizmeti mevcut olmalıdır. Müşteri hizmetleri hat, e-posta ve canlı destek dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde mevcuttur. Bütçeniz ve şirket türünüz için en iyi seçeneği seçin. Müşterilerinizi memnun etmek için sürekli kibar olmanız ve herhangi bir şikayete hızlı cevap vermeniz gerektiğini unutmayın.

Güvenlik ve Gizlilik

Son fakat önemsiz değil. Tarayıcıya giren ve çıkan verileri şifrelemek için, yüklü bir SSL sertifikasına sahip olduğunuzdan emin olun. E-ticaret olsun ya da olmasın, her web sitesinin günümüzde bir tane olması gerekir. Ayrıca, müşterilerinizin verilerinin sitenizde ve işletmeniz tarafından nasıl kullanıldığını açıklayan net bir gizlilik politikasına sahip olun.