Blog

E-Ticarette Kişiselleştirme Nedir?

Pixel Yazılım Hizmetleri E-Ticaret Paketleri Tam Size Göre

E-Ticaret sektörü ile uğraşanlar kendilerini rekabette farklı kılmak, tüketici sadakatini artırmak ve müşterilerini memnun etmek için sürekli yeni yöntemler arıyorlar. Kişiselleştirme, birçok kişinin bildiği gibi, tüm bunları verimli bir şekilde gerçekleştirmenin ana faktörlerinden biridir Ancak e-ticaret söz konusu olduğunda, Amazon gibi şirketler standardı o kadar yükseltti ki, rekabet etmek için yeni bir strateji gerekiyor. Şirketler, artan müşteri taleplerini karşılamak için artık herkese uyan tek bir yaklaşımın yeterli olmadığını fark ettikçe, hiper kişiselleştirme norm haline geliyor. Çoğu başarılı şirkete göre, Alıcıların kişiselleştirilmiş çok kanallı iletişim beklentilerini karşılamada başarısız olan şirket, pazar payını bunu yapan rakiplere kaptırma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

E-ticarette Kişiselleştirmenin Tam Olarak Tanımı Nedir?

Demografik bilgiler, amaç, tercihler, tarama geçmişi, önceki satın almalar ve cihaz kullanımı gibi tüketici verilerine bağlı olarak dinamik bilgilerin görüntülenmesi süreci E-Ticaret kişiselleştirmesi olarak ifade edilir.

E-Ticarette Kişiselleştirme Neden Bu Kadar Önemli?

Kişiselleştirme, tüketicilerinize kendileriyle alakalı tekliflerin sunulmasını garanti eder. Önemli araştırmalardan alınan verilere göre, markalar kişiye özel deneyimler sunduğunda müşterilerin %80’inin satın almaya daha meyilli olduğunu gösteriyor. Ayrıca tersinin de doğru olduğunu belirtmekte fayda var. Müşteriler, markalar kendilerine kişiselleştirilmiş deneyimler sunmayı başaramazsa, deneyimlerini daha iyi şekillendiren bir rakip seçmeye daha yatkındır.

E-Ticarette Kişiselleştirmenin Avantajları Nelerdir?

E-ticarette kişiselleştirme, alıcıların rekabet yerine markanızı seçmesi arasında fark yaratabilir, ancak firmalar online satış yaparken neden kişiselleştirmeyi kullanmalıdır? İşte sebeplerden bazıları:

Daha iyi Satış Dönüşümleri

Müşteriler, bir şey satın alıp almamaya karar vermek için bir E-Ticaret mağazasını ziyaret ettiklerinde herkesle aynı deneyimle karşılanmak istemezler. E-Ticarette kişiselleştirme, müşterilere satın almadan önce tam olarak istediklerini sağlayarak dönüşüm oranlarını artırabilir. Bir tüketici ödemeye yaklaştığında, pazarlamacılar belirli müşteri gruplarının satın alma olasılığının daha yüksek olduğu ürünleri vurgulamak için ürün önerileri gibi yöntemler kullanabilir.

Geliştirilmiş Marka Etkileşimi

Müşterilerinizin nereden alışveriş yapmak istediklerini ve hangi şeyleri satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu biliyorsanız, etkileşimi ve müşterilerinizin işletmenizle bağlantı kurma şeklini geliştirebilirsiniz. Kişiselleştirme, görmek istedikleri şeyleri, onları görmek istedikleri şekilde sergilediğiniz için, alıcıları işletmenizle etkileşime girmeye teşvik eder.

Artan Müşteri Sadakati

E-Ticarette kişiselleştirme, müşteri sadakatini artırır. Markanızdan ne beklendiğini ve arzu ettikleri deneyimleri nasıl sunacağınızı bildiğinizi sürekli olarak gösterirseniz, rekabette markanıza sadakat gösterme ve alışverişe devam etme olasılıkları daha yüksektir.

Müşterilerinizi Daha İyi Anlarsınız

E-Ticaret kişiselleştirmesi, yalnızca tüketici deneyimini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bunları daha iyi anlamanıza da olanak tanır. Kişiselleştirme, daha özelleştirilmiş bir deneyim sunmak için müşteri verilerinin toplanmasını gerektirir. Uygun kullanıldığında, firmalar müşterilerinin nerede olduğunu, neleri satın almaktan hoşlandıklarını ve hangi ürünleri satın almaktan hoşlanmadıklarını öğrenebilirler. Bu veriler, hangi malların üretilmesi ve hangilerinin durdurulması gerektiğini belirlemek için de kullanılabilir.

Gelişmiş Müşteri Deneyimi

Kişiselleştirme, şirketinizin müşterilerinin taleplerine daha iyi yanıt vermesini sağlayarak müşteri deneyimini iyileştirir ve sizinle alışveriş yapmalarını daha keyifli hale getirir. Kişiselleştirme, firmaların müşteri tercihlerini hatırlamalarına ve onları mağazaya girdikleri andan itibaren tam olarak gitmek istedikleri yere göndermelerine olanak tanır. Kişiselleştirme, görmek istedikleri ürünleri görüntüleyerek, kolay erişim için ödeme bilgilerini depolayarak ve ilgilenecekleri yaklaşan fırsatlar hakkında onları bilgilendirerek tüketici deneyimini fazlasıyla geliştirir.

Rekabet Avantajı

Rakipleriniz E-Ticarette kişiselleştirmeyi benimsemiyorsa, kesinlikle bir avantajınız olacaktır. Kişiselleştirme, şirketinizin rekabette öne çıkmasını ve sadık bir müşteri takibi kazanmasını sağlar. Müşteriler fikirlerini istedikleri zaman değiştirme olanağına sahiptir. Başka hiçbir yerde elde edemeyecekleri daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlarsanız, size bağlı kalmaları ve hatta marka savunucuları olmaları daha olasıdır.