Blog

Web Tasarımın İnce Detayları

Kullanıcılar, sitede kalıp kalmamaya karar vermeden önce bir web sitesinde ortalama 15 saniyeden daha az zaman harcıyor. Temel olarak, aradıklarını bulana kadar içeriği gözden geçiriyor ve tarıyorlar.

Kullanıcılar, sitede kalıp kalmamaya karar vermeden önce bir web sitesinde ortalama 15 saniyeden daha az zaman harcıyor. Temel olarak, aradıklarını bulana kadar içeriği gözden geçiriyor ve tarıyorlar. Kullanıcılar, bu kadar kısa bir süre içinde, yalnızca tüm kullanıcı deneyimi üzerinde değil, aynı zamanda şirketin kârlılığı üzerinde de büyük bir etkisi olabilecek ilk izlenimleri (iyi veya kötü) geliştirebilir. Web tasarımında, ayrıntılara gösterilen özenin çok önemli olduğu yer burasıdır. İçeriğin en önemli şey olduğu yaygın bir bilgi olsa da, bir web sitesini oluşturan şey ayrıntılardır.

Ayrıntılar Çok Önemli

Ziyaretçileri web sitenize çekmek ve elde tutmak söz konusu olduğunda, çekici web tasarımı ancak bir yere kadar gidebilir. Sayfalarda gezinirken küçük ayrıntıları fark edecekler ve bu, sitenizin çeşitli bölümleriyle etkileşime girdiklerinde kuşkusuz deneyimlerini değiştirecektir. Kullanıcılar sitenin hatalarının çoğu zaman farkında olmayabilirler, ancak farkında olurlarsa siteyi nasıl gördükleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu da markaya, ürüne veya şirkete zarar verebilir. Detay odaklı web tasarımcıları, en küçük ayrıntılara büyük önem veriyorlar çünkü küçük detayların, kullanıcıların siteyle etkileşim kurma biçiminde büyük bir fark yaratabileceğini anlıyorlar. Bu tarz dokunuşlar merak ve beklenti duygusu uyandırır. Tüketicilerin beklentilerini dikkate almak ve siteyi kullanırken olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamak, küçük ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir.

Navigasyon

Menü öğeleri herhangi bir sayfadan kolayca erişilebilir olmalı ve web sitesi tasarımında gezinmek basit olmalıdır. İzleyici her zaman web sitesinde nerede olduklarını bilmeli ve gitmek istediği yerlere hızlı bir şekilde erişebilmelidir. Site haritası harika bir kavramdır ve eğer mevcutsa elbette kullanılacaktır. Bu aslında basit görünebilir, ancak çoğu web sitesinin bu alanda biraz çalışmaya ihtiyacı olabilir.

Görsel Tasarım

İnsanlar görsel odaklı canlılardır, bu nedenle göz alıcı görseller kullanmak web sitenizin çekiciliğini artırmanın iyi bir yoludur. Web siteniz, ziyaretçinizi (potansiyel müşterinizi) şaşırtmak ve onları web sitenizin (buna bağlı olarak işinizin) güvenilir ve profesyonel olduğuna ikna etmek için saniyenin onda birine sahiptir. Ancak aşırıya kaçmamak çok önemli. Site tasarımınızda, kayan metin ve animasyon tarzında detaylar maksimum etki istiyorsak bir noktayı vurgulamak için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

İçerik

İçerik sitenizin temelidir. İçeriğiniz yalnızca arama motoru sıralamanızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda çoğu kullanıcının sitenize ilk etapta gelmesinin nedeni de budur. Web sitenizdeki içerik kullanışlı ve okunması kolay olmalıdır.

Web Dostu

Web sitesi tasarımınız, ne kadar bilgilendirici, muhteşem veya kullanımı basit olursa olsun, web dostu olmadığı sürece anlamsızdır. Web tasarımcılarınızın, meta etiketlerin, alt etiketlerin ve SEO’nun (Arama Motoru Optimizasyonu) nasıl kullanılacağı dahil olmak üzere, web sitenizin tüm büyük tarayıcılarda nasıl çalıştırılacağını anlamaları çok önemlidir. Birçok unsur sitenizin arama motoru sıralamasını ve görsel görünümünü etkiler, bu nedenle web tasarımcılarınızın ne yaptıklarını bildiklerinden emin olun.

Etkileşim

Gerçekten başarılı bir web sitesi tasarımı, ziyaretçilerinizin ilgisini hemen çeker ve bunu her sayfada standart bir şekilde tutar. Ayrıca sizinle iletişim kurmalarını da sağlar. Bu aslında geri dönüş olarak bilinir ve büyük olasılıkla web sitenizin nihai amacı olacaktır.

Bilgiye Erişilebilirlik

Web sitenizi ziyaret eden herkes sitenin tamamına bakmakla ilgilenmez veya zamanı yoktur. Yalnızca bir telefon numarasına, konuma veya belirli bir bilgiye erişim için girmiş olabilirler. Sonuç olarak, önemli bilgileri kolayca erişilebilecek bir yerde açık bir şekilde görmek çok önemlidir.

Sezgisellik

Mükemmel bir web sitesi, ziyaretçilerinizin ne düşündüğünü tahmin eder ve mantıksal bir düzende düzenlenmiş öğelerle özel ihtiyaçlarını karşılar. Bir ziyaretçi, web sitenizin listelendiği bir arama motorunda veya dizinde ürünlerinizden veya hizmetlerinizden birini arıyorsa, web sitenizin müşterilerin aradıkları şeyle doğrudan alakalı bir açılış sayfasına sahip olması çok önemlidir.

Markalaşma

Web siteniz şirketinizin ve markanızın doğru bir yansıması olmalıdır. Ziyaretçiniz logonuz, basılı materyalleriniz ve fiziksel konumunuz arasında hemen görsel bir bağlantı görebilmelidir. Bunu başaran bir web sitesi, yalnızca markanızın akılda kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güvenilirlik katar ve bir bütün olarak şirketinizin imajını geliştirir.