Blog

Dış SEO Nedir?

SEO işlemi yapılırken Dış SEO, sitenin arama motorunda daha fazla görüntülenmesini sağlayan tekniğin terimidir. Dış SEO, adından da anlaşılacağı gibi, Dış web sitesi ayarlamalarını içeren bir yöntemdir. Bu işlemler sonucunda web sitesi taramalarda daha kolay fark edilir hale gelir.

SEO işlemi yapılırken Dış SEO, sitenin arama motorunda daha fazla görüntülenmesini sağlayan tekniğin terimidir. Dış SEO, adından da anlaşılacağı gibi, Dış web sitesi ayarlamalarını içeren bir yöntemdir. Bu işlemler sonucunda web sitesi taramalarda daha kolay fark edilir hale gelir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirme yöntemidir. SEO uyumluluğunu sağlamak için web sitesinin gündemden haberdar olması gerekir. Moda ve trendler sosyal medyada baş döndürücü bir hızla ortaya çıkıyor ve sindiriliyor. Bu hıza ayak uydurmalı, yeni gelişmelerden haberdar olmalı ve bunlar siteye dahil edilmelidir.

Yeni başlatılan bir web sitesi için SEO optimizasyonu söz konusu olduğunda, süreç iki bölüme ayrılır: İç ve dış SEO. İç ve dış SEO, sitenin çeşitli bölümlerinde kullanılan ancak aynı amaca sahip iki farklı işlemdir. İç ve dış SEO yaklaşımı, köklü bir web sitesinin arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Dış SEO, bir web sitesini dijital medyada bulunabilmesi için tanıtma uygulamasıdır. Dış SEO, siteniz ve diğer web siteleri arasındaki bağlantıların geliştirilmesine yardımcı olur.

Dış SEO Süreci Nedir?

Dış SEO yöntemi sayesinde web siteniz dijital platformda tanıtılabilir. Tanıtım yapılırken, arama motoru dostu olacak şekilde yapılmalıdır. Dış SEO araştırmasındaki ilk adım, tanıtım makaleleri yazmak ve yayınlamaktır. Faaliyet gösterdiğiniz işle alakalı tanıtım makaleleri yazmak, sitenin arama motoru taraması üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.  Diğer web sitelerinden link alma süreci olarak tanımlanan backlink, bir başka Dış SEO çalışmasıdır. Web sitenize uygun sitelerden aldığınız linkler arama motorlarının sizi tanımasına yardımcı olur. Bağlantı resimde veya içerikte bulunabilir. Ancak, bağlantı verdiğiniz sitenin mükemmel kalitede olduğundan emin olun.

Dış SEO işlemlerinden biri de site tanımını sosyal medya cihazları üzerinden gerçekleştirmektir. Sosyal ağ sitelerinden gelen bağlantılar da web sitenizin daha nitelikli olmasına yardımcı olabilir. Sosyal medya ağlarını kullanacağınız web sitesi tanıtım prosedürü ile daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Dış SEO tekniklerinden başka biri de kampanya düzenlemedir. Özellikle yeni kurulan bir web sitesi için kampanya düzenleme süreci, iletişimi ve etkileşimi artıran bir durumdur.

Dış SEO Çalışması Nasıl Uygulanır?

Dış SEO çalışması, bir web sitesinin stratejik hareketi olarak görülebilir. Aslında web sitenizde yapacağınız tüm SEO çalışmaları dijital dünyada tutunmanıza yardımcı olacak yöntemlerdir. Hiçbir zaman unutmamanız gereken şey ise, sadece en sağlam yaklaşıma sahip olanların dijital dünyada kalarak daha geniş kitlelere ulaşabilecekleridir.  Web sitesi optimize edilirken Dış SEO çalışması yapılmalıdır. Hem Dış hem de İç SEO, web sitesinin arama sonuçlarında daha belirgin bir şekilde görüntülenmesini ve daha üst sıralarda yer almasını garantilemek için birlikte çalışır. Site geliştirilip optimize edildikten sonra Dış SEO çalışması yapılır. İç ve dış SEO aynı anda gerçekleştirilebilen iki uygulamadır. Öncelik veya takip diye bir şey yoktur. Web sitesine iç SEO uygulanırken, Dış SEO çalışmaları da eş zamanlı olarak yapılabilmektedir.

Dış SEO İşlemleri:

  • Meta Çalışmaları
  • Backlink Çalışmaları
  • Sosyal İşaretleme Çalışmaları
  • Human.txt Çalışmaları
  • Robots.txt Çalışmaları
  • Anahtar kelime
  • Odak Anahtar Kelime Çalışmaları
  • Orijinal makale

Dış SEO gibi süreçler bunların arasında yer alır. Ayrıca  H1, H2, H3 sıralaması da Dış SEO prosedürünün bir unsurudur. Bu etiketler başlıklara eklendikleri sırayla uygulanmalıdır. Bir web sitesine başlık etiketi eklemek, arama motorlarının onu bulmasını ve taramasını kolaylaştırır. İyi bir SEO puanı ile sitenin güvenilirliği, kalitesi ve hizmeti artar.  Bu prosedürlere ek olarak, web sitesinin sürekli güncellenmesi, yeni gelişmelerden haberdar olmasını ve daha hızlı çalışmasını garanti eder. Güncelleme yapılırken arama motorlarının ziyaret süreleri güncelleme sıklığınıza göre değiştirilmelidir. Burada izlenmesi gereken yaklaşım, ziyaret sayısına uygun ve arama motoru ziyaretleriyle uyumlu bir meta üretmektir. Örneğin sitenizi haftada bir güncellerseniz, oluşturduğunuz meta 1 hafta olarak ayarlanmalıdır.

 

Backlink’in Dış SEO Sürecindeki Yeri

Dış SEO, web sitesinin birçok bölgesinde kullanılan bir prosedürdür. Web sitenizin gelişmesini istiyorsanız Backlink gereklidir. Peki Backlink nedir ve nasıl kullanılır? Herhangi bir SEO dostu ve yüksek kaliteli web sitesinden bağlantı alma süreci, Backlink olarak bilinir. Bu prosedür aynı şekilde metin veya resim kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Alacağınız Backlink, web sitenizin SEO tarama puanını iyileştirir ve arama sonucu sıralamasını etkiler. Backlinkler rastgele seçilmemelidir. Yüksek kaliteli ve doğru bağlantılar web sitenize en uygun olmalıdır. SEO, bu kriterlere sahip olmayan Backlink ile senkronize edilemez.