Blog

E-Ticarette Kullanıcı Yorumları Önemli midir?

Söz konusu faaliyette olan işiniz ile ilgili olarak en iyi yorumlar müşteriler tarafından yapılmaktadır. Öyle ki ürünlerinizden birini daha önce satın almış biri tarafından online mağazanızda ürün hakkında yorumlarını bırakmaktadır. Özellikle internette yeni bir marka veya işletme ararken incelemelere girmemek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda yeni markaların güvenirliliği kullanıcı yorumları ile ölçülmeye çalışılmaktadır.

Çevrimiçi satış yapan bütün internet siteleri ürünlerin satışı ile ilgili olarak yorumlar bölümü ile sayfası oluşturmaktadır. Nitekim ürünler hakkında geri dönüşler hem sizin hem müşterileriniz için önemli bir husus olmaktadır. İnternet sitesini ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu bu yorumları doğru bulmasa da inceleme ihtiyacı duymaktadır. Hatta kullanıcı bu yorumların ürünü satan firma ve üretici tarafından işlendiği kanısına varmaktadır. Öyle ki SEO çalışmalarından biri olduğu düşüncesi ağır basar.

İncelemeler, yorumlardan çok daha fazlasıdır ve hem siz hem de müşterileriniz için alakalı içerik ve bilgilerle sonuçlanabilir. E-ticaretin en büyük dezavantajı, tüketicilere ürünle yüz yüze olma imkanı sunmadığı için incelemeler bu engeli aşabilir.

İncelemeler, daha fazla satış yapmanıza, yeni müşteriler kazanmanıza, tüketici memnuniyetine eşlik etmenize ve hedefinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir. İşletmenizin türü ne olursa olsun, çevrimiçi mağazanızın incelemelerine dikkat etme alışkanlığınız yoksa bu makale size müşterinizin geri bildirimlerini dikkate almanın ve bu incelemelerin potansiyelini keşfetmenin neden önemli olduğunu gösterecektir.

İnternet siteleri ile çevrimiçi mağazalardan alım yapanların önem verdikleri hususlar değişmektedir. Bu çerçevede bazıları ürünün markasına bakarken bazıları ürünün fiyatı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bazıları ise hem ürünün kalitesi hem fiyatı ile orantı kurma yoluna gitmektedir. Bu anlamda bazı ürünlerin satışı ile birlikte yoğun bir yorumla karşılaşılmaktadır. Burada ürünün durumu hakkında ilginç yorumlarla karşılaşılmaktadır. Bu durum bazı kimselerce ürünün çok kaliteli olduğu yönünde yorumlara uzanmaktadır. Buna oranla ürünün çok kalitesiz olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır. Bu sebeple ürün hakkında tam yargıya ulaşmak için yorumlar kesin sonuç vermezler. Ancak bir takın bilgiler edinilmekte önemli faydalar sunmaktadırlar.

İncelemelerin Avantajları

İnternette teklif çok büyüktür, bu nedenle müşterilerinizin mağazanızı neden seçeceklerini bilmeleri önemlidir. Rekabette öne çıkmanız ve her gün müşteri kazanmaya çalışmanız gerekir. Bu, zaman ve çalışma gerektirir. Ancak bunu yapmak için bazı önerileri vurgulamak önemlidir. Bu aşamada;

  • İyi bir satın alma deneyimi sağlayın.
  • Ürünler veya hizmetler hakkında anketler ve tartışmalar oluşturun
  • Yorumlar için bir alan sağlayın ve etkileşimi başlatın
  • Şikayetlerle nasıl başa çıkacağınızı bilin ve bunları çözmeye çalışın.
  • Tüketiciler arasında ağızdan ağıza pazarlama önemlidir. Bu anlamda çalışmalar bu konu üzerinde yoğunlaşabilir.

Çevrimiçi satın alırken her şeyin yolunda gitmesi çok önemlidir. E-Ticarette kullandığınız mağazayı ilk ziyaretinizden ürünün müşteriye ulaşmasına kadar incelemeler tüm süreç boyunca çalışmaktadır. Böylelikle tüketicilerin yorumlarını – görüşlerini bırakabilecekleri bir alan olması esastır. Bu bir süreci tetikler. Bu sayede  iyi bir inceleme yeni bir satın almayı etkiler, bu yeni satın alma yeni bir incelemeyi etkiler vb.

E-ticaretinizin Trafiğini Artırırlar

Çok sayıda ziyarete sahip olmak, daha fazla satış fırsatıyla sonuçlanır. İncelemeleri sağlayarak mağazanıza olan ilgiyi artırırsınız. Bu, çoğu tüketicinin diğer tüketicilerin veya arkadaşlarının görüşlerine güvenmesi ve büyük bir bölümünün tavsiyelerde bulunmaya istekli olması nedeniyle gerçekleşir. Bu nedenle, incelemelerin tüketici talebi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Yeni müşterilere yardımcı olurlar ve onları dönüştürürler

Çoğu tüketici, ödeme yapmadan önce yorumları okur ve satın aldıktan sonra mağaza hakkında olumlu yorumlar verir. Belirleyici bir faktör olan bir müşterinin değerlendirmesi, potansiyel bir müşterinin mağazanızı satın almasını ve mağazanız hakkında iyi bir inceleme yapmasını etkileyecektir. Bu, tüketicilerde bir güven duygusu uyandıran ve hatta fiziksel mağazadaki satışları etkileyebilen bir katılım yaratır. Çünkü birçok alıcı çevrimiçi yorumları okur, ancak satın alma işlemini burada bitirmez. Müşterilerle kurduğunuz etkileşim de önemlidir, sanki sizden bir yanıt gelmiş gibi, müşteriler süreç boyunca bir şeyler ters giderse onlara yardım edeceğiniz konusunda daha emin olacaklardır.

Güvenilirlik ve Güvenlik Sağlarlar

Hiçbir şey potansiyel bir alıcıya başka bir müşterinin değerlendirmesinden daha fazla güven veremez, bu e-ticaretin önemli bir noktasıdır. Müşterileriniz ürünlerinizi olumlu değerlendirirse ve halkla etkileşiminiz güven veriyorsa, tüketici mağazanızdan satın almaya henüz karar vermemiş olsa bile, memnun olacaklar ve muhtemelen işinize güvendikleri için yapacaklardır.

Sitenize ve Mağazanıza Dönüşümleri Artırın

Her müşterinin mağazanızda harcadığı ortalama değer, incelemelerden etkilenebilir. Satın alma sırasında araştırma, en iyi fiyat ile kalite oranını bulacak ve mağazanın güvenliğini ve güvenilirliğini değerlendirecek şekilde yapılır – daha önce de söylediğimiz gibi, tüm bunlar incelemelerle netleştirilebilir. Ürünleriniz içtenlikle yazılmış iyi yorumlar alırsa, mağazanıza yeni bir müşterinin yatırım yapma olasılığı artacaktır.

Olumsuz eleştirilerden nasıl yararlanılır?

Çevrimiçi değerlendirmeleri gözden geçirin ve değerlendirin. Önem arz eden basit bir açıklama, mümkün olan en kısa zamanda, hiçbir müşteriyi etkilemez.

İncelemeler, güven aşılamanın ve satışları artırmanın yanı sıra, müşterileri üzerinde benzersiz bir etki yaratan zengin içeriklerdir. E-ticaret incelemelerinin gücünü inkar edemezsiniz, bu nedenle müşterilerinizin geri bildirimlerini henüz yayınlamadıysanız, mümkün olan en kısa sürede yayınlamaya başlamanızı öneririz.

E-ticaret platformları, ürününüzün satışlarını tamamlamak ve müşterilerinize istedikleri zaman güvence vermek için özelleştirilmiş içerik oluşturmayı kolaylaştıracak bir içerik yönetim sistemini entegre eder. Bu nedenle, çevrimiçi işinizi nasıl geliştireceğiniz veya artıracağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-Ticaret ile internet üzerinden mağazası olan kişiler mutlaka yorumları da dikkate alması gerekir. Bu yorumlar hem tüketici konumundaki kişilerin hem ürünü satan kişiler ile üreticiler açısından çok büyük önem taşımaktadır.

E-ticaret konusunda destek almak isterseniz 07Pixel’i arayabilirsiniz.