Blog

Yurt Dışına Nasıl Ürün Satabilirim?

Günümüz çalışma şekillerine yönelik araştırılan konulardan biri de yurt dışına nasıl ürün satabilirim sorgulaması ile öne çıkmaktadır. Çünkü dövizin artış göstermesi ve Türk lirasının değer kaybetmesi beraberinde yapılabilecek en mantıklı işin e-ticaret işi olduğu görülmektedir.

Günümüz çalışma şekillerine yönelik araştırılan konulardan biri de yurt dışına nasıl ürün satabilirim sorgulaması ile öne çıkmaktadır. Çünkü dövizin artış göstermesi ve Türk lirasının değer kaybetmesi beraberinde yapılabilecek en mantıklı işin e-ticaret işi olduğu görülmektedir.

Yurt dışına ürün satmak için genel olarak iki farklı seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerin başında tüm dünya ülkelerine satış yapabilmenizi sağlayan sanal Pazar yerleridir. Diğer yöntem ise e-ihracat sitesi kurmakla başlamaktadır. Bu işe yeni başlayacak veya bu işi yapmayı düşünen kişiler için ilk önerimiz sanal Pazar yerini kullanmasıdır. Tabii ki kapsamlı bir iş alanına sahipseniz e-ihracat sitesi de kurmanız gerekir. Fakat taze başlangıç yapacak kişiler için öncelik sanal Pazar yeri olmalıdır.

Sanal Pazar İle Yurt Dışına Ürün Satma

Sanal Pazar ile yurt dışına ürün satma konusu oldukça ilgi çekici ve seçkin bir konu diyebiliriz. Çünkü satışa sunulan her ürünün TL ile döviz fiyatı çok farklıdır. yurt dışı ülkelerinde alım gücü daha kolay olduğu için yurt dışına yapılan satışlarda kar edebilmek mümkün olmaktadır. İnsanlar gelişmekte olan iş olanaklarına göre ilerleme kaydetmektedir. Kısa bir araştırma ile gelecek yıllarda e-ticaret sisteminin daha da büyük etkileşim oluşturacağını görmeniz mümkündür. Çünkü sanal pazarlar ve sanal hayat tarzı dijital araçların kullanılması ile daha da ilgi çekmeye başlamıştır.

Yurt dışına ürün satışı yapabilmenize yönelik sanal Pazar tercihi yapmanız halinde bazı avantajlara sahip olursunuz. Bu işlere yeni giren taze satıcılar ürünlerini tanıtmak ve daha az gider oluşturarak kısmi bütçeyle sanal pazarda yer edinebilmektedir. Bu durumda müşterilerin sizi tanıma süreci ve kendi alanınızı oluşturmak için zamanınız olacaktır. Fakat bu döngü bu şekilde ilerlerken tanınma süreci sonunda bir yer edinmeniz gerekiyor. Çünkü müşteriler sizden alışveriş yapmaya başladıkça daha çok kitleye hitap etmiş oluyorsunuz. Fakat güven sunamadığınız için bu durum ciddi derece de sorun oluşturmaya başlayabilir. Yani daha açık ifade ile belli sürede edindiğiniz müşterileri kaybetmeniz mümkün olabilir.

E-İhracat Sitesi Kurarak Yurt Dışına Ürün Satma

E-ihracat sitesi kurarak yurt dışına ürün satma konusunda mevcut bir alt yapıya gereksinim duyarsınız. Hiç bilmediğiniz veya yapmadığınız işle ilgili ticaret yapmak istiyorsanız ilk süreç oldukça zorlayıcı ve maddi kayıpları beraberinde getirebilir. İşi tam olarak bilmediğiniz için zorlanabilirsiniz. Fakat uzman bir web tasarımcıdan yardım alarak veya sanal ortam ve dijital araçlarda başarılı olan biriyle çalışırsanız süreç sizin lehinize ilerleyebilir. Bu doğrultuda yapabileceğiniz ve yapmanız gereken yardım almaktır. Eğer yaptığınız bir iş varsa ve ticaretle uğraşan biriyseniz e-ihracat sitesi kurmak sizin için yeni bir atılım, organik büyüme ve beraberinde pek çok fırsatı da doğuracaktır.

Alt yapınızın sağlam olduğu, güvenilir bir firma olduğunuz gibi durumlar öne çıkacak ve müşteri kitlesi firmanızdan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilecektir.

Genel olarak yurt dışına ürün satma konusuna ilişkin her iki seçeneğin kendi içinde avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu yüzden bu dezavantajları avantaja çevirecek güç sizde demeliyiz. Çünkü hayatta her şey yapmak istemenizle ilişkilendirilmektedir. Siz yapmak ister ve başarmayı hedeflerseniz; her iki yöntemi de kendinize yönelik olumlu hale getirebilirsiniz.

Yurt Dışına Ürün Satmak

Yurt dışına ürün satmak son zamanlarda en çok araştırılan ve insanların para kazanacağı seçenek olarak en mantıklı yükselişe geçen araştırmadır. Yurt dışına ürün satışı yapmadan önce bazı konulara ilişkin araştırma yapmanız gerekir. Örneğin; ülkenizde çok satılan bir ürünü yurt dışına ihraç edebilecek misiniz? Ya da hangi ürünler yurt dışında daha çok satılır? Müşteri kitleniz, müşterilerin yaş ortalamasına hitap edecek ürün satışı gibi pek çok konuyla ilgili tutarlı araştırmalar yapmalısınız. Çünkü yurt dışına ürün satışı yapmak sanıldığı gibi kolay değildir. Araştırmalarda Türk kültürünü öne çıkaran ve organik yiyecek türlerinin yurt dışına çokça satıldığını söylemek mümkündür. Çünkü yiyecek kapsamındaki her ürüne yönelik talep çoğalıyor.

Yurt Dışına Ürün Satışı

Yurt dışına ürün satışı yapmak teknik ifade ile ihracat yapma işlemi olarak bilinir. Bu işlem kapsamında gereken birçok prosedür vardır. Prosedürler başında 300kg’ı geçmemiş ürünlerin mikro ihracat şeklinde algılandığını da unutmamak gerekir. Dövizle 15bin Euro eden kg hesabını geçmeyen ürün satışları mikro ihracat şeklinde ifade edilmektedir. İşlemlerin tümü ETGB kapsamında yapılabilmektedir. Açılımı elektronik ticaret gümrük beyannamesi olarak bilinen belge olmadan yapılamamaktadır.

Taşıma şirketlerin bünyesinde düzenlenip gümrük beyannamesi düzenlemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Maddi yönde tasarruf etmenizi sağlayan bu sistem ve adımlar ise yurt dışına ürün satışı anlamında tüm kolaylıkları sunmaya başlamaktadır. Satış yapma konusundaki beceriniz yüksekse e-ihracat sizin için önerilen bir konu olacaktır. Popüler ürün satışı yapmanız halinde de önemli kazançlar elde etmeniz mümkündür. Çünkü Türk parasına karşılık dövizin değeri çok yüksektir. Bu sayede kar etmek mümkündür.