Blog

Kullanıcı Deneyimi (UX) Neden Önemlidir?

İşlerini dijital olarak dönüştürmek isteyen liderler için UX büyük önem taşımaktadır. Daha yaygın olarak UX olarak bilinen kullanıcı deneyimi, müşterinizin markanızla etkileşim kurma şeklini ifade etmektedir.

İşlerini dijital olarak dönüştürmek isteyen liderler için UX büyük önem taşımaktadır. Daha yaygın olarak UX olarak bilinen kullanıcı deneyimi, müşterinizin markanızla etkileşim kurma şeklini ifade etmektedir. Bu, bloglar ve sosyal medya gibi pazarlama girişimlerinden satın alma seçenekleri, özelleştirme, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve

daha fazlasını içeren çevrimiçi ürün deneyimine kadar her türlü dijital temas noktasını içermektedir. UX, müşteri hizmetleri, paketleme, talimatlar ve teslimat gibi müşteri deneyiminin çevrimdışı yönlerini de içerebilir.

Harika UX, markanızın güvenilirliği, güvenilirliği ve kalitesiyle ilgili müşteri algılarını iyileştirebilirken, kötü UX yeni müşteriler çekme ve elde tutma üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Tüketicilerin %88’i kötü bir deneyimden sonra bir web sitesine geri dönme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Bu ise işletme için büyük bir yıkım olarak görülebilir.

İşlerini dijital olarak dönüştürmek isteyen liderler için UX büyük önem taşıyor. Neyse ki UX, dijital bir varlık oluşturmanın (kime sorduğunuza bağlı olarak) daha basit bileşenlerinden biridir. Böylelikle bu durum üç farklı dilde kaleme almak gerekmektedir. Bunlar;

  • Tasarım
  • Ürün
  • Müşteri Hizmetleri

Tasarım

Dijital ortamlarda arayüz önemli bur husus olmaktadır. Öyle ki bu aşamada tasarım ön plana çıkmaktadır. Eğer tasarımı inşa edersen, gelebilirler; eğer onu kötü inşa edersen, bir daha asla geri gelmeyebilirler. UX için tasarım yaparken, kullanıcının ürününüz veya sitenizle fiziksel olarak nasıl etkileşime girdiğini düşünün. Gezinme çubuğu, web deneyiminiz boyunca kullanıcınıza başarılı bir şekilde rehberlik ediyor mu? Ürün talimatları mantıklı mı? Müşterinizin bir sorusu varsa, yanıt bulmasının açık bir yolu var mı? Bu aşamada tasarımcının neyi sevdiğine dayalı şeyler yaratmanın aksine, UX tasarım ilkeleri, işleri kullanıcıların nasıl hissettireceğine ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini yaratmaya çalışmamıza dayalı hale getirmemiz gerektiğidir.

UX ve UI’nin veya kullanıcı ara yüzünün aynı şey olmadığını not etmek önemlidir. Ancak ikisi birbiri ile ilişkilidir. Bir UI tasarımcısı, bir web veya ürün deneyiminin görsel kimliğinden sorumluyken, bir UX tasarımcısı kesintisiz bir müşteri etkileşimine odaklanmaktadır.

Ürün

Elbette kullanıcı deneyimi sadece şirketiniz veya markanız ile etkileşim değil, aynı zamanda ürününüz ile de ilgilidir. UX tasarımcıları kendilerini tüketicinin zihnine koymalı ve bir üründen neden hoşlanıp hoşlanmayacaklarını ve ürünün “ kullanıcıyı memnun etmek” için neye ihtiyacı olduğunu düşünmelidir. Teknik özellikleri bakımından ürünün boyutlandırılması, ürünün özelleştirme seçenekleri, ürüne ait bakım talimatları ile diğer hususlar dahil ürününüzün özellikleri içerebilir.

Örneğin, bir UX tasarımcısı, potansiyel bir müşterinin özelleştirme seçeneklerinin nasıl göründüğünü bilmesi için farklı renklerde gelen bir ürünün farklı fotoğraflarını ekleyebilir. Alternatif olarak, bir UX tasarımcısı, ürün listelemeyi, stokta olmadığında artık ürün envanterinde görünmeyecek şekilde ayarlamayı seçebilir.

İyi UX, ürün listesine ürün ağırlığı ve boyutları eklemek kadar basit olabilir. Veya, kullanıcıların bir ürünün evlerinde nasıl görüneceğini görmelerini sağlayan Amazon’un AR Görünüm özelliği kadar karmaşık olabilir. Her iki çözüm de aynı müşteri ihtiyacını karşılarken, UX aracılığıyla ürün yönetimi yelpazesini temsil ediyor.

Müşteri Hizmetleri

Mükemmel bir dünyada, iyi tasarlanmış bir UX, tüm müşteri sorularını ve endişelerini, ek desteğe ulaşmalarına gerek kalmadan ele alır. Mükemmel bir dünyanın yokluğunda, iyi müşteri hizmeti bir sonraki en iyi şeydir. Ama “iyi müşteri hizmeti” nedir? Cevaplar vermekle başlar, ancak aynı zamanda müşteriyle duyulduklarını ve desteklendiğini hissettiren bir bağlantı oluşturmayı da içerir. Müşteriler bilgili, zamanında ve kişisel hizmeti tercih ederler.

Müşteri hizmetleri, UX ile sohbet robotları, etkileşimli sayfalar, otomatik metin mesajları, haber bültenleri ve benzerleri şeklinde kesişir ve ayrıca müşterileri çağrı merkezleri ve yüz yüze ofisler ve yerine getirme merkezleri dahil olmak üzere diğer bilgi kaynaklarına yönlendirir.

Dijital Dönüşüm ve Kullanıcı Deneyimi

UX, başarılı bir dijital dönüşüm planının yalnızca bir bileşenidir, ancak kritik bir bileşendir. Kullanıcı deneyiminiz ne kadar iyi olursa, potansiyel müşterileri bağlı olanlara ve nihayetinde sadık olanlara dönüştürme olasılığınız o kadar yüksek olmaktadır. Şirketiniz veya işletmeniz için UX ve dijital dönüşüm hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz 07Pixel aradığınız soruların yanıtlarını sizlere kazanç kapısını aralayarak açıklamaktadır.