Blog

Yeni Girişimcilerin e-ticarette Yaptığı Yanlışlar.

Özellikle uzun vadelerde çalışması gereken girişimciler başarıya ulaşmak adına Pazar hakkında geniş bir bilgiye sahip olması gerekir. Özellikle girişimciler Pazar ve sektör hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadan pazarlama, ürünü piyasaya sürme çabasında olmaktadır. Bu anlamda strateji hatalarından bahsetmek mümkün olduğu gibi çevrimiçi satışlarda uygun olmayan ürünler pazarlanabilmektedir.

Girişimciler para kazanmak uğruna bazı riskleri önlerine alsalar da özellikle yaptıkları yanlışlar nedeniyle gereken potansiyeli yakalayamaz. Bu aşamada yeni girişimlerin e-ticarette yaptığı yanlışlar üzerinde durulması gerekir. Böylelikle tekrarlanmayan hatalar sizlerinde önünüzü açacakdeneyimler topluluğu olmaktadır.

Girişimcilerin en büyük hataları bilgi eksikliğidir. Özellikle yapmak istedikleri sektör ile geniş bir penceren sektör ve pazarlama, tanıtım gibi hususlarda bilgi edinmek gerekir. Hatta bilginin yanında danışmanlık hizmeti alınması hayati önem taşıyabilmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinin kurulması, yayınlanması, tanıtımı ve SEO gibi hizmetler işletmenizin en önemli alması gerektiği işlemler olmaktadır. Böylelikle 07pixel sizlere ihtiyacınız olan dijital dönüşüm imkânları verirken ticari olarak yeni yollarınızın önünü açar.

E-Ticarette Yapılan Hatalar Neler?

Yeni girişimciler ile girişimlerin özellikle e-ticaret ile karşılaştığı en önemli hatalar ve yanlışlar şu şekilde listelenebilir.

  • E-ticaret ile çevrimiçi iş hakkında bilgi eksikliği
  • Pazarlama ve tanıtımı arka plana bırakma
  • Sosyal medyanın gücünün farkında olamama
  • Ulaşılamaz hedefler belirleme
  • Mevcut potansiyel işten memnuniyet

E-ticaret ile çevrimiçi iş hakkında bilgi eksikliği

Özellikle uzun vadelerde çalışması gereken girişimciler başarıya ulaşmak adına Pazar hakkında geniş bir bilgiye sahip olması gerekir. Özellikle girişimciler Pazar ve sektör hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadan pazarlama, ürünü piyasaya sürme çabasında olmaktadır. Bu anlamda strateji hatalarından bahsetmek mümkün olduğu gibi çevrimiçi satışlarda uygun olmayan ürünler pazarlanabilmektedir.
Pazarlama ve tanıtımı arka plana bırakma
Özellikle e-ticaret ile internette pazarlama ve tanıtım önemli olan iki argümandır. Girişimci bu iki hususa önem vermediği takdirde rakiplerinin arkasında kalır. Ürününüz mükemmel ve harika olabilir. Bu anlamda rakiplerinizin önünde olabilirsiniz ancak gerekli pazarlama ve tanıtımı yapmadığınız sürece bu üründen kimsenin haberi olmaz ve geride kalmış olursunuz. Aksine tanıtım ve reklam ile pazarlama yapmanız halinde size daha çok müşteri gelir ve daha çok satış gerçekleştirmiş olursunuz.

Sosyal medyanın gücünün farkında olamama

Reklam, tanıtım ve pazarlama konusunda sosyal medya çok büyük bir güçtür. Bu gücü doğru kullanmanız halinde kısa sürede e-ticaret firmanız duyulur, daha çok kişiye ulaştığınız gibi daha çok satış gerçekleştirilmektedir. Özellikle sosyal medyalarınızın takibi ve oluşturulması ile tanıtımlarınızın hazırlanmasında profesyonel destek alınması gerekir. Bu sayede daha ilgi çekici reklamlar ve tanıtımlar yapar ve ziyaretçi sayısını artırırısınız. 07pixel.com bu aşamada ihtiyacınız olan içerik hazırlama, yayınlama, paylaşma ile birlikte ilgi çekici tanıtımlarınız için tüm sosyal medya ağlarında önemli roller üstlenmektedir.

Ulaşılamaz hedefler belirleme

Özellikle genç girişimcilerin yaptığı hatalardan biri ulaşılamaz hedeflere ortak olmaktadır. Özellikle ilk etapta yaşanılan heyecan, enerji ve coşku girişimcilerin büyük beklentiler yaşamasına neden olmaktadır. Bu sebeple yüksek hedefler koyan girişimci istediği sonuca ulaşamamaktadır. E-ticaret ile kazanç yaşamak istiyorsanız öncelikli olarak hedeflerinizde işletmenizin oturan bir sistem üzerinde sağlıklı bir temeli olması gerekir. Bu temelin sağlanmasında ise 07pixel gereken bilgi ve donanıma sahiptir.

Mevcut potansiyel işten memnuniyet

Gelişmekte olan girişimciler bazen en basit şeyleri yaparken modern yöntemleri benimsemenin önemini gözden kaçırırlar. Örneğin, bilgi aramak için kağıt tabanlı belgeler kullanmak tamamen eskimiş bir tekniktir. Bir e-ticaret şirketi yönettiğinizi ve günlük görevleri gerçekleştirmek için manuel dokümantasyon kullandığınız birbiri ile çok zıt ilişkiler olmaktadır.

En iyi yol, çalışanların bilgi bulmak için her zaman erişebilecekleri dahili bir bilgi tabanı oluşturmak olacaktır. Rutin görevleri yerine getirmek için modern teknikleri benimsemek, çalışanların üretkenliğini artırır ve böylece çevrimiçi iş için olumlu bir büyüme yörüngesi oluşturur.
Bir iş adamı olarak öğrenmek ve büyümek için hatalar vazgeçilmez olsa da, e-ticaret girişimciliğine dalmadan önce tamamen hazırlıklı olmak daha iyidir. Bazı hatalar size bir ders verir ve gelecekte onlardan kaçınmanız için sizi motive eder, ancak bazıları onarılamaz hasarlar yaratabilir.
Girişimciliğe yeni başlamış bir kişi için hazmedilmesi zor hale gelebilecek bir kayıp için sonradan pişman olmaktansa hazırlıklı olmak her zaman daha iyidir. 07pixel sizlerin ihtiyacı olan bilgilere net yanıtlar veren, ihtiyacınız doğrultusunda yönlendiren, işletmenizin kuruluşundan itibaren atılması gereken adımların en önemli adresidir. Bu anlamda alacağınız profesyonel destek ile e-ticarette ve sosyal medya üzerindeki varlığınızın temeli çok daha sağlam atılmaktadır.