Blog

Viral Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama; ağızdan ağıza pazarlama yönteminin daha modern bir yorumu olarak tanımlanabilir. Tüketici, viral pazarlama tekniğinde aracı konumundadır. Bir müşteri satın aldığı ürün veya hizmetle ilgili tecrübelerini başkalarıyla paylaşır ve böylece pazarlama sürecinin gelişimine katkıda bulunur.

Viral pazarlama; ağızdan ağıza pazarlama yönteminin daha modern bir yorumu olarak tanımlanabilir. Tüketici, viral pazarlama tekniğinde aracı konumundadır. Bir müşteri satın aldığı ürün veya hizmetle ilgili tecrübelerini başkalarıyla paylaşır ve böylece pazarlama sürecinin gelişimine katkıda bulunur.

Bu da firmaların, markaların önerilebilirliğini ve tercih edilme oranını artırır. Daha çok kişiye ulaşma imkânı doğar.

Viral Pazarlama Ne Demek?

Ürün, hizmet ve firma bilgilerinin sosyal ağlar, web siteleri ve benzeri dijital ortamlar vasıtasıyla kullanıcılara ulaştırılması viral pazarlama adını alır. Bu tekniğe ‘viral’ denmesinin nedeni, geniş kitlelere hızlı ulaşabilme ve onları etkileyebilme potansiyeli olan içeriklerle gerçekleştirilmesidir.

Dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan viral pazarlama, mesajın etkili bir şekilde yayılmasını amaçlar. Mesaj, dijital ortamlarda sadece tek bir tıkla kolayca aktarılabilir.

Mesajın yayılmasını hızlandırmak için etkili videolardan, çarpıcı görsellerden, viral e-postalardan ve reklamlardan yararlanılır. Bu reklamlar iki farklı şekilde gerçekleştirilir. Ya firmalar ürün ve hizmetleriyle ilgili kendileri viral reklam yaptırır, ya da kullanıcılar deneyimlerini anlatan videolar çeker.

Firmaların yaptırdığı reklamlarda amaç profesyonel bir görünüm sergilemek değil, tam tersine amatörce yapıldığı izlenimi uyandırmaktır. Çünkü viral pazarlamada amaç, reklam gibi durmayan, daha doğal içeriklerle gizli reklam yapmaktır.

Bu nedenle ürünler, ilgi çekici kurgusal olayların içine yerleştirilerek hedef kitleye sunulur.

Viral Pazarlama Avantajları

 • İletilmek istenen mesajlar ve bilgiler hızla yayılır.
 • Ürün ve marka hakkında kolayca algı oluşturur.
 • Markanın tüketicilerle ve potansiyel müşterilerle bağ kurmasını sağlar.
 • Hedef kitlenin izlenimlerini, yorumlarını toplayarak analiz etmeye imkân tanır.
 • Düşük maliyetlidir.
 • Büyüme etkisi çok güçlüdür.
 • Geri dönüşüm oranı yüksektir.
 • Doğru hedef kitleye ulaşır, onların duygularına hitap eder. Etkileşimi artırır.
 • Eğlenceli, sade ve kolay anlaşılır mesajlar barındırır.

Başarılı Viral Pazarlama Taktikleri

Viral pazarlama yöntemleri ile başarıya ulaşmak isteyenlerin şunlara dikkat etmesi gerekir:

 • Kampanya ile marka birbiriyle uyuşmalıdır.
 • Hedef kitle analizi yapılmalıdır. Onları doğru tanıyabilirseniz, kendinizi onların yerine koyup daha etkili kampanyalar kurgulayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı gruplarının aktif oldukları iletişim kanalları farklılık gösterir. En doğru kanalın hangisi olduğunu tespit edebilmek için, detaylı hedef kitle analizine ihtiyacınız vardır.
 • Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek, net bir mesaja odaklanılmalıdır.
 • Verilen mesaj ve pazarlama hedefleri örtüşmelidir.
 • Takipçi ağı geniş kişilerden yardım alınabilir. (İnfluancerlar vb.)
 • Popüler konular ve sektördeki trendler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Belirlediğiniz viral pazarlama ortamı geniş kitlelerle iletişim kurmaya müsait, içeriğinizin hızlı bir şekilde yayılmasına uygun olmalıdır. Örneğin; blog sitelerini veya sözlükleri tercih edebilirsiniz. Ya da Facebook, Youtube, Instagram veya Twitter gibi sosyal mecralardan birini yayılma ortamı olarak seçebilirsiniz.

Viral Pazarlama Örnekleri

Türkiye’de ve dünyada başarıya ulaşan pek çok viral pazarlama örneği vardır. Onlardan ikisi şöyledir:

LG Asansör Şakası

LG’nin ekran üretiminde öncü bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz. Söz konusu reklamın markanın başarısında önemli bir rolü var.

Videoda, asansör zeminine ekranlar yerleştirildiği görülüyor. İnsanlar asansöre biniyor ve sanki zemin birdenbire çöküyor. Bu da hâliyle insanlarda büyük korkuya sebep oluyor. İnsanların verdiği bu tepkiler o kadar gerçekçi duruyor ki, bunun bir viral reklam olduğu hiç anlaşılmıyor.

Reklamı buradan izleyebilirsiniz.

Gittigidiyor Fulya’nın İntikamı

Genç bir kız, erkek arkadaşından intikam alacağını söylüyor. Erkek arkadaşının eşyalarını ve onun kendisine aldığı hediyeleri Gittigidiyor’da satacağını belirtiyor. Gerçekçi bir hava oluşturan ve markaya değil, kadın-erkek ilişkilerine odaklanan bu reklam, viral pazarlamaya güçlü bir örnek teşkil eder. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.