Blog

Artırılmış Gerçeklik ve E-Ticaret

İnegöl Pixel yazılım hizmetleri ile e-ticaret sitenizde veya kurumsal sitenizde sunduğunuz ürünlerinizi, artırılmış gerçeklik ile evlerinde görsünler

Tüketiciler, e-ticaret web tasarımında artırılmış gerçekliği kullanarak, kendi konumlarında kalırken ürünlerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmalarına olanak tanıyan sürükleyici bir deneyim yaşarlar.

Artırılmış gerçeklik, fiziksel mağazalar ve çevrimiçi satın alma deneyimleri arasında hissettikleri boşluğu dolduruyor. Bu boşluk, perakende mağazaların kapılarını kapatmaya zorlayan ve müşterilerin ürünleri fiziksel olarak ellemesini engelleyen Covid-19 salgını sonucunda daha da büyüyen bir boşluk.

İstatistikler

Ustaca yapılmış detaylı anketlere göre, pandemi öncesinde tüketiciler gıda dışı ürünler için mağazadan alışveriş yapmak baskındı. Pandemi öncesi %47’si gıda dışı ürünler için mağazadan alışveriş yapmayı tercih ederken, bu oran cep telefonuyla alışveriş yapmayı tercih edenler için %30’du.

Anketlerin analizine göre, salgının başlamasından bu yana cep telefonu üzerinden online alışveriş yapanların sayısı %45 oldu. Ayrıca PC ve tablet üzerinden online alışveriş yapanların sayısında da önemli bir artış yaşandı. Tüketiciler, Covid-19 pandemisinin bir sonucu olarak alışveriş alışkanlıklarını uyarladı ve alışverişlerinde e-ticarete güvendi. Anketler, “küresel bozulmanın dijital bir yaşam biçiminin hızlanmasını teşvik ettiğini” belirtti.

Bu bakış açısı, Dünyadaki perakende satışları inceleyen yakın tarihli bir Ulusal İstatistik Ofisi analizi tarafından onaylanmıştır. Araştırmalara göre, internet alışverişi Şubat 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi ve tüm perakende işlemlerinin %36,1’ini oluşturdu. Araştırmalar, Şubat 2020’de çevrimiçi perakende satışların %20’sini rapor ederken, bu oran, pandemi öncesi perakende satışlarına kıyasla önemli bir artış.

İnsanların mağazalardan alışveriş yapmasını engelleyen ve tüketicilerin giderek daha fazla çevrimiçi alışveriş kanallarına yönelen Covid-19 düzenlemeleri ile artırılmış gerçeklik teknolojisinin e-ticarete nasıl yardımcı olabileceği aşağıda açıklanmıştır.

E-ticarette artırılmış gerçekliğin faydaları

Bir Google tüketici AR anketine göre, katılımcıların %66’sı alışveriş yapmalarına yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmak istiyor. Google’ın Ürün Yönetimi Direktörü Jennifer Liu, e-ticarette artırılmış gerçeklik teknolojisi hakkında şunları söylüyor: “Birçok tüketici için, ürünü gerçekten yanlarında kendi evlerinde bulundurmaktan sonraki en iyi şey bu.”

Artırılmış gerçeklik, e-ticaret ürünlerini zengin bilgilerle hayata geçirerek alıcıların güvenli satın alma kararları vermelerine yardımcı olur. Google’a göre, on kişiden altısı “bir ürünün hayatlarının neresine ve nasıl sığabileceğini görselleştirmek istediğini söylüyor”. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, alıcıların ürünleri satın almadan önce görselleştirmelerine olanak tanıyarak müşteri deneyimini fazlasıyla geliştirir.

Müşteri iade oranlarının düşürülmesi

Müşteri iade oranları, tüketiciler çevrimiçi alışverişe öncelik vermeye devam ederken çevrimiçi satıcıların karşılaştığı en ciddi sorunlardan biridir. Pazar araştırması firmalarına göre, Dünyadaki internet alıcılarının %49’u bir önceki yıl satın aldıkları şeyleri iade etti ve bu sayı 16 ila 34 yaşları arasında %60’a yükseldi.

Büyük ölçekli bir 2019 araştırması, müşterilerin neden malları iade ettiği konusunu yanıtlamak için 18.000 küresel çevrimiçi alıcıyı sorguladı. Tüketicilerin %30’unun malları kırıldığı veya hasar gördüğü için iade ettiğini, ancak ‘ürünlerin tanımlandığı gibi olmadığı’ için iade ettiklerini belirten kesimin de %27 oranında olduğunu keşfettiler.

Artırılmış gerçeklik, tüketicilere 3D görselleştirmeler, sanal denemeler ve ürün demoları ile sürükleyici bir deneyim sunduğu için satın almadan önce denemeleri için benzersiz bir seçenek sunuyor. Sonuç olarak, artırılmış gerçeklik teknolojisi, müşterilerin bilinçli bir satın alma yapmalarını sağlayarak yüksek iade oranlarıyla mücadeleye yardımcı oluyor ve iade oranlarında düşüşe neden oluyor.

Müşteri memnuniyetini artırmak

Artırılmış gerçekliğin sürükleyici deneyimi, e-ticaret firmalarının yalnızca yeni müşterilerle etkileşim kurmasına değil, aynı zamanda onlarla uzun vadeli ve güvenilir bir ilişki kurmasına da olanak tanır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, daha yüksek geri dönüşüm oranlarına yol açabilecek e-ticaret firmaları ile tüketici etkileşimini artırmaya yardımcı olabilir.

Profesyonel araştırmalara göre, Covid-19 salgını sırasında artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan mağazalar müşteri etkileşiminde %19’luk bir artış gördü. Ayrıca, artırılmış gerçeklik ile etkileşime giren müşteriler, yapmayanlara göre %90 daha yüksek bir geri dönüşüm oranına sahip.

Geri dönüşüm oranları artırılmış gerçeklik ile her zaman daha yüksek oluyor

Geri dönüşüm konusu, artırılmış gerçeklik içeriğiyle reklamı yapılan ürünlerin, içermeyen ürünlere göre %94 daha fazla dönüşüm oranına sahip olduğunu iddia eden e-ticaret platformlarının yeni araştırmasıyla destekleniyor.

Çalışma, artırılmış gerçekliğin e-ticaret işletmeleri için etkileşimi ve dönüşümleri nasıl artırabileceğini gösterirken, Bazı araştırmacılar daha da ileri giderek, müşterilerin %40’ının artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak test edebildikleri bir ürün için fazladan ödeme yapacağını da öne sürüyor.