Blog

Web Sitelerinde SEO’nun Önemi

SEO Hizmetleri

SEO yani arama motoru optimizasyonları web siteleri için çok önemlidir. Ne kadar mükemmel bir site yaparsanız yapın SEO konusunda sınıfta kalırsanız eğer hiç bir anlamı olmayacaktır o sitenin. Peki bu önemli hizmet olan SEO nedir? Web sitenizi SEO ile güçlendirebilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz!

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO terimi, bir web sitesini arama motorları için optimize etme sürecini ifade eder. Organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için web sitenizi optimize etmeye yönelik bir yönergeler koleksiyonudur. Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak ve trafik çekmek için izlenecek prosedürdür. SEO’nun iki temel amacı vardır. İlki, kullanıcıların internette ne aradıklarını belirlemenize yardımcı olmak, böylece ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kaliteli içerik sağlayabilirsiniz. İkinci hedef, arama motorlarının bulabileceği, dizine ekleyebileceği ve kavrayabileceği bir web sitesi geliştirmenize yardımcı olmaktır. Ayrıca, mükemmel SEO yöntemleri, bir web sitesini daha kullanıcı dostu, daha hızlı ve daha kolay gezinmeyi sağlayarak kalitesini artırmak için harika bir yaklaşımdır.

En önemli SEO görevleri şunlar etrafında döner:
  1. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili olarak kullanıcıların ne aradığını belirleme
  2. Kullanıcıları memnun edecek içerik oluşturma
  3. Arama motoru tarayıcılarına ve algoritmalarına uygun sinyalleri göndermek için birden fazla SEO taktiği kullanmak.
  4. Tüm sürecin birçok kuralı (veya standardı), aşaması ve kısıtlaması olduğundan, SEO eksiksiz bir çerçeve olarak kabul edilebilir.

SEO’nun önemi

SEO pazarlaması, günümüzün rekabetçi pazarında her zamankinden daha önemli. Her gün milyonlarca insan sorularına yanıt bulmak veya sorunlarına çözüm bulmak için arama motorlarını kullanıyor. Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa SEO, arama motorlarından ücretsiz hedeflenmiş trafik elde etmenize yardımcı olabilir.

SEO aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir:
  1. Arama motoru kullanıcılarının %70’inden fazlasının arama motoru sonuç sayfalarındaki ilk beş öneriden birine tıklama olasılığı daha yüksektir. Bundan yararlanmak ve insanları web sitenize veya müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekmek için web siteniz en iyi sonuçlar arasında yer almalıdır.
  2. SEO, arama motorlarından daha fazlasıdır; ayrıca bir web sitesinin kullanılabilirliğini ve kullanıcı deneyimini geliştirir.
  3. Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en iyi sonuçlarda görünen bir web sitesine sahip olmak, web sitesinin güvenini artırır.
  4. SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için faydalıdır. Web sitenizi bir Google veya Yandex araması yoluyla keşfeden kişiler, onu Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya platformlarında paylaşmaya daha yatkındır.
  5. Büyük bir web sitesinin sorunsuz çalışması SEO kullanımını gerektirir. SEO, birkaç yazara sahip web sitelerine hem doğrudan hem de dolaylı yollarla yardımcı olabilir. Anında yararları daha fazla organik trafiktir ve dolaylı değerleri, siteye içerik göndermeden önce izlenecek ortak bir yapıya sahip olmalarıdır.
  6. SEO, rekabette bir adım önde olmanıza yardımcı olabilir. İki web sitesi aynı ürünü satıyorsa, arama motorları için optimize edilmiş olanın daha fazla ziyaretçi çekmesi ve daha fazla satış yapması daha olasıdır.

SEO sürecinin temel adımları nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi SEO, statik bir süreçten ziyade kurallar ve süreçler içeren bir çerçevedir. Bununla birlikte, SEO, anlaşılmasını kolaylaştırmak için üç kategoriye ayrılabilir:

Teknik SEO: Teknik SEO kullanarak, arama motorlarının web sitenizi düzgün bir şekilde tarayıp dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Sayfa İçi SEO: Sitenizi ve içeriğinizi arama motorları için optimize ederken uyulması gereken kurallardır.

Sayfa dışı SEO: Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için web sitenizi veya blogunuzu tanıtma yöntemlerini ifade eder.

Teknik SEO

Teknik SEO, SEO sürecinin ilk adımıdır. Teknik SEO, adından da anlaşılacağı gibi, bir web sitesinin içeriği veya onu tanıtmak için kullanılan taktiklerle hiçbir ilgisi yoktur. Arama motoru tarayıcılarının işlerini daha kolay yapabilmeleri için yapmanız gereken ayarlarla ilgilidir. Tipik olarak, teknik SEO’nuzu belirledikten sonra, bununla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Öte yandan tarama ve dizine ekleme sorunları, sıralamalarınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Sayfa içi SEO

Sayfa İçi SEO ikinci aşamadır. Sayfa İçi SEO, büyük ölçüde bir sayfadaki içerik ve diğer bileşenlerle ilgilenir. Sayfa içi SEO, teknik ve sayfa dışı SEO’nun aksine, arama motoru tarayıcılarına içeriğinizin anlamını ve bağlamını anlamak için yeterli sinyal vermeye odaklanır. Arama motorlarının insanlar gibi sayfaları okumadığını ve bu nedenle bir sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemek için sinyallere güvendiklerini unutmayın. Sayfa içi SEO, doğru yapılırsa bir web sitesinin veya blogun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini artıracaktır. İçerik optimizasyonu, sayfa içi SEO’nun bir alt kümesidir.

Sayfa dışı SEO

Sayfa dışı SEO üçüncü aşamadır. Web sitenizde yapabileceğiniz ayarlamaların yanı sıra, sayfa dışı SEO stratejilerini benimsemek, web sitenizin sıralamasını yükseltmenin başka bir yoludur.