Blog

Yurtdışında Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yapılan ticari faaliyetler başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde bir banka hesabına ihtiyacınız olabilir. Bu aşamada en önemli husus yurtdışında banka hesabı nasıl açılır olmaktadır?
Banka hesabını açabilmeniz için istenilen belgelere sahip olunması gerekmektedir. Öyle ki ülke mevzuatına göre belgeler istenebilirken bankanın kendi iç mevzuatına bağlı olarak başka belgelerde istenebilmektedir. Böylelikle yurt dışında banka hesabı açabilmeniz için gereken belgelerle birlikte o bankanın bir şubesine gitmeniz gerekecektir.
Ticari faaliyetleriniz başta olmak üzere yapmış olduğunuz e-ticaret işlemlerinden ödeme alma, yatırma, yatırımlar yapma ve diğer bankacılık işlemleri yapılması gerekir. Bu anlamda en çok bankacılık işlemi para transferi ile yapılmaktadır. Özellikle ücretsiz para transferi yapabilmek için bankalar kendi şubelerinde hesaplar açılmasını ister. Bu anlamda yurt dışı işlemlerinizde kullanmak için banka hesabı açılışı yapmanız gerekir. Bu aşamada dijital yöntemler ile hesap açılışları oldukça kolay bir hal aldı. Özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren ve döviz cinsi ile ödeme alıp veren işletmeler bankalarda açtıkları hesaplar ile çok daha cazip hale geldi. Böylelikle düşük masraflar ödenirken kampanyalar ile çok daha büyük avantajlar sağlanabilmektedir. Yurt dışı tabanlı olarak hesap açmakta iki farklı seçenek söz konusudur. Bunlar;

  • Uluslararası dijital banka hesabı açmak
  • Yurt dışı fiziksel banka hesabı açmaktır.

En zor hesap açımı fiziksel banka hesabı açılmasıdır. Bu anlamda hesabın açılabilmesi için o ülkenin banka şubesinde fiziken olmanız gerekir. Bunun yanında pasaporta, vizeye ya da ikametgah belgesine ihtiyaç duyulacaktır. Bazı ülkelerin bankacılık mevzuatında ikametgah olmasa da hesap açılabilmektedir. Pasaportunuzun olması halinde banka şubelerinde kolaylıkla hesap açılışı gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı bankalarda talep edilen belgeler arttığı için hesap açılışı zorlaşır. Fakat dijital yöntemler ile banka hesabı açmak bu aşamada çok kolay olmaktadır. Böylelikle yurt dışında online banka hesabı nasıl açılır sorusuna yanıtlar aranır.

Yurt Dışında Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Klasik bankacılık anlayışını çok geride bırakan dijital bankalar sürekli büyüme aşamasındadır. Bu anlamda dijital bankalar tüm dünyada kabul edilir oldu. Kullanıcılarına düşük masraflar eşliğinde hizmetler veren dijital bankacılık ürünleri daha iyi döviz kurları sunuyor. Bu sebeple tercih edilebilirlikleri artış gösteriyor.
Türkiye’de bulunulmasına rağmen yurt dışında banka hesabı açabilmenizin dijital yolları bulunmaktadır. Bu yollar sayesinde Avrupa dahil, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde de hesaplar açılabilmektedir. Bu hesapların başında Wise Çoklu Döviz Hesabı gelmektedir. Buralarda açacağınız hesaplar sayesinde tıpki o ülkelerde yaşıyormuş gibi bankacılık hizmeti alınabilmektedir. Hatta Google aramalarında çıkan döviz kurları bu hesaplarda kullanılabilmektedir. Bu durum büyük avantajlar sağlamaktadır.
Avrupa’da ikamet edenlerin başka bir Avrupa ülkesinde banka hesabı açması çok daha kolaydır. Bu aşamada online banka hesabı açılması da kolaylaşır. Uluslararası arenada bankacılık hizmeti alabilmeniz için online banka hesabı açmanıza olanak veren uygulama ve şirketler bulunmaktadır. Bunların başında;

  • N26
  • Wise
  • Revolut
  • Monese

Gelmektedir. Bu bankalar nezdinde hesap açmanız mümkündür. Ancak her bankanın ayrı bir koşulu bulunabilir. Bu koşullar arasında en çok ikamet edilen yere ait belge istenmektedir. Yani o ülkede ikamet ettiğinize dair bir belgeniz olması gerekir.

Dijital Banka Hesabı Açmanın Avantajları

Farklı ülkelerde faaliyet gösteren bankalar üzerinden dijital banka hesabı açılabilir. Bu hesabın açılmasında farklı talepler olabilmektedir. Bunların yanında oturum izni istenebilmektedir. Bunlar olmasa dahi bazı bankalar bazı bildirimlerin yapılabilmesi için mutlaka bir adres sunmanızı isteyecektir. Böylelikle kullanıcıların aradığı hususlardan biri dijital banka hesabı açmanın avantajları olmaktadır. Bunlar şu şekilde listelenebilir.
Anında Bankacılık Hizmeti: Dijital bankacılığın en büyük avantajlarından en önemlisi, herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda banka işlemine olanak sağlamasıdır.
Anında teslimat: Her zaman bankacılık kolaylığının yanı sıra, iyi bir internet bağlantısı, hızlı bankacılığın keyfini çıkarmanıza yardımcı olmaktadır.
Sağlanan güvenlik: Bankalar, ihlal edilmesi zor karmaşık kodlara sahiptir. Bu, onları her türlü manipülasyonu reddederek oldukça güvenilir kılmaktadır.
Çoklu ödeme seçenekleri: Dijital bankacılığın avantajları, çeşitli ödeme seçenekleriyle katma değer bulmaktadır. Bankacılık uygulamalarını mobil cihazınıza indirebilir veya bankanız ile ödeme yapabilirsiniz.
Banka Kartları : Çeşitli anında ödeme uygulamaları, bankanızın mobil uygulaması tarafından desteklenir veya bunları bağımsız olarak indirebilirsiniz.