Blog

Web Sitesinde SEO’nun Önemi Nedir?

Gelişen teknoloji her sektörü dijital ortamlara zorunlu kılarken dijital pazarlama teknikleri ile muhtemelen SEO terimini de duymuş olmalısınız. SEO’nun arama motorlarıyla ilgili olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak tam olarak SEO nedir? Web Sitesinde SEO’nun önemi nedir sorularına yanıtlar özellikle dijital ortamlarda e-ticaret sahibi olanların sorguladığı hususlar olmaktadır.
Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanan SEO sizin çevrimiçi arama motorlarında görünebilirliliğinizi optimize etmektedir. Zira arama motorları ile işletmeniz ne kadar çok görünürse o kadar çok ziyaretçiniz gelecektir. Çok ziyaretçi ise daha çok satış ve daha çok kazanç anlamına gelir. Böylelikle gerçekte SEO ne anlama geliyor çok daha ayrıntılı olarak incelenmesi, ele alınması yerinde yönetilmesi gerekmektedir. Bu aşamada ihtiyacınız olan çalışmaların tamamı 07 Pixel ile yerinde yapılır ve arama motorlarında ilk sıralarda yer edinmeniz için gerekli adımlar atılmaktadır.

Arama Motoru Sonuçlarında İlk Sıralarda Yer Almanın Önemi

Özellikle arama motorlarında google ön plana çıkar. Bu aşamada arama sonuçları sonsuz kaydırma ve yeni sayfalar ile görüntülenmektedir. Yani sizler sayfaları kaydırdıkça yenirli gelir. Arama motoru sonuçlarında ilk 100 içerisinde olmanız sizin için avantajlı bir durum değildir. Hatta bu rakam ilk 50 için de geçerlidir. Zira ilk sayfa ile 5 ve 10 bağlantı sonrası ziyaretler kesilir. Bu anlamda yapacağınız SEO çalışmaları sizleri ilk 5-10 aralığına getirmek için yapılmaktadır.
Aramalar ile birlikte potansiyel bir müşteri, işletmenizin neler sağlayabileceği ile ilgili bir konu yazarsa, o sayfada rakiplerinizin yanında üst sıralarda yer almak her işletmenin istediği bir husustur. Başka yerlerde olmanız halinde müşteri kayıpları oluşur. İşletmeniz için SEO’nun önemi budur. SEO size potansiyel müşterilerin sorularına cevap olma gücü verir. Görünürlük ve trafik artışına ek olarak SEO, alanınızdaki yetkili sesinize katkıda bulunur. Otorite daha sonra marka güvenine yol açar ve bu da nihayetinde marka sadakatinin oluşmasına neden olur.
SEO iş için neden iyidir sorusuna verilen cevap, SEO‘nun yalnızca yeni müşteriler çekmekle kalmayıp, zamanla işletmenizin bu müşterilerle kurduğunuz güven nedeniyle ilişkilerini derinleştirmenize de olanak sağladığıdır.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO, nicelik ve kalite ile ilgili her şeye sahiptir. Web siteniz hem arka hem de ön uçta ne kadar iyi olursa, o kadar iyi trafik alırsınız. Arama motorlarında o kadar çok arama sıralamanız yükselir. SEO oluşturmak, veri odaklı bir yaklaşım kullanarak SEO öğelerini birleştirerek çalışır. SEO çalışmasında önemli faktörler ele alınmalıdır. Bunlar;

  • Anahtar kelime analizi
  • Geri bağlantılar oluşturma
  • Benzersiz içerik yaratımıdır.
  • Anahtar Kelime Analizi

Kelimeler güçlüdür ve belirli kelimeler çevrimiçi sıralamanızı kontrol etme gücüne sahiptir. Anahtar kelimeler, insanların aradıklarını bulmak için sıklıkla kullandıkları tek kelimeler veya kelime öbekleri olabilir. Anahtar kelimelerin araştırılması ve içeriğinize stratejik olarak yerleştirilmesi gerekir. Böylece içeriğinizin kalitesi yüksekken sık aranan kelimeleri kullanmaya devam eder.
Anahtar kelimeler, işletmeniz için SEO‘ya ihtiyaç duymanızın nedenlerinden biridir. Potansiyel müşteriler, bir ürün veya hizmeti aramak için belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanacaklardır. İçeriğiniz müşterilerin kullandığı kelime ve deyimleri içeriyorsa, cevapları özellikle uygun anahtar kelimeleri kullanarak sağladığınız için görünürlüğünüzü artıracaksınız. En etkili SEO anahtar kelimeleri, dikkatlice araştırılan ve analiz edilen anahtar kelimeler olacaktır.

Geri Bağlantı Oluşturma

Geri bağlantılar, web sitenizdeki diğer güvenilir, yüksek kaliteli web sitelerine geri bağlantı veren öğelerdir. Geri bağlantılar oluşturmak, güvenilirliğinizi artırır çünkü uzmanlık alanınızla ilgili kaynaklara atıfta bulunuyorsunuz. Öyle ki güncel, trend olan olayları doğrudan kaynaklarından dahil etmek, güvenilirliğinizi artırabilir.
Backlink oluşturma, içeriğinizin sorunlu olabilecek diğer kaynaklar denizinde kaybolmaması için stratejik olarak yapılmalıdır. Örneğin intihal çok ciddiye alınır ve başkalarının içeriğini kendi içeriğinizmiş gibi sunmak istemezsiniz. Bu aşamada benzersiz içerikler üretilmesi gerekir.

Benzersiz İçerik Yaratma

İçerik, SEO‘nuzun gerçekten meyve verdiği yerdir. İçeriğiniz mevcut ve potansiyel müşteri kitlenizle doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır. Anahtar kelimelerinizin otorite, güven, tutarlılık ve katılım oluşturmanıza yardımcı olduğu yer burasıdır. Güçlü içerik, dijital varlığınızı optimize etmek için gerekli olan veri odaklı analitik ile müşteri odaklı işinizin insan tarafını dengeleyebilir.
Oluşturduğunuz içerikler hedef kitlenin sıklıkla aradığı, okuduğu, izlediği, duyduğu her şeydir. Bunlar;

  • Bloglar
  • Web Siteleri metinleri
  • Bilgi Grafikleri
  • Videolar
  • Sosyal Medya Görüntüleri
  • Bültenlerdir.

İçeriğiniz, mevcut ve potansiyel müşterilerle doğrudan etkileşim kurarak SEO‘yu yönlendirme gücüne sahiptir. Böylece trafiği artırır. İçeriğiniz, hedef kitlenize kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu söyler.

SEO Kullanmalı mıyım?

Kısa cevap evet olmalıdır. SEO, işletmenizin dijital pazarlama kalitesini ve işletmenizin aldığı görünürlüğü artırmak için kasıtlı, veri odaklı bir yaklaşımdır. SEO‘nun faydaları, yalnızca işinize yardımcı olabilir. Araştırmaya harcanan zamana değer. SEO çok fazla kasıtlı analiz gerektirir. Öyle ki karmaşık, sürekli değişen bir uygulamadır. Bu sebeple herkesin bu işlemi yapması mümkün değildir. Özellikle dijital dünyada var olmak isteyenler için 07 Pixel SEO çalışmalarında uzman ekibi ile profesyonel çalışmalar yürütmektedir.

Profesyonel bir şekilde E-ticaret ve SEO Hizmeti alamk istiyorsanız 07Pixel’e danışabilirsiniz!