Blog

Bütçenizi Doğru Harcayın; Google ADS

Google, her saniyede 50.000 arama gerçekleştirir ve Google reklamları, arama sonuçları sayfalarının çoğunda görünür. İşletmeler tarafından ödenen Google reklamları, tam olarak doğru zamanda, insanlar şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetleri ararken, alakalı, nitelikli ziyaretçileri web sitenize göndermenin son derece başarılı bir yolu olabilir.

Google, her saniyede 50.000 arama gerçekleştirir ve Google reklamları, arama sonuçları sayfalarının çoğunda görünür. İşletmeler tarafından ödenen Google reklamları, tam olarak doğru zamanda, insanlar şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetleri ararken, alakalı, nitelikli ziyaretçileri web sitenize göndermenin son derece başarılı bir yolu olabilir.

Google ADS Nedir?

Google ADS, google.com’daki arama sonuçlarında görüntülenen sponsorlu reklamların yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı ve Google’ın AdSense programı aracılığıyla diğer web sitelerinde görünen reklamlar sağlar. Reklam olarak da bilinen sponsorlu sonuçlar “Reklam” kelimesiyle etiketlenir. Ücretli Google reklamları, biri “doğal” veya organik sonuçların üstünde ve diğeri sayfanın altında olmak üzere iki alana ayrılır. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda görüntülenen Görüntülü Reklamlar, Google aracılığıyla da kullanılabilir. Görüntülü Reklam Ağı, Google ile işbirliği yapan ve Google reklamlarını görüntülemeyi kabul eden harici, üçüncü taraf web sitelerinden oluşan büyük bir gruptur. Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google reklamları metin tabanlı, resim tabanlı, video tabanlı veya zengin medya tabanlı olabilir ve çeşitli şekillerde hedeflenebilirler. Yeniden pazarlama ve banner reklamlar buna örnektir.

Google Reklamlarının Görünme Sebebi Nedir?

Google ADS açık artırması, anahtar kelimelere odaklanır ve reklam verenler, işletme teklifleriyle ilgili ve müşterilerin ürünlerini ararken kullanma olasılıklarının en yüksek olduğu bir kelime öbekleri listesi seçer. Ardından, her bir teklif, bir Google kullanıcısının reklamlarını tıklamak için ne kadar harcamaya hazır olduğuna bağlı olarak bu şartlara göre teklif verir. Yani hangi Google reklamlarının gösterileceği bu teklifin yanı sıra önerilen reklamınızın kalitesine bağlı olarak Google tarafından atanan bir Kalite Puanı ile belirlenir.

Google ADS Açık Artırması

Google ADS, bir kullanıcı her anahtar kelime araması yaptığında ortaya çıkan bir teklif yapısını temel alır. Google ADS açık artırmalarını istediğiniz gibi kazanıp yürütmek ve ilgili anahtar kelimeler ile Google reklamlarınızın çalıştığını görmek istiyorsanız Kalite Puanınızı en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Kalite Puanınız teklif miktarınızdan yüksekse, reklamınız daha iyi konumlandırılacaktır. Kalite Puanınız, diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki unsurlardan etkilenir:

  • Google reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi
  • Google anahtar kelimesinin reklam grubunuzla alaka düzeyi
  • Reklamın açılış sayfasıyla alaka düzeyi
  • Reklamın ve reklam grubunun geçmiş tıklama oranı
  • Geçmişteki genel hesap performansı

Yüksek kalite puanına sahip olmanın başka avantajları da vardır:

Daha düşük maliyetler: Google, reklam verenleri tıklama başına maliyetlerini düşürerek yüksek Kalite Puanlarıyla ödüllendirir. Daha yüksek görünürlük: Kalite Puanlarınız yüksekse, reklamlarınız  daha sık ve daha yüksek yerlerde (üstte altta) görünecektir. Bu, tekliflerinizi artırmadan tıklamalarınızı ve dönüşümlerinizi artırmanıza olanak tanır.

Google ADS Maliyetleri

Google ADS maliyetleri, anahtar kelimelerinizin ve sektörünüzün rekabet gücü, coğrafi bölgeniz, reklam kampanyalarınızın kalitesi ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli ölçütlere bağlı olarak değişiklik gösterir.