Blog

E-Ticaret ve Sosyal Medyanın Gücü

E-ticaret ve sosyal medyanın gücü başlığında çevrimiçi kullanım oranının artış göstermesi çok önemli bir konu olarak öne çıktığı görülüyor. Her insan günün büyük bölümünü sanal ortamlarda geçiriyor diyebiliriz. Kimi insan fotoğraf ve video paylaşımı yaparken kimi firmalar ürün ve hizmet odaklı çalışmalar yapıyor.

E-ticaret ve sosyal medyanın gücü başlığında çevrimiçi kullanım oranının artış göstermesi çok önemli bir konu olarak öne çıktığı görülüyor. Her insan günün büyük bölümünü sanal ortamlarda geçiriyor diyebiliriz. Kimi insan fotoğraf ve video paylaşımı yaparken kimi firmalar ürün ve hizmet odaklı çalışmalar yapıyor.

Bu doğrultuda öne çıkan ve işleri hızlandıran ilk etki sosyal medya gücü olarak nitelendiriliyor. Çünkü kullanım oranı %77,7 seviyesine çıkmış olup hemen her insanın sosyal medya üzerinden e-ticarete yönelik işlemler yaptığı görülüyor.

Türkiye çapında bu konu incelendiği zaman önemli oranda kullanım artışı yaşandığını görüyoruz. Reel alışverişlerde bulunmayan indirimler sosyal medya hesabıyla öne çıkan alışverişlerde daha indirimlidir. Bu sayede güvenli ve daha düşük gider tablosu oluşarak alışveriş yapabilmek mümkün oluyor. Sosyal medya platformlarının kullanım oranı ortalama 60 milyon kişiye denk geliyor. Aslında bu rakamların her geçen zamanda daha çok çoğaldığını söylemek mümkündür. Çünkü çocuk, genç, yetişkin ve yaşlıların tümü bu platformları kullanıyor. Platform içinde öne çıkan firmalar ve sponsorlu reklamlar ise e-ticaret ve sosyal medyanın gücü kapsamındaki gelişmeleri hızlandırıyor. Çünkü daha hızlı alışveriş sistemi oluşmuş bulunuyor.

Alışverişlerde Sosyal Medyanın Etkisi

Alışverişlerde sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır. Özellikle covid-19 beraberinde evinden çıkamayan insanların alışveriş kullandığı online yöntem bu konudaki gelişmelerin hız kazanmasını sağlamıştır. Paylaşılan videolarla ünlü olan kişiler ise ürün tanıtımları da yaparak e-ticaret sisteminin daha çok kullanılmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda firmaların direkt olarak kullandığı bu sistem sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, metaverse kapsamındaki tüm kombinasyonların bir araya gelmesini sağlamış bulunmaktadır.

İnsanların alım gücünü kolaylaştıran bu döngü kısmen daha kolay bir hayat sunuyor olsa da her işimizi telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik araçlarla gidermemizi sağlamaktadır. Sosyal medya hesabı olan firmalar yapmış olduğu ürün tanıtımları ile hedef kitleye daha hızlı ulaşmaktadır. Bu doğrultuda takipçi satın alan veya organik büyüme sağlayan firmaların sosyal medya etkisi sayesinde daha çok kazanç sağladığı görülmektedir. İyi bir sosyal medya uzmanı ile çalışılması e-ticaretteki hızı da arttırmaktadır. Bu sayede dünya düzeni de değişiyor olup meslek dallarındaki gereksinimlerin farklılaşmaya başladığını söylemek mümkündür.

Sosyal Medya Platformunda Kazanç Sağlama

Sosyal medya platformunda kazanç sağlama durumu hemen her insanın ilgisini çekmeye başlamış olup mesleklerin, eğitimin ve de iş dallarının daha üstünde değer görmesini sağlamaktadır. Çünkü popüler bir seçenek haline dönüşmek ve yeni nesle hitap edici olmak daha çok kazanç sağlamayı kolaylaştırmaktadır. Tabii ki bu sistemleri kullanmak, profesyonel bir şekilde yönetmek çok önemlidir. Bu yüzden geliştirilen durumlar arasında meslek türleri de yenileniyor diyebiliriz.

Genel olarak sosyal medya platformuna üye olan her insan firmalar için yeni ve aynı zamanda potansiyel müşteri demektir. İnsanlar arasında oluşan etkileşimde yer almak bile kazanca yönelik bir adım sayılır. Yani bir sitenin, firmanın veya ürün ve hizmet satıcı kişinin trafik almaya başlaması aynı zamanda kazanç sağlaması demektir. Bu sistem sayesinde binlerce insanın sırf takipçileri ile para kazanması mümkün olmaktadır.

Çevrimiçi Alışverişler

Çevrimiçi alışverişler kapsamında her yaştan kullanıcılara sahip olan sosyal medya platformlarının önemli etkileşim oluşturduğunu belirtmeliyiz. Bu etkileşimin yanı sıra e-ticaret alanında oluşan ilerlemeler de dikkat çekmektedir. Çünkü çevrimiçi online bir sistem insanların kolay şekilde alışveriş yapabilmesini, firmanın online şekilde açık kalabilmesini sağlar. Ayrıca yorulma süreci oluşturmadığı için alışkanlık haline gelmekte ve sıkça tercih edilmektedir. Çevrimiçi alışverişlerin geçmiş yıllara nazaran daha çok talep görüyor olması bir ürüne yönelik en kısa yoldan en iyisini tercih edebilme kolaylığı ile özdeşleşiyor.

Her türlü ürüne yönelik kampanya takibi yapmak, insanların yorumlarını okumak, daha hızlı mağaza gezebilmek veya ürün detaylarını incelemek gibi birçok kolaylık sunduğu biliniyor. Fiziki mağazaya gitmek yerine burada alışveriş yapmanın kolaylığı tasarruf edebilmeyi de sağlıyor. Çünkü fiziki mağazalara bakmak her ne kadar alışverişin tatmin edici yönü olsa da yorgunluk, iş gücü ve yüksek maliyet içeriyor. Bu yüzden de yeni dönemde daha az tercih ediliyor diyebiliriz. İlerleyen yıllarda fiziki mağazalar tıpkı depo gibi kullanılacağa benziyor. Yani ürün alışverişleri, satış ve kargolama sürecinden oluşacak gibi görünüyor. Şuan için yeni nesle geçiş döneminde olduğumuzdan dolayı her iki sistemde mevcuttur. Fakat sanal sistemin daha çok öne çıkacağını ve kullanılacağını da unutmamak gerekiyor.

Sosyal medya her insanı içine alabilen bir yerdir. Sanal bir platform olmasına rağmen insanların kullanmaktan hoşlandığı bir alandır. Platformlar içinde e-ticaret etkileşimi oluşturmak adına seçtiğiniz teknik çok önemli diyebiliriz. Yeni nesle hitap eden ürünleri satıyorsanız veya ilgi duyulacak ürünleri satıyorsanız; sosyal medya hesabınızda doğru zamanlama ve doğru fotoğraf çekimleri ile paylaşmanız yeterlidir. Organik büyüme oluşturmak adına takipçi ve beğeni satın alarak hedeflenen kitleye ve kazanca ulaşmanız mümkündür.