Blog

Mobil SEO Nedir? Mobil SEO İpuçları

Mobil SEO; telefon, tablet ve benzeri mobil platformlar üzerinden gerçekleştirilen aramalarda iyi bir sıralama elde etmek için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. İstatistiklere göre, kullanıcıların yaklaşık %90’ı internete mobil cihazlardan erişiyor. Dolayısıyla mobil dünyada yer almak işletmeler için bir ayrıcalık değil zorunluluk.

Mobil SEO; telefon, tablet ve benzeri mobil platformlar üzerinden gerçekleştirilen aramalarda iyi bir sıralama elde etmek için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. İstatistiklere göre, kullanıcıların yaklaşık %90’ı internete mobil cihazlardan erişiyor. Dolayısıyla mobil dünyada yer almak işletmeler için bir ayrıcalık değil zorunluluk.

Potansiyel müşterilerinizin size daha kolay ulaşması ve onlara keyifli bir kullanıcı deneyimi sunabilmeniz sitenizin mobil uyumlu olmasına bağlıdır. Mobil SEO başarısı, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artırır ve ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeye çıkarır.

Mobil SEO Neden Önemli?

Mobilden yapılan aramalar masaüstü aramalara göre çok daha fazladır. Bu nedenle web site trafiğinin önemli bir kısmı mobil aramalardan gelir.

İçeriklerinize erişebilmek için mobil cihaz kullanan kişilerin beklentilerine cevap verebilmek için sitenizi mobil SEO alanında geliştirmeniz gerekir.

Her şeyin mobilleştiği bu çağda sitenizi ve işletmenizi daha modern bir yapıya kavuşturmanız, trendleri takip etmeniz ve daima güncel kalmanız bu sayede mümkündür.

Mobil SEO’nun temel dinamikleri, bildiğimiz SEO ile aynıdır. Standart SEO kurallarından beslenen mobil SEO, internet sitenizi SERP yani arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yükseltir. Organik trafiğinizin artmasını sağlar, bu da reklamlarınızın geri dönüşüm oranlarına büyük katkıda bulunur ve satış hacminizi genişletir.

Özetleyecek olursak, mobil SEO avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Her an, her yerden ulaşılabilir olursunuz. Hedef kitlenizle aranızdaki bağ güçlenir, müşteri etkileşimleriniz ciddi mânâda artış gösterir.
 • Siteniz mobil cihazlarda da masaüstünde olduğu gibi görüntülenir. Sayfalar kullanıcıların kullandığı ekrana göre yeniden boyutlandırılır. Ziyaretçiler, bilgisayarda yapabildiği her şeyi mobilde de zorlanmadan gerçekleştirebilir. Bundan dolayı mobilde hemen çıkma oranınız düşmez, sitede kalma süresi uzar, ziyaretçiler içeriklerinizden gerektiği gibi faydalanabilir.
 • Mobil arama sorgularında kullanıcıların karşısına çıkan ilk sitelerden biri sizin web siteniz olur. İçerikleriniz daha kolay sıralama alır ve elde ettiğiniz sıralamayı korursunuz.
 • Müşteri portföyünüz genişler, ağınızı büyütürsünüz.
 • E-ticaret satış oranlarınız yükselişe geçer.
 • Mobil pazarlama çalışmalarınıza ivme kazandırırsınız.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil SEO yöntemleri klasik SEO yöntemleriyle benzerlik gösterir. Farklılık, mobil platformlara yönelik olarak gerçekleştirilen bazı düzenlemelerden gelir.

Mobil SeO süreci, öncelikle sitenin mobil aramalarda geriye düşmesine yol açan faktörleri tespit etmekle başlar. Örneğin sayfaların yavaş açılması, hatalı yönlendirmeler, oynatılamayan multimedya içerikler, engellenmiş resim dosyaları buna örnektir.

Mobil SEO puanını olumsuz etkileyen sebepler belirlendikten sonra buna göre aksiyonlar alınır. Yapılması gereken bazı çalışmalar şöyle sıralanabilir:

 • Tüm sayfaların –özellikle ana sayfanın- gereksiz öğelerden temizlenmesi
 • Duyarlı (responsive) tasarım kullanımı
 • Kullanıcıların aradıklarını daha kısa sürede bulması için dâhili arama motoru eklenmesi
 • Site hız optimizasyonu
 • Görsellerin sıkıştırılarak küçültülmesi ve optimize edilmesi (Resim alt etiketleri vb.)
 • Çok yüksek çözünürlüklü video ve resimler kullanmaktan kaçınmak
 • Daha kısa, okunabilirliği yüksek içerikler üretmek
 • Pop-up’ların ve flash öğelerin kaldırılması
 • İçerik başlıklarının 78 karakterden uzun olmaması (Masaüstünde karakter limiti 70 ile sınırlandırılmıştır. Başlıkların bu karakterden sonrası Google arama sonuçlarında gözükmez, üç nokta ile kesilir.)
 • Site haritası oluşturmak (Bunu en pratik şekilde yapmanın yollarından biri schema.org kullanmaktır.)

Profesyonel Mobil SEO Hizmeti

07Pixel olarak biz, mobil SEO çözümleri ile sitenizi her bakımdan tüm cihazlarda sorunsuz görüntülenmeye uygun hâle getiriyoruz. Düşük sistem ve çözünürlük özelliklerine sahip cihazlarda bile işlevsel olarak kullanılmasını sağlıyoruz.

Responsive tasarım, yüksek hız ve diğer tüm teknik gereklilikleri karşılıyor, mobil varlığınızı ön plana çıkarıyoruz. Tüm mobil ihtiyaçlarınız için 07Pixel ile iletişime geçebilir, dijital dünyada her zaman rakiplerinizin ilerisinde yürüyebilirsiniz.