Blog

Reklam Stratejisi Rehberi

Bir şirket, pazardaki hedeflerini ilerletmek için bir dizi reklam stratejisi geliştirir. İster marka bilinirliği oluşturmak, ister kârlılığınızı artırmak istiyor olun, reklam stratejilerinin işletmenizi nasıl etkileyebileceğini öğrenmek en önemli hususlardan biri olmaktadır. Bu anlamda farklı reklam yolları ile her kesime ulaşmak önemli bir husustur. Böylelikle reklamınızın en iyisini öğrenmek ve gerçekleştirmek gerekmektedir.

Reklam Stratejileri Nelerdir?

Bir reklam stratejisi, bir şirketin marka bilinirliği oluşturmaya ve satışları artırmaya yönelik sosyal yardım çabalarının toplamıdır, bu hedefler arasında yeni ürünler tanıtmak, satış dönüşüm oranlarını artırmak, sosyal medya aboneleri kazanmak, bir hedef pazara erişmek ve mevcut müşterilerle etkileşim kurmak yer alabilir.

Yeni başlayanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, geleneksel pazarlama kanalları ve dijital pazarlama kanallarının bir karışımını kullanarak stratejik reklam kampanyaları oluşturur . Geleneksel reklamcılık, televizyon reklamlarını, basılı reklamları, reklam panolarını, doğrudan postayı ve sokak ekiplerini içerir. Dijital reklamcılık taktikleri, dijital reklamcılık, SEO tabanlı içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlama kampanyalarını içerir.

Reklam Stratejisi Oluşturmanın Önemi

Başarılı şirketler, içgüdüye dayalı reklam satın almalarına başlamak yerine, genellikle resmi bir pazarlama planında yer alan ayrıntılı reklam stratejileri taslağı oluşturarak sosyal yardımlarına başlar . Etkili bir reklam stratejisi, bir şirketin pazarlama stratejisini iş hedefleriyle uyumlu hale getirir. Amaç, her harcamanın ortak bir amaca hizmet etmesi için şirketin reklam bütçesini optimize etmektir.

Bir reklam stratejisi, hedef kitleyle bağlantı kurmak, yeni müşteriler çekmek veya yeni satış kotalarına ulaşmak olsun, şirket hedeflerine ulaşmada her ekip üyesinin rolünü tanımlamaya yardımcı olur. İşin çoğu bir şirketin pazarlama departmanına düşecek, ancak ürün ekibinden destek personeline kadar herkes şirketin hedeflerine ulaşmasına ve kârlılığını artırmasında rol oynayabilir.

Bir Reklam Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Şirketinizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir reklam stratejisi geliştirmek için dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Rekabetinizi Değerlendirin
  • Fiyat Araştırmaları Yapın
  • Müşteri Araştırmaları Düzenleyin
  • Reklam İçeriğinizi Oluşturun
  • Pazarlama Kanalları Oluşturun
  • Referanslar ve Ürün İncelemeleri Yapın
  • Uzman Reklamcılardan Destek Alın
  • Sonuçlarınızı denetleyin

Rekabeti değerlendirin

Rekabetin açık fikirli bir görünümü, kendi ürününüz için nişi daha iyi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca rakiplerin ürünleri nasıl sattığını öğrenmenize de yardımcı olabilir. Çevrimiçi pazarlamayı mı yoksa geleneksel reklamcılığı mı vurguluyorlar? Ne kadar ücret alıyorlar? Web sitelerindeki açılış sayfası neye benziyor? Bu tür araştırmalar, yeni ürününüzü halihazırda piyasada bulunan ürünlerle karşılaştırmanıza olanak tanıyan bir rekabet analizi sağlar. Ayrıca , şirketinizin ürününün müşterilere hangi benzersiz değer teklifini sunabileceğini değerlendirmenize yardımcı olur.

Fiyat araştırması yapın

Fiyat araştırması ve vaka çalışmaları, bir şirketin yeni bir ürün için kabul edilebilir bir fiyat noktası bulmasına yardımcı olur. Mevcut piyasadaki fiyat bilgilerini toplamak, kendi fiyatlandırma stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır . Belki de piyasa düşük maliyetli bir bozucuya aç. Belki de prestijli bir marka için hazırdır. Araştırmanız pazarlama taktiklerinize rehberlik edecektir.

Bir alıcı kişiliği oluşturmak için müşteri araştırmasını kullanın

Bir pazar araştırma ekibi, demografik eğilimleri ve müşteri sıkıntı noktalarını belirlemek için şirketinizin mevcut müşteri tabanını inceleyebilir. Daha sonra bu bilgileri hedef kitleniz için bir alıcı kişiliği oluşturmak için kullanabilirsiniz. Alıcı kişisi, şirketinizin etkileşimde bulunmak istediği hedef müşteri tabanının kurgusal bir temsilcisidir. Alıcı kişilikleri, yaş, cinsiyet, ırk, gelir, aile büyüklüğü ve medeni durum, meslek ve iş unvanı, siyasi görüşler, kişisel değerler, hobiler ve mevcut eğilimlere yönelik tutumlar gibi faktörler de dahil olmak üzere demografik bilgilerin bir kesişimini içerir. Bu bilgi, şirketinizin pazarlamasını hedef pazarınıza giren potansiyel müşterilere göre uyarlamanıza yardımcı olur.

Reklam içeriği oluşturmaya başlayın

Şirketiniz alıcı kişiliğini oluşturduğunda, içerik oluşturma ekipleri bu hedef kitleye hitap etmek için gelen mesajlaşma dilini oluşturabilir.

Pazarlama kanallarınızı seçin

Dijital pazarlama ekipleri, web sitelerinde ve arama motorlarında hedef müşterilere ulaşmak için bir kampanya başlatabilir ve ardından kullanıcıları şirketin web sitesindeki, genellikle bir e-ticaret sayfası olan bir açılış sayfasına yönlendirebilir. Bu dijital pazarlama araçlarının çoğu, yalnızca bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme yaptığınız tıklama başına ödeme (PPC) modelinde çalışır. Bütçeniz izin veriyorsa, TV ve radyoda kısa vadeli reklam satın almak için geleneksel medya satış ekiplerini kullanabilirsiniz.

Etkileyici pazarlama çabalarını takip edin

Etkileyiciler, sosyal medya platformlarındaki gürültüyü kesmenize yardımcı olabilir. Profesyonel etkileyicilerle veya yalnızca etkili kişilerle ortaklıklar kurabilirseniz, otomatik reklam algoritmalarının yapamayacağı şekilde izleyicilere ulaşabilirsiniz.

Referansları ve ürün incelemelerini isteyin

Mevcut bir müşteriden gelen bir referans, bir ürünün değeri ve etkinliğinin sosyal kanıtını sunar. Bir ürün web sitesindeki incelemelerde olduğu gibi, kişiden kişiye yönlendirmeler çok fazla ağırlık taşır.

  1. Organik trafik oluşturun . İçerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonunun (SEO) bir kombinasyonu, müşterileri organik erişim yoluyla sitenize getirebilir. Bu aynı zamanda çekme pazarlaması veya gelen pazarlama olarak da bilinir. İçerik pazarlamasına örnekler, web sitenizde bir blog bulundurmayı ve bir podcast barındırmayı içerir. Sabit içerik pazarlaması sayesinde organik trafik çekebilir ve hem potansiyel müşteriler hem de mevcut müşterilerle ilişkiler geliştirebilirsiniz. Zamanla, bu ilişkiler daha fazla satışa yol açabilir.

Reklam uzmanlarıyla bağlantı kurun

Pazarlama stratejinizi mükemmelleştirmek için bir ürün pazarlama yöneticisinin veya bir reklam ajansının hizmetlerinden yararlanmayı düşünün. En azından hedef müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek çevrimiçi reklamcılık araçlarını kullanın.

 Sonuçlarınızı denetleyin ve ayarlamaya devam edin

Bir reklam kampanyası başlatmak sadece başlangıçtır. Bir sonraki adım, çeşitli reklam türlerinizi analiz etmek ve hassaslaştırmaktır. Benzer müşterilere farklı türde reklam mesajları gösterdiğiniz A/B testini deneyebilir ve hangi mesajın daha iyi tıklama oranları sağladığını görebilirsiniz. Kampanya ölçümlerini gözden geçirmek için pazarlama ekibinizle düzenli olarak bir araya gelin. Ardından, daha da geniş bir yeni müşteri yelpazesine ulaşmak için ilgili yeniden hedeflemeye katılın. Şirketinizi yönettiğiniz sürece pazarlamanızı değerlendirecek ve geliştireceksiniz.

Reklamlarınızı hedef kitlenize göre düzenleyin

Web reklamcılığı sağlayıcılarının analitik araçlarını kullanarak, çevrimiçi davranışlarına göre hedef kitleniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlgili kitlelerinizin coğrafi veya davranışsal özelliklerini kullanın ve bu tür insanlara ulaşmak için daha fazla kampanya oluşturun.