Blog

Facebook Reklam Verme Rehberi

Sosyal medyanın neredeyse ilk yüzü olan Facebook milyonlarca kullanıcı sayısı ile büyük bir güç haline gelmiştir. Bu durum özellikle çevrimiçi mağaza açan kişiler için önemli bir kazanç kapısı olmaktadır. Özellikle satışları artırmak için önemli bir yol olmaktadır. Bu yolun ise en büyük mesafesini Facebook reklamları almaktadır.

Reklamlar ile kazanç artışı olması mümkündür. Bu anlamda reklamların nasıl, ne kadar verileceğine dair hassas ayrıntılar bu aşamada önem kazanmaktadır. E-Ticaret siteniz ile mağazanız olması halinde en önemli hususlardan biri sosyal medyalarda reklam vermek olmalıdır. Bu durumda özelikle Facebook reklamları yayınlamak adına önemli avantajlar sunabilmektedir. Sonuçta, yeni başlayanlar ve hatta deneyimli pazarlamacılar için Facebook reklamları, ürünlerinizi dünya çapında 2,6 milyardan fazla kişiye tanıtmanın muhtemelen en etkili yoludur. Facebook reklamlarıyla herhangi bir alanda belirli hedef kitleleri hedefleyebileceksiniz, böylece bu Facebook reklam kılavuzundan çok sayıda hayati bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Yeni başlayan biriyseniz, biraz karmaşık görünebilir. Ama endişelenecek bir durum bulunmamaktadır. Özellikle alacağınız danışmanlık ile bu durumları çok daha rahat geçebilirsiniz. Facebook reklam kılavuzunda pikseller ve dönüşüm takibinden çok sayıda kampanya hedefine ve gizemli Power Editor aracına kadar her şeyi öğrenmelisiniz.

Yeni başlayanlar için Facebook reklamcılığının temellerini öğrenmek ilk etapta önemli olan husus olmaktadır. Bu şekilde, zamanınızı veya paranızı boşa harcamadan ilk başarılı Facebook reklam kampanyanızı başlatabilirsiniz. Facebook reklamlarının önemi;

  • Çok çeşitli hedef kitlelere direk ulaşma (şehir, ülke vb.)
  • Geniş reklam hedefleri
  • Müşteri potansiyelini bulma (cinsiyet, yaş)
  • Çerezler ile aramalar, yaşam olayları

Gibi bir dizi seçenekler söz konusu olmaktadır.

Neden Facebook Reklamcılığı?

Facebook’ta sürekli artmasını yanında yaklaşık olarak aylık 3 milyardan fazla aktif kullanıcı bulunmaktadır. Böylelikle potansiyel müşterilerinizden büyük bir kesimi kesinlikle bu platformu kullanmaktadır. Tek soru, onlara etkili bir şekilde nasıl ulaşılacağıdır.

Facebook reklamcılığı, e-ticaret girişimcilerine kapsamlı hedefleme seçenekleri sunar. Özellikle, insanlara yalnızca konum (ülkeler, eyaletler, şehirler ve hatta posta kodları), cinsiyet ve yaşa göre değil, aynı zamanda ilgi alanları, davranışlar, yaşam olayları ve diğer birçok alternatife göre de ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, Facebook reklam araçlarını kullanarak hemen hemen her türlü içeriği tanıtabilirsiniz. Metin gönderilerinden, fotoğraflardan ve albümlerden videolara, etkinliklere, tekliflere ve tabii ki web sitenizin bağlantılarına kadar bir dizi reklam yolundan bahsetmek mümkündür.

Muazzam bir kullanıcı tabanını, inanılmaz hedefleme seçeneklerini ve çeşitli reklam hedeflerini birleştirdiğinizde, Facebook reklamcılığının neden e-ticaret pazarlaması için gerçekten güçlü bir araç olduğu anlaşılır. Facebook reklamcılığının nasıl çalıştığını ve mantığını anlamak bu anlamda çok önemli hususlardan biri olmaktadır.

Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook’un amacı, sahip oldukları sınırlı reklam alanını tahsis etmenin en etkili yolunu bulmaktır.

Bunu her saniye binlerce mini müzayede düzenleyerek ve reklam verenlerin reklam alanı için birbirleriyle rekabet ederek başarıyorlar. Açık artırmayı kazanırsanız, ücretlendirilirsiniz ve reklamınız tanımladığınız ve seçtiğiniz hedef kitleye gösterilir. Facebook reklamlarının maliyeti duruma göre değişmektedir. Bazı durumlarda açık artırmalar başta olmak üzere, Facebook reklam maliyetleriniz birçok faktöre bağlı olacaktır. Bunlar, reklamınızın hedef ülkesini, hedef kitlesini, yerleşimini ve ne kadar iyi olduklarını içerir.

Örneğin, Türkiye’de çok daha fazla rekabet var, dolayısıyla aynı sayıda insana ulaşmak için Tayland gibi daha ucuz bir ülkeye kıyasla daha fazla ödemeniz gerekmektedir. Türkiye içinde bile bazı kitlelere ulaşmak iki, hatta üç kat daha pahalı olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu, kendi işiniz için test etmek ve sonuçları değerlendirmektir.

Aslında, Facebook reklamcılığı çok sayıda test içerir. İşe yarayacağını düşündüğünüzü deneyin ve kampanyalarınızı optimize edecek şekilde uyarlayın. Ve unutmayın, Facebook’ta para harcamak diye bir şey yoktur, çünkü deneme yanılma yoluyla öğrendiğiniz her şey uzun vadede size yardımcı olacaktır. Bu deneyimler ise ilerleyen süreçte size daha kazançlı reklamlar yaratmanın yolunu açmaktadır.

Artık Facebook reklamcılığının nasıl çalıştığını bildiğinize göre, gerçek bir kampanyanın nasıl oluşturulacağına bir göz atalım.

Önce Facebook reklam kılavuzunun bu bölümünde, nasıl hesap oluşturacağınızı öğreneceksiniz. ,Henüz herhangi bir Facebook reklam kampanyası oluşturmadıysanız, önce Facebook Reklam Yöneticisi’nde reklam hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir.

Hesap ayarları

Facebook Reklam Yöneticisi’ne gidin ve reklam hesabınızı seçin. Ardından, sol üstteki açılır menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Facebook reklam yöneticisi ayarlarına erişme. Oraya vardığınızda, reklam hesap adınızı girin ve reklamları ticari amaçlarla satın alıp almadığınızı kontrol edin.

Facebook reklam hesabı oluşturma

Ardından, işletme adınız, adresiniz, ülkeniz, Vergi numaranız varsa ve reklam ajansı olup olmadığınızla ilgili kalan bilgileri doldurun.

Faturalandırma

Ardından, yeni bir ödeme yöntemi ekleyin. “Ayarlar”da kalarak sol menüden “Ödeme ayarları”nı seçin ve “Ödeme Yöntemi Ekle”ye tıklayın.

Facebook reklamları ödeme yöntemi ekleme

Nasıl ödemek istediğinizi seçin (kart, PayPal veya Facebook reklam kuponu ile) ve ödeme ayrıntılarınızı girin.

Kitle Araştırması

Facebook reklam kılavuzunun bu bölümünde hedef kitle ayarları hakkında bilgi edineceksiniz. Doğru hedef kitleyi bulmak, Facebook reklamcılığının en kritik kısmıdır. Reklamınızla yeterince alakalı olmayan bir hedef kitle seçerseniz, hayati Facebook bütçenizin bir kısmını yanlış kişilere ulaşmak için harcarsınız.

Hedef kitlenizi araştırmak için, Facebook reklam stratejiniz için hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemeden önce akılda tutulması gereken yedi önemli soru vardır. Bu soruların cevapları mutlaka karmaşık değildir, ancak cevapları toplamak ve doğrulamak zaman alıcı bir süreç olabilir. Facebook reklamlarınızın başarısına karar vermede doğru hedef kitlenin önemli bir rol oynadığını unutmayın.

En uygun iş alanınızdaki otorite figürleri, düşünce liderleri veya büyük markalar kimlerdir? Sektördeki kilit oyuncular hakkında biraz araştırma yapmak için Google’ı kullanmanız gerektiği için bu adım oldukça basittir. Bunu, ilgilendiğiniz sektör türünü arama çubuğuna girerek ve sonuçları tek tek inceleyerek yapabilirsiniz. Sektörde hedefleyeceğiniz kadar çok isim ve oyuncu bulmaya çalışmalısınız. Kitaplar veya dergiler için araştırmanızı yapmak için Amazon’u da kullanabilirsiniz.

İdeal müşteriniz hangi kitapları/dergileri/gazeteleri okuyor? Bir önceki cevaba benzer şekilde, bu soru için araştırmanızı Google aramayı kullanarak yapabilirsiniz. Hedef kitleniz arasında hangi dergilerin popüler olduğunu görebilir, kitap bölümünde arama yaparak da Amazon üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Normalde kitapların adlarını hedefleyemezsiniz, ancak bu kitapların yazarlarını hedeflemeyi deneyebilirsiniz.