Blog

E-Ticarette Kampanya Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Günümüzün kazandıran en önemli sistemi e-ticaret olarak biliniyor. Bu işi yapan kişiler e-ticaret sisteminde ciddi derece de kar elde edebiliyor. Kullanıcı kitlenin her an aktif bir şekilde alışveriş yapıyor olması 7/24 aktif işleyen bir sistemi öne çıkarmaktadır.

Günümüzün kazandıran en önemli sistemi e-ticaret olarak biliniyor. Bu işi yapan kişiler e-ticaret sisteminde ciddi derece de kar elde edebiliyor. Kullanıcı kitlenin her an aktif bir şekilde alışveriş yapıyor olması 7/24 aktif işleyen bir sistemi öne çıkarmaktadır.

Fakat firmaların e-ticarette kampanya oluştururken nelere dikkat etmesi gerektiği önemli role sahip diyebiliriz. Çünkü ticaret işleri kapsamında markanın birliğini öne çıkarma, hizmet ve ürünlerin tanıtım süreci, yürütme, satış odaklı çalışmalar yapma, tüketici ile iletişime geçme gibi birçok durum öne çıkmış bulunuyor. Bu süreci doğru şekilde takip etmek ve yapabilmek ise e-ticaret kampanyaları kapsamındaki vazgeçilmez konulardır. Firma sahiplerinin başarılı bir şekilde kampanya yürütebilmesi için aşağıda belirtilen konulara bağlı ilerlemektedir.

 • Hedef kitleye en doğru yönde hitap edebilme
 • Doğru reklam kampanyası yapabilme
 • Reklam ve kampanya sürecini önemseme
 • Heyecan veren ve ilgi çeken unsurlar taşıması
 • İhtiyacı karşılayacak cinste ürün ve hizmet kampanyası yapılması
 • Anlam ifade etmesi
 • İşi yapan elemanların teknik konularda yeterli beceriye sahip olması

Belirtilen maddeler e-ticaret kampanyaları açısından son derece dikkat edilmesi gereken konulardır. İnsanlar belirtilen stratejiyi uygulayabilmesi halinde kazanç sağlamaktadır. Fakat bazı firmalar bunu pek önemsememekte ve müşteri kaybı yaşamaktadır. E-ticaret takip edilmesi gereken aktif bir süreç doğurur. Bu yüzden dikkatli ve hedefe yönelik adım atılmasını gerektirdiği bilinir.

 

E-ticaret Kampanyalarındaki Amaçlar

E-ticaret kampanyalarındaki amaçlar genel olarak kaliteli satış arttırmaya yönelik yapılmış işlemlerdir. İnsanlara veya hedeflenen bir kitleye belli bir ürünü tanıtma, sevdirme ve ihtiyaç dâhilinde mükemmel bir ürün olduğunu hissettirebilme amaçlı yapılmaktadır. Yeni firmaların uyguladığı bu durum mevcutta satışı düşük olan firmalar içinde geçerlidir. Örneğin; 4 al 3 öde kampanyası popüler kampanya türüdür. Alıcı kitlenin böyle bir durumda tek ürün ihtiyacı olsa bile kampanyanın süreci boyunca geçerli olan indirimden ve fazla ürün alabilme durumundan faydalanmak isteyecektir.

 

E-ticaret kampanyalarındaki ikinci amaç ise satış ve müşteri trafiğini arttırma adına yapılmaktadır. Normalde beklenen durum satıştır. Fakat firma için belli müşteri kitlesi oluşturmak ta önemli rol oynayacaktır. Markayı tanıtma, insanların kendi çevrelerinde bahsetmesini sağlama ve firmaya yönelik etkileşim oluşturma da organik büyüme sağlayacak demektir. Bu yüzden kampanya kapsamındaki genel amaçlardan biri firma trafiği oluşturmak diyoruz.

 

E-ticaret kampanyalarındaki amaçlar kapsamında üçüncü konu ise ürün ve marka birliğini doğru tanıtabilme amaçlıdır. Çünkü günümüzde aynı ürüne yönelik satış yapan birçok benzer isimli marka bulunmaktadır. Bazıları çok iyi marka olarak belirtilirken bazıları ise çok kötü olarak ifade edilmektedir. En iyilerden biri olmak için kampanya süresini belli bir aralıkta tutmak gerekir. Çünkü sürekli kampanya yapılacak olması firmanın kötü anılmasını da sağlayabilecek dezavantajdır. Satıcı firmaların bu konudaki görüşleri ortak yönde diyebiliriz. Çünkü her marka belirli zamanlarda kısa süreli de olsa kampanya adımına geçer.

 

Kampanya Çeşitleri

E-ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların kampanya çeşitleri oldukça farklıdır. Bu yönde alt başlık halinde özetleyeceğimiz konular şöyle belirtilmektedir.

 • Ücretsiz kargo kampanyası
 • Yüzde birim kampanyası
 • Para birimli olan kampanyalar
 • Belirlenen limite yönelik düzenlenen kampanyalar
 • Çekiliş veya yarışma kampanyaları

Ücretsiz Kargo Kampanyası

Ücretsiz kargo kampanyası genel olarak hedeflenen kitleyi satış odaklı hale getiren bir kampanya türüdür. Uzun süreli veya süresiz olarak uygulanır. Firma prensipleri yönünde uygulanan kampanya türü rakip firmalardan bir adım önde olmanızı sağlamaktadır. Çünkü kargo ücreti de ürüne ödediğiniz para kadar değerlidir.

Yüzde Birim Kampanyası

Yüzde birim kampanyası genel olarak dönemsel bir kampanya türü olup mevsim geçişlerinde sıkça uygulanan bir yöntemdir. Firmanın veya markaların belirlediği ürüne veya hizmete yönelik satın alma işlemlerinde %30-%50 gibi yapmış olduğu kampanya çeşidi olarak bilinmektedir.

Para Birimli Olan Kampanyalar

Para birimli olan kampanyalar yüzde birim kampanyasına benzerlik taşısa da daha net ifade edilen kampanya türüdür. Satın alınacak ürüne yönelik 40TL indirim yapılması veya firmanın belirlediği fiyat indirimi para birimli kampanyalara örnektir.

Belirlenen Limite Yönelik Düzenlenen Kampanyalar

Belirlenen limite yönelik düzenlenen kampanyalar çeşitli alışveriş limitleriyle öne çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; alışveriş yapacağınız sitede 100TL üzerinde alıveriş yapmanız halinde kargo ücretinin bedava olmasıdır. Ya da 250TL ve üzeri alışverişlerde 100TL’lik hediye çeki kazanabilmeniz gibi kampanya çeşitleri olarak bilinir. Sıkça kullanılan bu yöntem hem daha fazla satış yapmanızı sağlar, hem de müşteri kitlesinde trafik oluşturur.

 

Çekiliş Veya Yarışma Kampanyaları

Çekiliş veya yarışma kampanyaları ise en çok ilgi duyulan kampanya türlerinden biridir. Özellikle sosyal medya platformlarında sıkça uygulanan bu yöntem birçok insan tarafından tıklanmaktadır. Fakat kampanya kapsamında firmanın istediği şartlar bulunur. Sosyal medya hesabında paylaşılmış kampanyada sizden hesabı takip etmenizi, etkileşim oluşturması için etiketleme yapmanızı paylaşılan ürüne veya hizmete yönelik veri beğenisi sağlamanız istenmekte ve son dönemin en popüler kampanyası şeklinde bilinmektedir.