Blog

Marka kimliği nedir? Başarılı marka kimliği nasıl yaratılır?

Güçlü bir marka kimliği bir gecede olmaz. Birkaç renk seçip gelişigüzel bir şekilde bir logoyu bir araya getiremezsiniz. Markanızı gerçekten yansıtan ve siz büyürken sizi destekleyebilecek bir kimlik oluşturmak için tasarımınıza stratejik olarak yaklaşmanız gerekir.

Güçlü bir marka kimliği bir gecede olmaz. Birkaç renk seçip gelişigüzel bir şekilde bir logoyu bir araya getiremezsiniz. Markanızı gerçekten yansıtan ve siz büyürken sizi destekleyebilecek bir kimlik oluşturmak için tasarımınıza stratejik olarak yaklaşmanız gerekir. Bunun için derin düşünme, güçlü iletişim ve tasarım becerilerine sahip bir ekip ve kim olduğunuz, ne yaptığınız

ve markanızı dünyaya nasıl sunmak istediğiniz konusunda samimi bir anlayış gerektirir.
Marka kimliğini oluşturmak kolay değildir. Ancak herhangi bir markanın yapabileceği en önemli işlerden biridir. Yani yapacaksanız, doğru şekilde de yapabilirsiniz. Elbette, bir marka kimliğini ele almak hem korkutucu hem de kafa karıştırıcı olabilir. Neleri içermelidir? Nasıl başlarsın? Kimin dahil olması gerekmektedir. Bu soruların hepsine bir yanıt bulunması gerekir.
Marka kimliğinizi oluşturmakta gerçekten başarılı olmak için önemli olan hususlar bulunmaktadır. Bunlar;
Rakipler arasında öne çıkması ve belirgin olması gerekmektedir.
Yaratılan kimlik unutulmaz olmalıdır.
Kimliğiniz markanızla birlikte ölçeklenebilir olmalıdır.
Tüm uygulamalarda kullanılabilecek esnekliğe sahip olmalıdır.
Kimliğiniz diğer parçalar ile birbirini tamamlamalı ve tutarlı olmalıdır.
Uygulaması kolay bir tasarıma sahip olmalıdır.
Hedef kitlenizde yankı uyandırmayan veya markanızı tam olarak yansıtmayan bir kimlik tasarlarsanız, çok fazla emek harcamış olursunuz. Bu sebeple sizlere en iyi marka kimliği oluşturmada önemli hizmetler vermekteyiz. Böylelikle size vereceğimiz doğru rehberlikle süreç boyunca etkili bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Bunu kolaylaştırmak için, yol boyunca size yardımcı olacak en iyi ipuçlarımız ve kullanışlı araç setimiz de dahil olmak üzere her şeyi sizler için yerine getiriyoruz. Böylelikle doğru insanlarla bağlantı kurmanıza ve her içerik parçası aracılığıyla marka hikayenizi anlatmanıza yardımcı olacak güzel, işlevsel bir marka kimliğine sahip olacaksınız.

Marka Kimliği Nedir?

Ticari olarak marka kimliğinin “ticari markası, adı, iletişimi ve görsel görünümü dahil olmak üzere bir markanın dışa dönük ifadesi” olarak tanımlanabilir. Bize göre marka kimliği, markanızın nasıl göründüğü, hissettiği ve insanlarla nasıl konuştuğunun toplamıdır. Bununla birlikte, çoğu insan marka kimliğinden bahsettiğinde, bir markanın görsel kimliğine atıfta bulunur. Ancak durum böyle değildir.

Marka Kimliğine ihtiyacınız var mı?

Güçlü bir marka kimliği, güzel ambalajlar yapmak değildir. Marka hikayenizi etkili bir şekilde iletmekle ilgilidir. Tasarım, insanların markanızla etkileşim kurma şeklini üç önemli şekilde dönüştürebilen güçlü bir araçtır. Bu anlamda;
Farklılaşma: Kalabalık bir pazarda nasıl öne çıkabilirsiniz? Marka kimliğiniz güçlü bir rol oynayabilir. İster ürününüzün bir rafta öne çıkmasını, ister reklamlarınızın sosyal medyada öne çıkmasını istiyorsanız, başarının sırrı tutarlı ve uyumlu bir sunum oluşturmaktır.
Bağlantı: Kim olduğunuzu ne kadar etkili bir şekilde iletirseniz, insanların sizinle etkileşim kurması ve nihayetinde ömür boyu hayranlar topluluğunuza katılması o kadar kolay olacaktır.
Deneyim: Yarattığınız her şey markanızı yansıtır. Bu nedenle, tutarlı, uyumlu bir marka deneyimi yaratmak istiyorsanız, tutarlı ve uyumlu bir kimlik sunmanız gerekir. Web sitenizden sosyal medyanıza, satış broşürlerinize kadar güçlü bir kimlik, marka deneyiminizi yükseltmenin anahtarıdır. Bu spektrumda nereye düştüğünüze bakılmaksızın, kesin olan bir şey var. Sektörde başarılı ve rekabet ile önemli bir şirket olmak için en önemli hususlardan biri güçlü marka kimliğine sahip olmaktadır.

Marka Kimliği Neleri İçerir?

Bir marka kimliği oluşturduğunuzda, temelde etkili bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olacak görsel öğelerden oluşan bir araç kutusu oluşturmuş olursunuz. Bu, temel veya kapsamlı olabilir; hepsi markanızın ihtiyaçlarına bağlıdır. Ne olursa olsun, her markanın üç temel unsuru içeren temel bir kimliğe ihtiyacı vardır:
Logo
Renk paleti
Tipografi

Güçlü Bir Marka Kimliğini Ne Yapar?

Kâğıt üzerinde bir marka kimliğine sahip olmak, kimliğinizin iyi veya etkili olduğu anlamına gelmez. İhtiyacınız olan her unsuru tasarlasanız bile, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayabilir.

Yeni Marka Kimliğinizi Nasıl Kullanırsınız?

Bildiğimiz gibi, güçlü bir marka oluşturmak söz konusu olduğunda tutarlılık anahtardır. Yeni marka kimliğinizi dünyaya fırlatıp insanların onu nasıl kullanacaklarını hemen bilmelerini bekleyemezsiniz. Marka uygulamasıyla ilgili tüm soruları yanıtlayacak bir kişi belirleyin ve her temas noktasında marka bütünlüğünüzü korumak için bir kalite kontrol sistemi uygulayın. Ayrıca… Her aşamada hangi marka kimliği hatalarından kaçınmanız gerektiğini öğrenmek gerekmektedir. Bu anlamda doğru adreste olduğunuzu belirtmek gerekir. Kalitenizi ödün vermeden ilerlere götürmek kadar iş yoğunluğunda marka kimliğinizi oluşturmak ve daha ilerilere götürmek sizler için önemli olmaktadır. Bu sebeple markanızı doğru yola sokmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.