Blog

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ve E-Ticaret

Online alışverişin en zor yönlerinden biri, tam bir duyusal ürün deneyimine izin vermemesidir. Öğeleri denemek, kumaşlara dokunmak ve fiziksel bir mağazadaki bir odada bir kanepenin ne kadar büyük göründüğünü kendiniz görmek istersiniz.

Online alışverişin en zor yönlerinden biri, tam bir duyusal ürün deneyimine izin vermemesidir. Öğeleri denemek, kumaşlara dokunmak ve fiziksel bir mağazadaki bir odada bir kanepenin ne kadar büyük göründüğünü kendiniz görmek istersiniz.

Bu şeyler e-ticarette fiziksel olarak elde edilemezken, artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları, müşterilere ürünleriniz hakkında daha derinlemesine ve kapsamlı bilgiler sağlamak için bir yöntem sağlar.

Artırılmış Gerçeklik(Augmented reality – AR) Nedir?

E-ticaret söz konusu olduğunda, perakende AR için çok sayıda seçenek sunar. Çoğu insan e-ticaret kavramına aşina olsa da, hala biraz daha bağlam gerektiren bazı satın alma işlemleri var. Bu, belirli türdeki ürünleri online olarak satmak için caydırıcı olabilir.

“Artırılmış gerçeklik” ve “sanal gerçeklik” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılsa da, aslında birbirlerinin yerine kullanılmamalıdır. Artırılmış gerçeklik, bir dereceye kadar algılamaya devam edeceğiniz mevcut bir dünyayı geliştirir. Öte yandan sanal gerçeklik, sizi Facebook’un Oculus Quest’i gibi tamamen insanlar tarafından yaratılmış bir dünyaya çeken sürükleyici bir deneyimdir. Gerçek dünyayı göremezsiniz ve onu deneyimlemeniz gerekmez. En bilinen artırılmış gerçeklik uygulamalarından biri olan Pokemon Go’yu düşünün. Kullanıcılar, oyunu oynarken cadde boyunca yürüyecekler, belirli konumlardaki dijital karakterleri üst üste bindirecek olan telefonları aracılığıyla gerçek dünyayı görüntüleyeceklerdi. Sanal gerçeklik için bir alet ve belki de kumandaları elinizde tutmak gerekir. Ayrıca fiziksel ortamınızın tehlikelerden arınmış olduğundan emin olmalısınız. Buna karşılık, AR genellikle yalnızca bir akıllı telefon veya bazı durumlarda AR gözlükleri gerektirir. Deneyimin tadını çıkarmak için odayı düzeltmeniz gerekmez çünkü çevrenizin tamamen farkında olacaksınız.

Son olarak, AR daha erişilebilir çünkü daha az ekipman ve daha az güvenlik önlemi gerektiriyor.

E-Ticaret İstatistiklerinde Artırılmış Gerçeklik

Bir AR araştırma kuruluşuna göre, reklam geliri 2024’ün sonunda 8 milyar dolara ulaşabilir. eMarketer’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 83 milyondan fazla kişi, her ay en az bir kez bir tür cihaz üzerinde artırılmış gerçekliği kullanacak ve bu sayının 2023 yılına kadar 95.1 milyona çıkması bekleniyor.

E-Ticaret İşletmeleri Artırılmış Gerçekliği Nasıl Kullanıyor?

Bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce, e-ticaret alıcıları, artırılmış gerçeklik kullanarak kendi ortamlarında ve kendi zamanlarında ürünleri deneyebilir veya hizmetleri deneyimleyebilir. Müşteriler, artırılmış gerçeklik kullanarak ürünleri ön izleyebilir, bu da onların doğru ürünü ilk seferde satın alma olasılıklarını artırır.

Sanal Deneme Çözümleri

“Mankenin üzerinde harika görünüyordu.” Söylemini En az bir kez, duymuşsunuzdur.

Bu senaryonun yarattığı korkunun bir sonucu olarak dönüşüm oranları düşebilir. Müşteriler tam olarak ne elde ettiklerini bilmek ve tam olarak istedikleri şey olduğundan emin olmak için her önlemi almak isterler. Satın almaya karar verirlerse ve işe yaramazsa, iade oranları artacaktır. Online alıcılar, ne satın aldıklarını ve bunun kendilerine nasıl fayda sağlayacağını daha iyi anlamak için artırılmış gerçekliği kullanabilir. Giyim, makyaj, aksesuar ve hatta gözlük bile bu şekilde kullanılabilir.

Mekanı Ön İzlemek

Bu kanepeyle oturma odanız nasıl görünürdü? Duvarınızda, o televizyon ekranı ne kadar büyük olacak? Bırakın küçük bir bilgisayar veya cep telefonu ekranından bakarken bile, mağazadaki fiziksel ürüne bakarken bile belirlemek zor olabilir. Müşteriler, ön izleme yerleşimini kullanarak bir ürünün kendi alanlarında nasıl görüneceğine dair gerçek zamanlı bir önişleme alabilir.

Etkileşimli Kullanım Kılavuzları

Etkileşimli bir kullanıcı el kitabı, yeni müşterilerin kullanımı kolay hale gelmeden önce öğrenme eğrisi olan bir ürün satıyorsanız, kullanıcıların ürününüzün nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak harika bir AR uygulaması olabilir. Bir yazılımı, bir web sitesini veya bir uygulamayı kullanırken, etkileşimli bir kullanım kılavuzu, kullanıcı eylemlerine yanıt verir ve sayfa içi bağlamsal destek sağlar. Birçok artırılmış gerçeklik kullanım kılavuzu uygulaması ürünü tarar ve gerçek dünya ortamındaki şeyleri tanımlamak için metinli grafik oklar ve animasyonlar kullanır.

Sosyal Medya Filtreleri

Yakın zamanda Instagram Stories veya Snapchat’te bir AR filtresi kullanmış olabilirsiniz. Bu filtreler başlangıçta sadece eğlence için kullanılıyordu, ancak zaman geçtikçe, daha fazla marka sosyal medya filtreleri aracılığıyla AR vagonuna atladı.

İşte avantajlardan birkaçı:

İnsanların onu denemelerine ve üzerlerinde nasıl göründüğünü görmelerine izin vererek yeni bir ürünü sergilemek için harika bir yöntem. AR filtrelerinin yenilik niteliği, izleyici katılımını artırmaya yardımcı olabilir ve insanlara içeriklerinde sizi etiketlemeleri için ilham verebilir.

Artırılmış Gerçeklik Mağazanızı Büyütmeye Yardımcı Olabilir

Sanal, iki boyutlu bir ortamda fiziksel, üç boyutlu bir ürünü ifade etme zorluğu, e-ticaretteki en önemli zorluklardan biridir. AR, ürünleri tasvir etmeyi kolaylaştırarak ve alıcının satın aldığı ürünü daha iyi kavramasını sağlayarak, gerçek bir konumda alışveriş ile online alışveriş arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

Müşteri Katılımını Artırırsınız

AR doğal olarak etkileşimli olduğundan, müşterilerin web sitenize bağımlı hale gelme olasılığı daha yüksektir. Ve e-ticaret sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa, bir şeyler satın alma olasılıkları o kadar artar. Ziyaretleri sırasında hiçbir şey satın almasalar bile artan etkileşim, markanız ve ürününüz ile bir bağ kurduklarını ve büyük olasılıkla olumlu bir anı oluşturduklarını gösterir.

İptal – İadeleri Azaltırsınız

Müşteriler, AR ile bir ürün hakkında statik bir görüntü veya hatta bir video ile öğrenebileceklerinden çok daha fazlasını öğrenebilirler. 3D görüntülere ek olarak, bir ürünün tüketicinin alanında nasıl görünebileceğini gösterebilirsiniz, bu da ürünün beklendiği gibi görünmediğini anlamaları için ürünü almalarını daha az olası hale getirir.