Blog

Linkedin Üzerinden İş Ağını Geliştirmenin Yolları Nedir?

Büyük bir küresel ağ konumundaki Linkedin belli başlı atacağınız adımlar ile sizleri ve işinizi daha başarılı kılar. Bu anlamda en önemlisi ise ağınızı geliştirmek olmalıdır.

Dünya standartlarında iş bulmak, stajlar yapmak, profesyonel iş ilişkileri bağlamak, iş bağlantılarınızı güçlendirmek ve kariyerinizin parlayan yıldızı olarak kullanabileceğiniz bir dijital platform olan Linkedin aynı zamanda iş dünyasına ulaşmanın yoludur.

İş potansiyelinizi artırmak ve daha çok müşteriye ulaşmanın yolu olan Linkedin sizlere sayısız fırsatlar vermektedir. Bu fırsatlardan payınıza düşenialabilmeniz için en önemli hususlardan biri platform üzerindeki ağınızı geliştirmektedir. Bu anlamda Linkedin üzeriden iş ağınızı geliştirmek için;

• Profilinizi öne çıkarın
• İnsanlarla bağlantı kurun ve etkileşim kurun
• İlgi çekici içerik yayınlayın
• LinkedinGruplarına Katılın

Linkedin ve diğer sosyal medya hesapları ile işletmenizi daha çok kişiye duyurmak, kampanyalar ile satışlarınızı artırmak için danışmanlık hizmeti alınabilir. Bu anlamda tamamen profesyonellerin eline işlerinizi bırakmak sizleri çok daha kazançlı kılacaktır. Hatta kalite yönetimi ile artan bir değerden bahsetmek mümkündür. Böylelikle sosyal medya hesapları ile alacağınız desteğin adresi 07pixel olmaktadır.

Linkedin Ağı Nasıl Geliştirilir?

Büyük bir küresel ağ konumundaki Linkedin belli başlı atacağınız adımlar ile sizleri ve işinizi daha başarılı kılar. Bu anlamda en önemlisi ise ağınızı geliştirmek olmalıdır.

Profilinizi Öne Çıkarın

Şahsen ağ oluştururken iyi bir ilk izlenim her zaman önemlidir. Bu çevrimiçi ağ oluşturma için de aynıdır. Linkedin hesabınızla ağ oluşturmaya başlamadan önce, profilinizin doldurulduğundan ve tamamen optimize edildiğinden emin olun. Linkedin profilinizin her bölümü, belirgin boşluklar veya boşluklar olmadan eksiksiz olmalıdır.

Profil fotoğrafınızın önemini asla hafife almayın. Profesyonel görünümlü bir vesikalık görüntüye sahip Linkedin profilleri, olmayanlara göre daha fazla görüntüleme ve etkileşim alır, bu nedenle profil resminizi asla boş bırakmayın. Profesyonel bir vesikalık fotoğraf çekecek paranız yoksa güzel bir üst veya ceket, profesyonel bir arka plan ve bir akıllı telefonla kendi fotoğrafınızı kolayca çekebilirsiniz.
Linkedin profiliniz özgeçmişiniz gibidir, bu nedenle olabildiğince profesyonel görünmesini istersiniz. Bu, başkalarının tam olarak ne yaptığınızı ve uzmanlaştığınızı bilmesini sağlayan harika bir başlığı içerir. Profil fotoğrafınızın yanı sıra, başlığınız, başkalarının sayfanıza geldiklerinde ilk gördükleri şeydir, bu nedenle başlığınızı dikkat çekici bir şekilde yapmak istersiniz. Hedef kitlenizle konuşur. Çalışmanızla başkalarına nasıl fayda sağladığınızı incelikle vurgulamaya çalışın.

Anahtar kelimeler, sektörünüzdeki profesyonellerin ve işe alım görevlilerinin profilinizi bulmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Profilinizdeki stratejik anahtar kelimeler, ağ kurma konusunda size avantaj sağlar. Örneğin, özetinizde “içerik pazarlamacısı” anahtar kelimesini kullanırsanız ve Linkedin’deki başka bir kullanıcı bu terimi ararsa, arama sonuçlarında çıkma olasılığınız artar, bu nedenle sizinle bağlantı kurma veya değerlendirme yapma olasılıkları daha yüksektir. İçerik pazarlama ihtiyaçları için.

İnsanlarla bağlantı kurun ve etkileşim kurun

Profiliniz tamamlandığında ve etkileyici göründüğünde, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmaya başlamanız gerekir. Linkedin’de 500’den fazla bağlantınız olduğunda sektörünüzde yerleşik görünüyorsunuz. Ancak bağlantıları körü körüne eklemek istemiyorsunuz. Sektörünüzden gelecekte birlikte çalışırken görebileceğiniz veya işiniz veya kariyeriniz hakkında size değerli bilgiler sağlayabilecek kişilerle bağlantı kurun.
Bir bağlantı isteği gönderdiğinizde, genel bir Linkedin davetinin aksine her zaman kişiselleştirilmiş bir not ekleyin. Kendinizi tanıtan veya neden bağlanmak istediğinizi açıklayan kısa bir mesaj, yeni bağlantınızla bir ilişki kurmanıza yardımcı olur ve numaralarınızı artırmak için rastgele bir ekleme çılgınlığı içindeymişsiniz gibi karşılaşmazsınız.

İstekleriniz kabul edildikten sonra, ilişkiler kurmaya başlamanız gerekir. Bağlantılarınızın gönderilerine yorum yapın, içeriklerini beğenin ve paylaşın ve hatta nasıl olduklarını görmek için onlara bir mesaj göndererek düzenli aralıklarla ulaşın. Ağ oluşturma, ilişkiler oluşturmakla ilgilidir ve sessiz bir Linkedin bağlantısıysanız, ilişkileriniz asla gelişmeyecektir.

İlgi çekici içerik yayınlayın

Arkanıza yaslanıp herkesin Linkedin’de harika içerikler yayınlamasına izin vermeyin; Kendi ilgi çekici ve eğitici içeriklerinizi yayınlayarak kendinizi sektörünüzde bir uzman olarak tanıtın. Son zamanlarda okuduğunuz harika bir makaleyi paylaşmak iyi bir başlangıçtır, ancak gerçekten değerli bağlantılar kurmak ve kendinizi

sektörünüzde yetenekli bir düşünce lideri olarak temsil etmek istiyorsanız, Linkedin’de kendi makalelerinizi oluşturmalısınız.
Linkedin’de bir makale yayınlamak, yalnızca uzmanlığınızı bağlantılarınızla paylaşmanıza izin vermez, aynı zamanda daha fazla kullanıcının sizi platformda bulmasına da neden olabilir. Etkileşim kurmak istediğiniz türden insanları çekmek ve profesyonel ağınızı büyütmek için makalenizi yayınladığınızda gönderinizde hashtag’ler kullanın. Linkedin’de söz sahibi olmak, ağ oluşturmayı sizin için bir esinti haline getirecek ve makalelerinizin yorum bölümü, sohbete başlamak için harika bir yer.

Linkedin gruplarına katılın.

Linkedin’de fark edilmek ve sektördeki kişilerle anlamlı bağlantılar kurmak istiyorsanız, sektörünüzle ilgili Linkedin gruplarına katılmak harika bir stratejidir. Birkaç aktif gruba katılırsanız, sektörünüzden binlerce kişi profilinizi görebilir. Bu ağınıza birçok potansiyel ekleme demektir.
Bu stratejinin etkili olabilmesi için Linkedin grubuyla etkileşime geçmeniz gerekir. Tartışmalara katılın, uzmanlığınızı sergileyen soruları yanıtlayın ve ilgili içeriği paylaşın. Grupların yalnızca sizinle ilgili değil, toplulukla ilgili olduğunu unutmayın. Kendinizi satmaktansa grubun değerli bir üyesi olmaya odaklanın. Diğer üyelerin sizden rahatsız olmadan sizi fark etmelerini istiyorsunuz.