Blog

Domain ve Hosting Nedir ve Ne işe yarar?

Daha önce hiç bir web sitesi oluşturmadıysanız, ilgili tüm farklı unsurları anlamaya çalışmak çok zor olabilir. Hatta çok karışık bir dizi hususlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak burada endişelenmemek gerekir.

Daha önce hiç bir web sitesi oluşturmadıysanız, ilgili tüm farklı unsurları anlamaya çalışmak çok zor olabilir. Hatta çok karışık bir dizi hususlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak burada endişelenmemek gerekir. Söz konusu durum düşündüğünüz kadar zor değildir. Bu anlamda internet sitesi kurabilmeniz için ihtiyacınız olan yalnızca üç ana bileşen bulunmaktadır. Bunlar;

  • Alan adı (Domain)

  • Bir Web Sitesi

  • Barındırma (Hosting)

İnternet sitesi oluşturmak ve oluşturduğunuz siteyi çevrimiçi hale getirmek için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilebilmeniz için alan adları, web siteleri ve web barındırma arasındaki farkı anlamak gerekmektedir. Hangi hizmetlerin sizin için en iyi olduğunu bulmak için biraz çalışmanız gerekecek ancak sizi doğru yöne yönlendirmeye yardımcı olacak bir destek alınabilir. Bu konuda öncelik alan adıdır. Yani domain ile işe başlamak gerekmektedir.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, bir kişinin bir web sitesine erişmek için İnternet tarayıcısının adres çubuğuna girdiği adrestir. Bizim durumumuzda, https://07pixel.com/ adresi olmaktadır. Milyonlarca alan adı zaten kayıtlı olduğundan, hala mevcut olan iyi bir alan adı bulmak zor olabilir. Ne yaparsanız yapın, boş bir alan bulmak için gereksiz kelimeler eklemeyin veya garip yazımlar kullanmayın. İnsanların alan adınızı hatırlayabilmesi gerekir, bu nedenle kısa, hecelemesi kolay ve akılda kalıcı bir şey hedeflemelisiniz. Ek olarak, alan adınız genellikle bir kişinin web siteniz hakkındaki ilk izlenimi olacaktır, bu nedenle sitenizde güvenilir içerik bulacaklarından emin olmalarını sağlayacak bir şey istersiniz.

İyi bir alan bulamıyorsanız, farklı bir Üst Düzey Alan Adı kullanmayı deneyin. Bu genellikle .COM olan alanınızın son bölümüdür. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce seçenek vardır. Hatta bazıları web siteniz için daha uygun olabilir. Bulunduğunuz yer önemliyse, ülkenizin TLD’sini kullanabilirsiniz (örneğin, Türkiye için tr. Kanada için .CA veya Birleşik Krallık için .UK).

Alan Adı Nereden Alınır

Tamam, burada biraz önyargılı olacağız ve alan adınızı 07pixel’den almanızı öneririz. Etki alanınız, iletişim bilgilerinizi gizli tutmak için ücretsiz WHOIS Gizliliği ile birlikte gelir ve mükemmel destek ekibimiz, alan adınızı ayarlarken tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Diğer seçenekleri araştırıyorsanız, büyük desteğe sahip bir sağlayıcı seçmenin önemini yeterince abartamayız. Alan adınıza bir şey olursa kimse web sitenize erişemez, bu nedenle ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olabilecek güvenilir bir hizmete ihtiyacınız vardır.

Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

Bir alan adını kaydettirmek, ona sonsuza kadar sahip olacağınız anlamına gelmez; her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bunu kolaylaştırmak için, yeniden yenilemek zorunda kalmadan önce bir alan adını en fazla 10 yıl önceden kaydettirebilirsiniz.

Bir alan adının süresi dolduğunda, sahipliğini yeniden kazanmak zor olabilir. Bazen bu mümkün bile olmayabilir (örneğin, başka biri zaten satın almış ve satmak istemiyorsa).

Bir alan adının süresi dolarsa ve gelecekte yeniden kaydettirmek isterseniz, alan adının önceki sahiplerine herhangi bir tercih yapılmaz.

Alan adınız için kullandığınız Üst Düzey Alan Adına sahip olan kayıt kuruluşunun kayıt için kendi kuralları olabilir (örn. konum, web sitesi konusu veya meslek).

Web Sitesi Nedir?

Bir web sitesi, bir İnternet tarayıcısına bir alan adı girdikten sonra yüklenen bir sayfa veya ilgili sayfalar dizisidir. Kitlenizin çevrimiçi içeriğinizi deneyimleyeceği ortamdır. En alakalı örnek, 07pixel web sitesinde bir sayfa olan bu makale olacaktır.

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Web sitenizi oluşturmak için bir geliştiriciyi nasıl kodlayacağınızı veya işe alacağınızı öğrenmeniz gereken günler çoktan geride kaldı. Bunlar yine de size daha özelleştirilmiş veya benzersiz bir web sitesi sağlayabilir, ancak herkesin herhangi bir teknik uzmanlık gerektirmeden harika görünen bir web sitesi oluşturmasına olanak tanıyan araçlar vardır. İnternet sitesi oluşturmak için ücretsiz uygulamalar seçilebilir. Bununla birlikte atmanız gereken belirli adımlar, seçtiğiniz site oluşturucuya bağlı olarak farklı olacaktır, ancak süreç şöyle görünecektir.

  • Bir şablon seçin.

  • Kendi metniniz, renkleriniz, yazı tipleriniz ve resimlerinizle özelleştirin.

  • Ek işlevler ve araçlar (haritalar, müzik çalarlar, kayıt formları veya resim galerileri gibi) ekleyin.

  • Ek sayfalar ekleyin (gerekirse).

Ve hepsi bu kadardır. Bu adımların her biri, ne kadar çaba sarf etmek istediğinize bağlı olarak dakikalar veya günler alabilir, ancak genel olarak konuşursak, günümüzde bir web sitesini bir araya getirmek nispeten hızlı olabilir.

Web Barındırma Nedir?

Web siteniz oluşturulduktan sonra, tüm dosyalarını bir yerde saklamanız gerekecektir. Bir web barındırıcısının devreye girdiği yer burasıdır. Bir web barındırma, adından da anlaşılacağı gibi, insanların İnternet üzerinden erişmesi için web sitenizin tüm içeriğini barındırır. Web siteniz dijital olabilir, ancak dosyalarının yine de fiziksel bir sabit sürücüde saklanması ve bir sunucu kullanılarak İnternet üzerinden erişilebilir olması gerekir.

Web Sunucusu Seçme

Tumblr gibi bu makalenin önceki bölümlerinde bahsedilenler de dahil olmak üzere şablon tabanlı web sitesi oluşturucular da web sitenizi ve içeriğini sizin için barındıracaktır. Özel bir web sitesi oluşturmak için bir geliştirici tuttuysanız veya sıfırdan kendiniz bir tane oluşturuyorsanız, muhtemelen kendi web barındırıcınızı bulmanız gerekecektir.

Pek çok web barındırıcısı türü vardır, bu nedenle birlikte çalışmanız için en kolay olanı bulmak istersiniz. Bazı planlar siteniz için özel sunucular sunarken, diğerleri bunları diğer web siteleriyle paylaşacaktır. Hangi planın sizin için en iyisi olduğu, web sitenize ne kadar trafik göndermeyi beklediğinize ve her ihtimale karşı kendinize ne kadar fazladan yer bırakmak istediğinize bağlıdır.

Burada, personelimizin kendi web siteleri için kullandığı ve barındırma arayan herkese tavsiye edebileceği birkaç web barındırıcısı:

Alan Adınızı Web Sitenize Bağlama

Etki alanınızı, web sitenizi ve barındırmayı hazır hale getirdikten sonra, hepsini bir araya getirmenin zamanı geldi. Alan adınızı ayarlamak, Alan Adı Sistemi (DNS) kayıtlarınızı yapılandırmayı içerir. Bu, seçtiğiniz hizmetlere ve ne kadar belge sağladıklarına bağlı olarak çok basit veya karmaşık olabilir.