Blog

ETSY’de mağaza nasıl açılır?

El emeği üretimler ile zanaatkarların netten para kazanma yolu ETSY mağaza nasıl açılır sorularına yanıtlar aranmaktadır. Zanaatkar ellerin emeklerinin kazanca dönüşmesinde önemli role sahip ETSY Mağaza hali hazırdaki ürünlerinizi satarken aynı zamanda siparişler alabileceğiniz bir mecradır.

ETSY Mağazası Öncesinde Yapılması Gerekenler?

Açacağınız ETSY mağaza öncesi yapılması gereken hususların başında yerine getirmeniz gereken hususlar şunlardır.

 • Etiket Tasarlayın, Logo yaptırın
 • Ürününüzün Fotoğraflarını Çekin
 • Mağazanıza özgü banka hesabı açın
 • Ürünlerin gönderimi için ambalaj malzemeleri temin edin.

Zanaatkar ellerinizin ürettiği el emeği ürünlerin pazarlanmasında markalaşmak önemlidir. Bu anlamda öncelikli olarak markalaşma ile etiketleme yapılması gerekir. Böylelikle logo ve grafik tasarımı önemli olmaktadır. Tasarım için grafikerlerden yardım alabilirken ETSY bünyesinde hazır şablonlar alınabilmektedir. Bu sayede edineceğiniz etiketleri evinizde bir yazıcı ile yazdırmanız mümkün olur. Ya da siparişle istemeniz de alternatifler arasında olmaktadır.
Netten dijital yollarla yapılacak satışlarda önemli olan hususlardan biri fotoğraflardır. Öyle ki ürününüz ile etiketi oluşturduktan sonra fotoğraflara önem vermeniz gerekir. Elde ettiğiniz ürünlerin kendisini gösteren ayrıntılı fotoğraflar gerekecektir. Bu anlamda kendiniz yüksek pikselli bir makine ile çekim yapabilirsiniz. Hatta ürün çekim çadırı ile çekmeniz önerilebilir. Bunun yanında daha profesyonel olmak isteyenler fotoğrafçı tutabilirler.
ETSY mağazası açabilmeniz için bir diğer husus banka hesabıdır. Zira vergi işleri ile ödeme alma ve yatırma için hesap numarası önemli olmaktadır. Böylelikle işlemleriniz şeffaf olurken kişisel bilgileriniz ve hesaplarınız karışmaz.
Açmış olduğunuz mağaza ile pazarladığınız ürünleri gönderim yapabilmeniz için bir husus ise ambalaj malzemeleridir. Zira ürünün güvenli bir şekilde gitmesi için ambalajlarda önemli olmaktadır. Paketin hızlı ve güvenli gitmesi önemlidir. Bunun için markanızın logosunu gösteren kutular temin edebilirsiniz.

ETSY Mağazası Açma Adımları

ETSY mağazanız için bu adımları attıktan sonra hesap oluşturmanız ve mağazanızı kurmanız için gereken hususlar şunlar olmaktadır.

 • Etsy Hesabınızı Oluşturun
 • Mağaza Tercihlerinizi Girin
 • Mağazanıza Marka ve isim verin
 • Ürünlerinize ait İlanlarınızı Oluşturun
 • Ödeme bilgilerinizi Girin
 • Kredi Kartı Bilgilerinizi Girin
 • ETSY Mağazanızı Açın
 • Biyografinizi Güncelleyin
 • Mağaza Politikalarınızı açıklayın

Bir satıcı hesabı oluşturmak için öncelikle bir tüketici Etsy hesabınızın olması gerekir. Sağ üst köşedeki “Giriş Yap” seçeneği ile kimlik bilgileri için bir iletişim kutusu açılacaktır. Henüz bir hesabınız yoksa “Kaydol” düğmesine tıklayın. Hesabınızı onaylamanızı isteyen bir e-posta alacaksınız.
Oturum açtıktan sonra, alışveriş sepetinin yanında sağ üst köşede üzerinde silüet bulunan gri bir daire görünür. Daireye tıkladığınızda, bir açılır menü size “Etsy’de Satış Yap” seçeneğine tıklama seçeneği sunmaktadır. “Etsy’de Satış Yap” sayfasına girdikten sonra, başlığın altında siyah bir “Etsy Mağazanızı Açın” düğmesi var.
Bunun yanında Mağaza tercihleri girilmesi gerekmektedir. Dil, mağaza ülkesi, mağaza para birimi ve mağazanızın tam zamanlı geliriniz olup olmadığı girilmelidir. Bittiğinde, sağ alt köşedeki “Kaydet ve devam et” düğmesini ile devam edilmelidir.
Mağazanızı 20 veya daha az karakterle adlandırabilirsiniz. Bu anlamda marka vermeniz gerekir. Marka ve isim diğer mağazalardan benzersiz olmalıdır. Adınızda boşluk olmadan yalnızca aksansız Latin harfleri ve sayıları olabilir. İstediğiniz önerilen adı girin ve “uygunluğu kontrol et”i tıklayın. Mağazanıza ne ad vereceğinizden emin değilseniz, Etsy’nin mağaza adı seçmeyle ilgili ipuçları bulunmaktadır.
Bundan sonraki aşama ise ilan oluşturmaktır. İlanda ürünlerinize ait liste oluşturulur. Etsy, daha fazla görünürlük şansı için en az on farklı listeye sahip olmanızı en önemli hususlardan biridir. Ürün girişinde ise ihtiyacınız olan hususlar şunlardır;

Fotoğraflar

En az bir fotoğraf gereklidir. En fazla on fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ürün resimlerine ek olarak, müşterilerin bir ürünün boyutunu ölçmesine yardımcı olmak için bir cetvelin veya banknotun yanına ürünün bir resmini yükleyin.

Videolar

Zorunlu olmamakla birlikte bir video, ürününüzü rakiplerinizden ayırabilir. Ürünü kullanımda ve her açıdan gösterin.

Liste Ayrıntıları

Ürünün adını, kim tarafından yapıldığını, ne zaman yapıldığını, fiziksel veya dijital bir ürün olup olmadığını, ayrıntılı açıklamasını, kullanılan malzemeleri ve etiketleri listeleyin. Burada benzer ürünleri bir arada gruplandırmak için bir bölüm de ekleyebilirsiniz.

Envanter ve Fiyatlandırma

Ürününüzün fiyatı nedir? Malzeme, işçilik, nakliye maliyeti ve nakliye malzemelerini hesaba kattığınızdan emin olun.