Blog

E-Mail Marketing Nedir?

Ticari olarak tanıtım ve pazarlamanın internet üzerindeki ilk yollarından biri olan e-mail halen kapsamlı bir şekilde kullanılan e-ticaret pazarlama çeşidi olmaktadır.

Ticari olarak tanıtım ve pazarlamanın internet üzerindeki ilk yollarından biri olan e-mail halen kapsamlı bir şekilde kullanılan e-ticaret pazarlama çeşidi olmaktadır.

Sürekli güncellenen, gelişen teknoloji ile birlikte artan pazarlama biçimleri söz konusudur. Ancak e-posta ile marketing halen aranılan başlıca hizmetler arasında bulunmaktadır.

E-posta Pazarlama Nedir?

Şirketin bünyesinde bulunan özellikle dijital ortamlarda kaydolan müşterilerin özel mail adreslerine gönderilen postalarla yapılan pazarlama tekniğidir. Burada amaç insanları kişisel ve ticari internet sitesine yönlendirmektedir. Böylelikle sitesini ziyaret eden kişiler ürünler hakkında bilgi edinmektedir. Bu bilgi sayesinde çok daha fazla satışlar gerçekleşmektedir. Nitekim geçen yıllar sonrası e posta ile pazarlama türü gelişti ve büyüdü. Bu anlamda herkes e-mail kullanmaya baladı. Bu sayede kişiselleştirilen ve yüksek segment ile özellikle hedeflenen kişilere ulaşmak mümkündür.

E-posta Pazarlama Nasıl Çalışır?

Şirketler için hedef kitle önemlidir. Bu anlama hedef kitleye doğrudan ulaşmak için en ucuz ve doğru yol e posta olmaktadır. Kişilerin mail adreslerine ulaşım ile birlikte size kayıt olan müşterilerden bahsetmek mümkündür. Ancak günümüzde bir çok uygulama ile kişilerin özel iletişim bilgilerine ulaşımlar söz konusu olmaktadır. Bu mail adreslerine şirketin pazarladığı ürünler ile ilgili kampanyalar gibi bilgiler gönderilmektedir. Bu kampanyalar özellikle hedef kitleye gittiği için kişiler maille birlikte internet sitesini ziyaret etme yolunu tercih eder. Bu durum aynı müşterinin sonrasında da internet sitesine ulaşmasını sağlar. Bu anlamda kazançlı bir pazarlama türü olmaktadır.

E-posta pazarlaması şirketlerin halen çok dikkat ettiği bir husustur. En önemlilsi uygun maliyetidir. Bu anlamda dönüşümü zengin olmaktadır. Böylelikle dijital pazarlama biçiminin en uygun fiyatlısını yapmış olursunuz.  Elbette, sosyal medya ile  SEO ortaya çıktı ve pazarlamacıları heyecanlandırdı. Ancak bu durumlardan daha çok  E-posta pazarlaması güçlüdür, düşük bütçelidir. Bununla birlikte e-ticaret stoksuz satış mağazanıza harika sonuçlar verir.

E-Posta İle Pazarlamada Dikkat Edilecekler

E-posta göndermek için önceliğiniz gönderilecekler listesi olmaktadır. Böylelikle listenizdekilere bilgi paylaşımı için atmanız gereken adımlar ve statejiler üzerinde durmanız gerekir. İster indirim kodu, ister yeni ürünler, ister şirketiniz hakkında genel bilgiler paylaşmak isteyin, aynı bilgiyi insanlara iki kez göndermemenizi sağlamak için bir e-posta pazarlama stratejisine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu anlamda işinin ehli uzman ellerden destek almak gerekir. Bu aşamada ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama teknikleri, SEO çalışmaları, web dizaynları 07Pixel ile alabileceğiniz profesyonel hizmetler olmaktadır.

Abone grubunuza göndermek için bir e-posta oluştururken, öne çıkan bir düğme kullanarak, metin içinde bir harekete geçirici mesaj eklenmesi gerekir. Böylelikle e-postayı bir arkadaşınıza kolayca iletebilme özelliği sağladığınızdan emin olmalısınız.  Ayrıca abonelerinizden bazıları Avrupa Birliği’nde ikamet ediyorsa GDPR kurallarına uyduğunuzdan emin olmak gerekecektir. Bu kurallar sizi bir çok idari yaptırımdan korur.

E-posta Pazarlama Neden Önemlidir?

E-posta pazarlamasının önemini gösteren bazı istatistiklere bakmak önemli olmaktadır. Doğrudan Pazarlamalara göre, e-posta pazarlamasına harcadığınız her 1 TL için yaklaşık 50 TL kazandığınız kabul edilmektedir. Bu rakam 1’e 50 olduğu için inanılmaz bir rakam olmaktadır.

Bir Bakışta E-posta Pazarlama Metrikleri

İnsanların bir kampanyanın başarısını raporlamak için kullandığı birçok farklı e-posta pazarlama metriği vardır. Bu metrikler şunlardır:

Açılma Oranı: Gönderilen toplam e-posta sayısına kıyasla e-postanızı açan kişi sayısı.

Tıklama Oranı (TO) : E-postanızı açanlara kıyasla e-postanızdaki bir şeye tıklayan kişilerin sayısı.

Hemen Çıkma Oranı: İçeride herhangi bir yerde etkileşime girmeden e-postanızı tıklayan kişi sayısı.

Abonelik Oranı: Belirli bir süre içinde e-posta pazarlama listenize eklenen abonelerin yüzde artış/düşüş oranı

E-posta Pazarlama için İyi Oran

Sektörünüze bağlı olarak, iyi bir açık oran %14 ile %27 arasında olabilir. Açık oranınız geride kalıyorsa, daha fazla insanı e-postalarınızı açmaya ikna etmek için konu satırlarınız için yeni biçimleri test etmeyi deneyebilirsiniz. Ya da e-postalarınızın abonelerin spam klasörlerine düşmediğinden emin olabilirsiniz. Açık oranınızı artırmanın birçok yolu vardır ancak en önemli ilk adım, abonelere değerli bilgiler gönderip göndermediğinizi kendinize sormaktır. Cevap hayır ise, stratejinizi değiştirmeniz gerekir. Cevabınız evet ise, e-postanızın farklı öğelerine bakmalısınız.

E-postalar ile pazarlama teknikleri açısından e-ticaret sitesinin kurulumu, SEO çalışmaları, reklamlar ile alt yapının hazırlanmasında profesyonel ekipler önemlidir. Bu anlamda şirketinize 07Pixel ile gereken önemi vermeniz gerekmektedir.