Blog

Affiliate Marketing Nedir?

Reklam yapmanın en ekonomik yollarından bir olarak görülen Affiliate aynı zamanda bir pazarlama yöntemidir. Sektör içerisinde daha çok satış ortaklığı olarak tanımlanmaktadır.

Reklam yapmanın en ekonomik yollarından bir olarak görülen Affiliate aynı zamanda bir pazarlama yöntemidir. Sektör içerisinde daha çok satış ortaklığı olarak tanımlanmaktadır. Buradaki ortaklık pazarlamayı yapan kişinin işletmeye getireceği müşteriler yada satışlar ile belirlenen bir sistemdir. Yani kısaca pazarlama sistemidir.

Türkçe karşılığının bağlı kuruluş olarak adlandırabileceğimiz Affiliate Marketing günümüzde çok sık kullanılan bir pazarlama türü olmaktadır. Marketing birkaç müşteri kazanmak adına harcanan büyük bütçeler yerine hedefine ulaşması istenilen uygun fiyatlı reklam çalışmalarıdır. Firmalar geçmişte müşteriye ulaşabilmek için çok büyük bütçeler ile reklamlar yaparken bunun geri dönüşü sadece düşük potansiyelli müşterilerin kazanımı olmaktaydı. Hatta bu durum bir çok işletmenin faaliyetlerine son vermesine neden olmaktaydı. Bu anlamda önemli olan husus reklam ile maliyetleri en aza indiren yenilikçe reklam yolları oldu. Bunlardan biri de Affiilate marketing’dir.

Günümüzde işletmeler para kazanmak için para harcamanın bunun yolunun da reklam olduğunu kabul etmektedir. Ancak bu reklam maliyetleri kazancın belli miktarı ile yapılabildiği gibi en idealinin maliyet ile kazanılan müşterilerle sınırlı tutulmasıdır.
Affiliate Marketing Nasıl Çalışmaktadır?

Burada performansa dayalı bir pazarlama yöntemi olarak, bağlı kuruluşlar ve işletmeler, marka ve pazarlamacı arasında bir gelir paylaşımı ilişkisi içinde birlikte çalışmaktadırlar. Bir ürünü olan ve daha fazla satmak isteyen markalar, daha çok kazanç amacıyla ortaklık programı aracılığıyla finansal teşvik sunma yoluna gitmektedirler. Bu çerçevede hiçbir ürünü olmayan ve para kazanmak isteyen bireyler, bağlı pazarlama yoluyla değeri olan ve gelir elde eden bir ürün bulabilirler.

Güçlü markalar ve ürünler arasında iyi satış ortağı pazarlamacılarını bulması zor olabileceğinden, kalabalığın arasından sıyrılmak için ihtiyacınız olan her hususu ayrıntılı olarak bilmek gerekmektedir. Bu anlamda danışmanlık hizmeti işinize uygun bir husus olacaktır. 07pixel satış deneyimi ve ortaklığı konusunda dijital pazarlama yöntemlerini sunmaktadır. Bu aşamada atacağınız adımlar işletmenizin geleceği açısından parlak beklentileri karşılamaktadır.

Bağlı kuruluş pazarlamacısı olarak nasıl satış yapacağınızı öğrenirken yolculuğunuzun her aşaması için bu gönderiyi referans olarak kullanmak gerekmektedir. Atılan adımlar ile her aşamada bağlı kuruluş pazarlamasının, ilişki kurabileceğiniz bir şekilde nasıl ilerlediğini ve kazanç getirdiğini görebilirsiniz. Ayrıca, yıllar içinde pasif gelirinizi artıracak satış yöntemlerinizi geliştirmenize ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak tonlarca bağlı kuruluş pazarlama örneğidir.

Affiliate Marketing Temellerini Anlama

Çoğu insanın bu konuya yaklaştıklarında sorduğu ilk soru nispeten basittir. En önemli soru Bağlı kuruluş pazarlaması nasıl çalışı olmaktadır? Bunu cevaplamak için önce bağlı kuruluş pazarlamasının tanımına bakmamız gerekir.

Bağlı kuruluş pazarlaması, bir markanın ürünlerini satarak para kazanmanın bir yoludur. Kesinlikle bir pazarlamacı olarak çalışılmaktadır. Bu anlamda envanteriniz bulunmamaktadır ve ürün satışı ile elde edeceğiniz komisyon ile çalışılmaktadır. Böylelikle bağlı kuruluş pazarlamacıları, yönlendirdikleri bir tüketici bir ürün veya hizmet satın aldığında veya belirli bir görevi tamamladığında ödeme almaktadır.
Başka bir deyişle, işletmelerin pazarlamalarını kesinlikle performansa dayalı bir şekilde size dış kaynak sağlamalarının bir yoludur. Bu, işletmelere yatırımlarında %100 geri dönüş sağlamaktadır. Aynı zamanda bu da onu çevrimiçi pazarlama yöntemleri arasında benzersiz kılmaktadır. Ayrıca, size ait olmayan bir ürünü satarak çok para kazanma fırsatına sahip olduğunuz anlamına gelir.

Özellikle nakliye, genel giderler veya müşteri hizmetleri konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için girdiniz istediğiniz kadar küçüktür. Ancak, bağlı bir pazarlamacı olarak para kazanmak için, ilgili tüm tarafları ve ilişkiden ne elde etmek için durduklarını bilmeniz gerekir. Her rolü ve potansiyel olarak para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini bilmek, bir bağlı kuruluş olarak başlarken önemli bir ilk adımdır.

Satış Ortaklığı Pazarlamasına İlişkin Taraflar

  • Genel başarınız, üç farklı tarafa dayanan ilişkiler kurmayı gerektirir. Bunlar;
    Reklamveren
    • Yayıncı
    • Tüketicidir.

Burada reklam verenler genel olarak satıcı tarafı üstlenmektedir. Yayıncı ise bağlı kuruluş pazarlamacısı olarak adlandırılmaktadır. Bu daha çok komisyon karşılığı çalışan kişidir. Reklam veren ile Ortak ilişkisi en çok dikkat edilen hususlardan biri olmaktadır. Burada ortaklığın devamı için para kazanılması gerekir. Bu sebeple stratejik olmaktadır. Diğer bir husus ise tüketicidir. Tüketici ürünü ve hizmeti alan taraftır. Bu anlamda güven ve kalite önemli hususlar olmaktadır.