Blog

Evergreen İçerik Nedir?

İngilizce karşılığı sürekli yeşil kalan anlamına gelen Evergreen, içerik ile birleştiğinde sürekli devam eden bilgi anlamına gelmektedir. Burada geçen süre ne olursa olsun bilgi ilgi görmektedir. Daha çok gazetecilik terimi olarak adlandırabileceğimiz bir husustur.

İngilizce karşılığı sürekli yeşil kalan anlamına gelen Evergreen, içerik ile birleştiğinde sürekli devam eden bilgi anlamına gelmektedir. Burada geçen süre ne olursa olsun bilgi ilgi görmektedir. Daha çok gazetecilik terimi olarak adlandırabileceğimiz bir husustur. 

Gazetecilik teriminin yanında daha çok internet sitelerindeki içeriklerden bahsetmek mümkündür. Bu aşamada temel konular ile yayınlanan içerikler daha çok bu tanıma uymaktadır. Nitekim bu içeriklerin sürekliliği söz konusu olmaktadır. Bu sebeple sürekli değişime girmezler. Yani her dair trend olan bir konudur diyebiliriz. Bu aşamada hazırlanış şekli ve konunun özü önem taşımaktadır. Evergreen içerik, zaman içinde kalıcı olan, yani son kullanma tarihi olmayan ve eski haline gelemeyen içeriktir. Bu tür içerik, bugün veya bir yıl içinde kullanıcılar için aynı değere sahip olmaktadır. İnternette zaman çok hızlı geçiyor ve içeriğin ağ içinde ömrü çok kısa olmaktadır. Hemen hemen her şey, biz daha kıymetini bilemeden sona ermektedir. Yani bizim için eski bir bilgi oluşturma başlamaktadır. Bu durum uzun süreli içeriğin neden en alakalı olduğunu açıklamaktadır. 

Evergreen İçeriğin Avantajları  

Bu tür içerikle yeni müşteriler edinilmektedir. Böylelikle web sitenize veya blogunuza daha fazla trafik çekilir. Zamanla devam edeceğinden, içeriğin alakalı hale gelme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Bu durum daha çok trafik, daha çok ziyaretçi ile daha çok kazanç olmaktadır. Bunun yanında reklam giderleri ile tanıtımlardan çok daha faydalı olan bir husustur. Bu aşamada SEO önemli husustur. 07pixel sizlere SEO ve evergreen içerik açısından en zengin portföyü sunmaktadır. Bu anlamda avantaj sizde ve işletmenizde olur. 

SEO için kalitelerini ve değerlerini en üst düzeye çıkarmak için bu tür gönderilere daha fazla zaman ayırmak gerekmektedir. Ayrıca Google arama motorunun ilk sonuçlarında çıkmak istiyorsanız, kullanıcılara olumlu bir deneyim sunmanız gereken en önemli hususlardan biri olmaktadır. 

Ayrıca, uzun süreli konular oldukları için,  blog yazarlarının veya işletmelerin yayınınızı kendi yayınlarına bağlaması olasıdır. Böylece daha fazla görünürlük elde edersiniz.

Evergreen İçerik Örnekleri

Evergreen ile Her zaman yeşil kalan içeriğinizden elde ettiğiniz sonuçları en üst düzeye çıkarmak için olağanüstü bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekmektedir. İçerik, kullanıcılar için çekici ve değerli olmalıdır. Bu anlamda uzman kişilerin elinden çıkan içerikler olması gerekir. Nitekim konuya vakıf olanların usta ellerce hazırladığı içerikler bu anlamda google tarafından daha değerli kılınmaktadır. Bu durum yine sizin gösteriminiz daha çok olacağı anlamına gelmektedir. 

Güncel olarak sürekli yeşil kalabilen yani evergreen içeriklere örnekler bu durumu daha kolay anlamanıza yardımcı olabilir. Bu anlamda birkaç soru ile örnekler şunlar olabilir. 

  • Güncel sosyal ağlar hangileridir? 
  • Twitter nedir? 
  • Facebook hesabı nasıl oluşturulur?

Bu tür soruların yanıtları aynı içerikte olmaktadır. Sürekli kullanıcılar tarafından tekrarlanarak sorulan hususlardan olmaktadır. Yani güncel sosyal ağlar değişmez. Bu anlamda belli başlı ağlar bulunmaktadır. Ya da açacağınız twitter hesabı için ne olduğu hakkında bilgi edinmek için aynı içerikler kullanılmaktadır. 

Evergreen  içerik, diğer içerik türleri kadar çok tekrar ziyaret ve güncelleme gerektirmemektedir. Bu sebeple içerik üreticilerinin en çok sevdiği türler olmaktadır. Bu durum içeriğin neden hiçbir zaman güncelliğini yitirdiğini açıklamaktadır. Ayrıca  gönderiler veya videolar  gibi farklı biçimleri kabul etmektedir. Böylelikle etkileşim, bağlantılar ve web sitelerine trafik ile birlikte sürekli olarak ilgi çektiği için SEO için çok değerli olmaktadır. Bu aşamada evergren içerik özellikleri dikkat çekmektedir. 

Evergreen İçerik Özellikleri 

İçerik oluşturmada önceliğiniz sürekli aranılan bilgilerdir. Bu anlamda özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bunlar;

  • Öğreticidir
  • Bilgilendirici gönderilerdir 
  • Aradığınız sorulara yanıt verebilen ideal içeriklerdir 
  • Son kullanım süreleri yoktur sürekli aynıdır 

Evergreen İçerik ve Anahtar Kelimeler

Web sitenize değer katan anahtar kelimeler etrafında her zaman yeşil kalan içeriği yazmak,  arama motorlarının ziyaretçileri sayfanıza yönlendirmesine yardımcı olacaktır. Böylece görünürlüğünüzü ve Google’daki konumunuzu artırmış olursunuz. 

Örnek olarak verecek olursak siteniz sosyal medya ile ilgiliyse, “en iyi sosyal ağlar” gibi anahtar kelimelerle içerik yazmak, her zaman yeşil kalan bir içerik olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, ise ziyaretçi potansiyelinizin sürekli internette aynı konuları arıyor olmasıdır.