Blog

ERP yazılımı nedir?

Dijital ortamlar sayesinde bilgiyi kazanca dönüştürmek için kullanılan sistemlerden iri olan ERP yazılımı açılımı Kurumsal Kaynak Planlaması olarak yapılmaktadır. Şirket bünyesindeki tüm departmanları birbirine bağlayan bu sistem sayesinde bilgi akışı hızlı yapılırken veri akışı da bilgi paylaşımını hızlandırmaktadır.
ERP özellikle malzemeleri tedarik etme, stokları kontrol, üretim, pazarlama ile sevkiyat, finans desteği ve muhasebe kaydı gibi tüm fonksiyonları ir sistem üzerinde toplayan bilgisayar yazılımı olarak tanımlanmaktadır. Temellerinin 1960’lı yılların başında atıldığı ERP aynı zamanda bilgisayar sistemlerinin ilk kullanıldığı zamanlarda kendisine yer edinmiştir. Bilgisayar kullanımı yaygınlaştıkça üretim için gerekli olan tüm hususlar bilgisayar yazılımları ile teknolojilerine taşınmıştır. 1990’lı yılların başında ise şirketler bilgisayarları tam anlamıyla kullanmaya başlamış ve böylelikle ERP ekonomi hayatındaki yerini almıştır.

Kurumsal Kaynak Planlamasının Faydaları

ERP’nin faydaları, ne tür bir iş yürüttüğünüze, şirketinizin büyüklüğüne ve tek bir lokasyonda mı yoksa birden fazla lokasyonda mı faaliyet gösterdiğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, küçük işletmeler genellikle ERP’den fazla fayda sağlayamaz. Çünkü maliyeti karlı çıkarmak için yeterli hacim yoktur. Bununla birlikte, daha büyük işletmeler, giderleri en aza indirirken karlarını en üst düzeye çıkarmalarına izin verdiği için genellikle ERP’yi faydalı bulmaktadır. ERP Faydaları ise şu şekilde listelenebilir.

  • Doğruluğu ve Üretmenliği Artırır
  • Tüm departmanlarda raporları iyileştirir
  • Verimliliği üst seviyeye çıkarır
  • Koordine ile işbirliğini artırır

Neden ERP Yazılımı Kullanılmalıdır?

Sektörden bağımsız olarak, modern ERP sistemleri, bireysel rollere ve departmanlara fayda sağlamak için operasyonlarınıza uyum sağlayabilir. Böylelikle işinizin ve çalışanlarınızın çalışma şeklini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. İşletmeniz için en önemli işlevlere yönelik daha yüksek düzeyde görünürlük bu şekilde artış sağlamaktadır. Öyle ki daha çevik, verimli olacak ve müşterileriniz ile şirket içi ekipleriniz için daha iyi deneyimler sunabilir hale gelinmektedir.
Doğru kullanıldığında, modern ERP sistemleri daha iyi performans göstermenize, daha çevik olmanıza ve daha kaliteli müşteri deneyimleri sunmanıza olanak tanıyan daha yüksek düzeyde operasyonel zeka ile rekabette öne geçmenizi sağlayan özelliklere sahiptir. Bu anlamda ERP yazılımlarına sahip olabilmek için doğru adreslerden temin edilmesi gerekir. Zira zaman içerisinde yeni yazılımlar, paket programlar, gelecekte hizmetin sonlandırılması gibi tehlikeler sizin sistemlerinizi yenileme yapmanızı zorunlu kılabilir. Bu aşamada maliyetler artarken zaman kaybı da beraberinde gelmektedir. Özellikle 07 Pixel olarak sizlere ERP yazılımları ve şirketinizin reklamı ile ürünlerinizin pazarlanmasında en doğru adres olduğumuz belirtmek isteriz. Zira dijital sektör ve diğer hizmetler hakkında bilgi almak için bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.
Standart olarak sunulan bir ERP yazılımı içerisinde öncelikli olarak muhasebe kaydı yapılmaktadır. Bunun yanında muhasebe kayıtlarının oluşumunda etkili olan satış, pazarlama, insan kaynakları, satın alma, üretim, kalite güvenceleri, finans destekleri, tedarikler, müşteri ilişkileri yönetimi, şirkete ait bir çok proje gibi bir çok modül bulunmaktadır. Özellikle bu modüllerin kullanılmasında ERP sistemini benimseyen şirketler rekabette bir adım öne çıkar. Bunun yanında iş süreçleri otomatikleşir ve operasyonlar bir düzene bağlanır. Bu düzen sayesinde karar verme süreci hızlanırken daha verimli üretim ile departmanlar arasındaki üretkenlik maksimum seviyeye çıkmaktadır.

ERP Yazılımı İhtiyaçlarınızı Benzersiz Karşılar

Bir ERP çözümü, satış ve pazarlamadan müşteri ilişkilerine ve finansa kadar işinizin her yönünü yönetir. ERP ile stoktan bordroya, satın almadan sevkiyata kadar her şeyi takip edebilirsiniz. Paranızın tam olarak nereye gittiği çok önemlidir. Bununla birlikte ne kadara mal olduğunu ve bundan sonra ne olması gerektiğini bilmelisiniz. Hatta satış ve pazarlamadan finansa kadar tüm organizasyonunuzu entegre etmenize olanak tanır. Temel iş süreçleriniz tek bir merkezi konumda barındırıldığında, her departman hakkında tek bir bilgi kaynağına sahip olunmaktadır. Böylece tüm çalışanlar ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını bilirler.
İyi bir ERP sistemi, onu benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Bu aşamada size özel ve sizin için özelleştiriliş ERP sistemleri 07 Pixel bünyesinde sunulmaktadır. Böylelikle mobil uygulamalar, karmaşık raporlar veya analizler gibi özellikler eklemek isterseniz bunu da yapabilir hale gelebilirsiniz.
Şirketinizin sektörde rekabet edebilmesi ve operasyonlarını entegre ederek anlık raporlarınızı görüntülemek için ERP sistemleri çok önemlidir. Bu sayede şirket olarak eksiklerinizi ve fazlalıklarınızı anlık raporlayabilirsiniz. Aynı zamanda şirketinizin diğer departmanları ile koordineli olarak sağlanan veri akışı sizin işinizi hızlandırır. Böylelikle verim artmış olur. Envanterlerinizi izleme, fatura oluşturma için ERP yazılımları u sayede doğruluğu ve üretkenliği de artırmaktadır.