Blog

E-Ticarette Başarının Anahtarı Nedir?

Günümüzde ödeme gücü olan herkes internet ile çevrimiçi alışveriş yapma olanaklarına sahiptir. Bu anlamda ortaya çıkan e-ticaret siteleri önemli ipuçları ile daha çok satış yapmaktadır. Böylelikle kazanç kapısı daha çok açık kalır. İnternette var olmak ve başarıyı yakaladıktan sonra aynı başarıyı devam ettirmenin ipuçları önemli hususlardır.

Günümüzde ödeme gücü olan herkes internet ile çevrimiçi alışveriş yapma olanaklarına sahiptir. Bu anlamda ortaya çıkan e-ticaret siteleri önemli ipuçları ile daha çok satış yapmaktadır. Böylelikle kazanç kapısı daha çok açık kalır. İnternette var olmak ve başarıyı yakaladıktan sonra aynı başarıyı devam ettirmenin ipuçları önemli hususlardır. Bu anlamda ihtiyacının olan başarının anahtarı bir e-ticaret sitesinin inşa edilmesi ile başlamaktadır.

İnternet ile çevrimiçi alışveriş yapanların sizden satın almasını istersiniz. Ancak bu durum yalnızca harika ürünlere sahip olmanız ile gerçekleşmez. Aynı zamanda insanların sizi bulabilmesi ve mağazanızı insanların tekrar tekrar alışveriş yapmak isteyeceği bir yer haline getirmek gerekir. E-ticarette başarının anahtarı kısaca şu şekilde özetlenebilir;

  • İnternet sitenizin mobil optimizasyonunu gerçekleştirin.
  • Siteniz güvenilir olmalıdır
  • Kolay kullanılabilir bir ara yüzü olmalıdır.
  • Orijinal fotoğraflar yüklenmelidir.
  • Müşteri incelemeleri ve yorumlar önemli hususlardır.
  • Müşteri Hizmetleri

Mobil Optimizasyon

Öncelikli olarak e-ticaret siteniz, platformlar ve cihazlar, özellikle mobil cihazlar arasında iyi görünmeli ve düzgün çalışmalıdır. Günümüzde herkes alışverişini ve internet ihtiyacını mobil cihazlar ile karşılamaktadır. E-ticaret sitenizi tasarlarken, müşterilerinizin kullandığı platform, tarayıcı ve cihazda görüntülenebildiğinden emin olmak gerekmektedir. Mobil optimizasyon sitenizin bir mobil cihaza ne kadar hızlı yükleneceği ve metin ve resimlerin küçük ekranda nasıl görüneceği, daha fazla tüketici ürünleri araştırmak, göz atmak ve satın almak için akıllı telefonları kullandığından özellikle önemlidir.

Tüm platformlarda sorunsuz bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, herhangi bir e-ticaret işletmesi için hayati önem taşımaktadır. Özellikle mobil optimizasyon çok önemlidir. Mümkün olduğunda, gerçek zamanlı satış bildirimleri benzersiz mobil özellikleri benimseyerek masaüstü arayüzünü mobil cihazlara uyarlamanın ötesine geçilmesi önem taşımaktadır.

Güvenilir İnternet Siteleri

Güvenilir bir internet sitesi ile e-ticaret sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple SSL sertifikaları ve https üzerinden sunum önemli bir husus olmaktadır. Güvenlik açısından https ile sertifikalar google tarafından önemli etkilere sahiptir. Bu durum finansal açıdan güvence altında olduğunuzun göstergesi olmaktadır. Burada en önemli husus ise müşterilerinizin size veya kredi kartı bilgilerinin güvenliğine güvenme olasılığı daha düşük olmasıdır. Bu güveni artırmak gerekmektedir.

Kolay Kullanılır Arayüzler

e-ticaret sitenizi ziyaret edenler için gezinmek kolay olmalıdır. Böylece ziyaretçiler aradıklarını en az tıklamayla bulabilirler. Potansiyel bir müşteriyi kaybetmenin en hızlı yolu? Aradığını bulmasını zorlaştırmaktır. Bu nedenle, e-ticaret işletmelerinin, ürün kategorilerinin net bir şekilde etiketlendiği ve alt kategorilerin açıldığı net bir üst düzey gezinme (menüler) sağlayarak ürünleri bulmayı kolaylaştırması çok önemlidir.

Orijinal Fotoğraflar

E-ticaret siteniz harika orijinal fotoğraflara ve faydalı ürün açıklamalarına sahip olmalıdır. Yeteri kadar ayrıntılı açıklama bazı tüketicilerin en çok tercih ettiği husustur. Bu sebeple tüm tüketicilere hitap eden bir site yapılmalı ve fotoğraflar ile ürün özelliklere ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. E-ticarette en etkili pazarlama hizmeti yorumlar ile olmaktadır. Google, yinelenen içerik için bir sıralama avantajı sağlamanın yanı sıra, alışveriş yapan bir tüketici, hepinizin aynı olduğunu düşünecek ve yalnızca fiyat üzerinden karar vermektedir. Farklı görünmek için ekstra alanlar oluşturmalıdır. Ürünlerinizin videolarını oluşturulmalı, özel fotoğraflar çekilmeli ve onları bir robot yerine gerçek bir insan okuyormuş gibi açıklamalar yazılmalıdır.

Müşteri İncelemeleri ve Yorumlar

İnternet sitelerinde özellikle alışveriş mağazalarının oluşturulmasında önemli husus yorumlardır. Burada müşteri incelemelerine yer vermeli ve müşterilerin yorum bırakmasını kolaylaştırmalıdır. Dijital hizmetler ve danışmanlık açısından müşteriler diğer müşterilere, kendilerine bir şeyler satmaya çalışan perakendecilere veya markalara güvendiğinden çok daha fazla güven duymaktadır.

Müşteri Hizmetleri

E-ticaret siteniz mükemmel müşteri hizmeti sağlamalıdır. Bu durum sadece internet sitesinde değil aynı zamanda canlı olarak sunulması gereken bir hizmet olmalıdır. Bu sebeple 7-24 kesintisiz iletişim e-ticaret açısından önemli bur husustur. Müşteri satış öncesi ve sonrası destek isteyecektir. Bu anlamda en kritik başarı öyküsü müşteri hizmetlerinden geçmektedir.

Müşterilerinize odaklanmak ve beklentilerinin tutarlı bir şekilde karşılandığından emin olmak web sitenizin başarısı için çok önemlidir. Sürekli kullandığımız temel araçlardan biri sohbet kutusudur. Bunu e-ticaret sitelerine eklediğinizde satışlarınızın arttığını görürsünüz. Böylelikle sunduğumuz şey tipik olarak özelleştirme gerektirir. Aynı zamanda müşterinin ihtiyacı olduğunda iletişimi başlatmak için kolay bir giriş yolu sunulmuş olur, bu sayede beklenen müşteri hizmetini gerçek zamanlı olarak sunulabilmektedir.