Blog

E-ticarette Ürün Fotoğraflarının Önemi Nedir?

Ürün verilerinin kötü kullanılması, insanları alışverişten caydırabilir veya yüksek oranda iade ile sonuçlanabilir. İyi hazırlanmış ürün bilgileri, satışları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ancak e-ticarette en önemli husus ürün fotoğraflarıdır.

İnsan hayatını kolaylaştıran internet aynı zamanda aradığınız ürünü en uygun fiyat şartlarında alabilme olanağı tanımaktadır. Ancak ne aradığınızı, ne alacağınızı bilirseniz etkili olur. Bunun yanında özellikle e-ticaret ile satış yapılmasında albeniliği fotoğraflar göstermektedir.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar da ürünü satın almadan önce ürün hakkında mümkün olduğunca çok ayrıntı öğrenmek ister. Sonuçta alıcı dokunamaz, duyamaz ve hissedemez. Ancak ürünün özelliklerini web diline aktaracak eksiksiz bilgileri ve fotoğrafları alabilirler.

e-Ticarette Fotoğraf Bize Ne Kazandırır?

Ürün bilgisi, bir ürünü tanımlayan ve dijital dünyaya taşınmasını sağlayan bir veri setidir. Buna resimler, videolar, teknik veriler, fiyatlandırma ve kargo bilgileri veya ürün açıklamaları dahildir. Böylelikle e-ticaret ürün fotoğrafçılığının kazanımlarından bazıları şu şekilde listelenebilir.
• Hedef kitlenizin bilgi edinmesini sağlar
• Satın alma konusunda motive eder
• Müşteri neyi satın alacağına dair net bir görüntü sağlar.
• Yüksek kaliteli fotoğraf markanızın hakkında iyi bir izlenim verir
• Fotoğraflar yazılardan daha çekicidir
• Marka kimliği oluşturmanızda önemlidir
• Karar verme sürecini etkiler
Bu bilgiler doğru kullanıldığında tüketicinin satın alma kararlarını ve deneyimini etkiler. Öte yandan, ürün verilerinin kötü kullanılması, insanları alışverişten caydırabilir veya yüksek oranda iade ile sonuçlanabilir. İyi hazırlanmış ürün bilgileri, satışları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ancak e-ticarette en önemli husus ürün fotoğraflarıdır.

Ürün Fotoğraflarının Reklamcılıktaki Yeri

İnternetten satın aldığımızda, ürünle temasımız mümkün değildir. Özellikle ona dokunma imkanımız bulunmaz. Onu koklayamaz ve dinleyemeyiz. Bu anlamda duyu organlarımız etkisiz kalır. Böylelikle bazı duyularımızı ürün deneyiminden hariç tutuyoruz. Bu nedenle ürünün net ve göz alıcı bir fotoğrafını yerleştirerek, ürünün görünümünü olabildiğince aslına uygun şekilde yeniden oluşturmak çok önemlidir. Bir resmin bin kelimeden daha fazlasını ifade ettiğini belirtmek mümkündür. Tüketici sayfaya gelmesi ile ilk teması fotoğrafla olmaktadır. Fakat ürün açıklaması ile teknik verileri okumaktan kaçınmaz.
e-ticaret ile ziyarete gelen tüketicinin sayfalarda tutulması gerekir. Bu oldukça zor bir işlemdir. Ancak ziyaretçinin en çok sayfalarda kalmasına neden olan hususlarda biri olan fotoğraflardır. Bir fotoğrafın ise teknik olarak doğru olması gerekir. Bu bir başlangıçtı. Ancak reklam ve ürün fotoğrafçılığı aynı zamanda bağlamla da ilgilidir. Belirli bir kategoriye veya sektöre uyan uygun bir düzenlemede sunulan, bir ürünün kullanılabilir özelliklerini açıkça gösteren fotoğraflar daha iyi bir etkiye sahiptir.
Bir paket kahve örneğini ele alırsak, keskin bir fotoğrafı olabilir. Ancak yalnızca ürünü doğru ortama yerleştirmek harika bir kahve atmosferi yaratır. Hatta akla bir fincan aromalı demleme ile yavaş bir Pazar kahvaltısı getirir.
Aslında, bu kural birçok endüstri için geçerlidir. Gastronomiden elektronik, mobilya veya moda şubesine kadar tüm sektörde fotoğraf önemlidir. Fotoğraf ile malzemenin dokusunu, ürünün rengini, desenini veya kesimini özellikle iyi bir şekilde yeniden oluşturmanız gerekir. Kıyafetleri modeller üzerinde sunmayı da unutmamalısınız. Böylece müşteriler kıyafetlerin nasıl oturduğunu daha iyi görebilirler. İnsan yüzünün de dikkat çekme olasılığı daha yüksektir. Bu sebeple ilgi çeken yüzler tercih edilebilir.

Ürün Fotoğrafları Satışlarınızı Destekler

İyi ürün fotoğrafları, satışları destekler ve tüm markanın imajını profesyonel, yenilikçi ve ayrıntılara odaklı olarak oluşturur. Bu yaşam tarzı ürünleri söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarının dikkate alındığına inanmalarını sağlar ve bu onların sadakatine katkıda bulunur.
Fotoğraf kendi adına konuşur. Özellikle teknik özellikler veya işlem en önemliyse yalnızca bir fotoğrafın yeterli olduğu ürünler vardır. Ancak çoğu durumda müşteri, farklı açılardan çekilmiş ve ürünü bağlam içinde gösteren daha fazla fotoğraf bekler. Zira detaylar hassas durum oluşturmaktadır.
Bulanık veya aşırı pozlanmış fotoğraflar, insanları satın alma konusunda etkili bir şekilde caydırır. Ancak aynı zamanda markayı profesyonellikten uzak olarak konumlandırır. Düşük kaliteli fotoğraflar daha çok ikinci el eşya reklamlarının olduğu bir platformmuş gibi göstermektedir. Dikkat çekmek için dağınık bir evin arka planında cep telefonuyla çekilmiş bir fotoğraf şaşırtıcı değildir. Ancak, çevrimiçi mağazalarda bu tür bir fotoğraf kabul edilemez.

Fotoğraf Ürünün Satın Alınmasını Teşvik Eder

Bazı ürünler söz konusu olduğunda detaylar büyük önem taşımaktadır. Örneğin bir sırt çantası söz konusu olduğunda, taşıma sistemi, ek cep sayısı veya trekking batonlarını takma şekli çok önemlidir. Evet, bu bilgilerin çoğunu teknik açıklamada bulmalıyız ama zaten bildiğimiz gibi başrolü oynayan fotoğraflar olmaktadır. Tek resim olması durumunda, sırt çantasının yetişkin bir insanda ne kadar büyük olduğunu da göremezsiniz. Özellikle dış mekan ekipmanları konusunda tecrübesi olmayan biri için büyüklük bilgisi tek başına yeterli olmayabilir.
İnsanlar, yüzyıllardır çevrelerindeki dünyayı tanımlamak ve anlamak için duyularını kullandılar. Koku, görme, işitme duyuları insan hayatı üzerinde büyük bir kilit rol oynamaktadır. Davranışları kontrol eden de duyulardır. Ancak söz konusu internet olduğunda duyularımızın hepsini kullanmamız mümkün değildir. Bu anlamda e ticaret ile alışveriş söz konusu olduğunda insanlar sadece görür ve okur. Bu sebeple ürün fotoğrafçılığı ile destek almak, ürün çadırlarında çekilen net fotoğraflar eklemek, fotoğraf ile ürünün kompozisyonunu vermek en önemli argümanlardan olmaktadır.